محل های رایج بروز پوسیدگی دندان: نیازمند توجه بیشتر

ایده بدی نبود اگر می توانستید در مطب دندان پزشکی و روی یک صفحه مانیتور فضای داخل دهان خود را ببینید. در این صورت دندان پزشک می توانست محل های رایج بروز پوسیدگی دندان به شما نشان دهد. مزیت چنین کاری این است که احتمالا دفعه بعد در طول مسواک زدن تمرکز بیشتری روی این نواحی خواهید کرد. از آنجا که امکان نمایش روی مانیتور وجود ندارد در این مطلب ما شما را با شش مورد از محل های رایج بروز پوسیدگی دندان آشنا می کنیم.

شیارهای روی سطح جونده دندان های عقب:

شیارهای زیادی بر روی دندان وجود دارند. به این شیارها فیشور گفته می شود. بعضی از دندان ها چاله هم دارند. برخی دندان های مولر در کنار خود چاله ای دارند که از محل های رایج بروز پوسیدگی دندان به شمار می رود. این چاله ها اغلب در سمت زبان در مولرهای بالا و در سمت گونه مولرهای پایین قرار دارند.

بین دندان ها:

در یک دهان عادی، تمام دندان، به جز دندان های آخر، در هر طرف یکدیگر را لمس می کنند. ورود مسواک در فضای بین دندان ها سخت است. به همین دلیل فضای دندان های آخر محل خوبی برای رشد پلاک و ایجاد حفره است. این امر به خصوص در مورد کسانی که نخ دندان نمی کشند محتمل تر است.

در حاشیه مواد پرکننده، روکش، بریج، و سایر ابزار دندان پزشکی:

گاهی اوقات ابزارهای دندانی به همان مقدار که ما دوست داریم صاف و یک دست نیستند. نقطه بین ترمیم دندان و دندان از محل های رایج بروز پوسیدگی دندان است. عدم رعایت نکات بهداشت دهان و دندان در مورد این ابزارها عمر دندان را کمتر می کند. به یاد داشته باشید که عمر پرکننده های سفید نیز کمتر از پرکننده های آمالگام است. بنابراین در صورت امکان از دندان پزشک بخواهید که از این نوع پرکننده ها برای شما استفاده کند.

در دندان درست بالای خط لثه:

این نقطه نیز از محل های رایج بروز پوسیدگی دندان است. این مورد را به خصوص در افرادی که هر روز مقدار زیادی نوشابه های گازدار مصرف می کنند می توان دید. اعتقاد بر این است که اسید این نوشیدنی ها می تواند در اطراف خط لثه تجمع کرده و با حمله به دندان، موجب بروز حفره شود.

ریشه دندان:

چنانچه دچار بیماری های پریودنتال (بیماری لثه) باشید، استخوان و لثه به تدریج تحلیل می روند. این امر سطح ریشه دندان را در معرض محیط قرار می دهد. سطح ریشه بسیار نرم تر از مینای دندان سخت است. در نتیجه بروز حفره روی آن بسیار آسان تر است. به همین دلیل درمان بیماری های لثه از اهمیت بالایی برخوردار است.

دندانی که درست در کنار یک دندان مصنوعی قرار دارد:

گیر کردن غذا بین دندان مصنوعی و دندان طبیعی بسیار رایج است. به علاوه، معمولا یک دستگاه فلزی در اطراف دندان مصنوعی استفاده می شود که محل مناسبی برای تجمع پلاک و باکتری است. تمام این عوامل دندان کنار یک دندان مصنوعی را در فهرست محل های رایج بروز پوسیدگی دندان قرار می دهد. اگر دندان مصنوعی جزئی در دهان خود دارید از دندان پزشک روش های صحیح تمیز کردن بین دندان ها را فرابگیرید.

محل های رایج بروز پوسیدگی دندان: نتیجه گیری

امیدواریم که این مطلب آگاهی شما را نسبت به نقاط حساس دهانتان افزایش داده باشد. برای مراقبت بهتر از دندان های خود هر شب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگر احساس می کنید که در حین کشیدن نخ دندان در دندان پر شده، نخ به راحتی حرکت نمی کند، حتما به دندان پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد که مواد پرکننده به خوبی صیقل نیافته اند و این امر شما را مستعد ابتلا به پوسیدگی می کند.

منبع

oralanswers

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] ابتلای مصرف کنندگان هروئین به پوسیدگی دندان پنج برابر بیشتر از سایر افراد […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *