دستگاه ضدعفونی کننده مسواک: آیا مفید است؟

روش نگهداری مسواک تاثیر زیادی در بهداشت دهان و دندان فرد دارد. توصیه های زیادی در رابطه با استفاده از مسواک مطرح می شوند. برای مثال دور انداختن مسواک پس از سه ماه، قرار ندادن آن در محیط دستشویی، و فراهم آوردن امکان خشک شدن مسواک در معرض هوا برای پیشگیری از شکل گیری قارچ چند مورد از این اصول است. در همین راستا، امروزه روش دیگری تحت عنوان دستگاه ضدعفونی کننده مسواک در بین مصرف کنندگان رایج شده است.

دستگاه ضدعفونی کننده مسواک چیست؟

این دستگاه در شکل و اندازه های مختلف، در نوع مسافرتی و خانگی، میکروب ها و باکتری های روی مسواک را از بین می برد. اغلب این دستگاه ها از سیستم ضدعفونی کننده با اشعه UV برای خشک کردن سریع مسواک و استریل کردن آن استفاده می کنند.

دستگاه ضدعفونی کننده مسواک به محض قرارگیری مسواک و بسته شدن درب آن ظرف چند دقیقه باکتری ها را از بین می برد و پس از آن دستگاه خاموش می شود. بدین ترتیب دیگر امکان رشد باکتری و قارچ بر رو مسواک وجود نخواهد داشت.

چرا بخریم؟

اغلب مردم مسواک خود را در دستشویی قرار می دهند. برخی برای اجتناب از باکتری های محیط پس از استفاده روی در مسواک درپوش قرار می دهند. اما از سوی دیگر، به دلیل عدم وجود جریان هوا و مرطوب ماندن مسواک این کار موجب رشد سریع تر و بیشتر باکتری ها می شود.

مطالعات نشان داده اند که شرایط برای رشد باکتری و میکروب بر روی مسواکی که در دستشویی قرار دارد فراهم است. به دلیل اجتناب از باکتری های محیط دستشویی، بیماری های لثه و گوارشی بسیاری از محققان خرید این دستگاه را توصیه می کنند.

آیا واقعا دستگاه ضدعفونی کننده مسواک مفید است؟

همه می دانیم که تمام باکتری های محیط مضر نیستید. دستگاه های ضدعفونی کننده مسواک واقعا باکتری ها و میکروب های روی مسواک را از بین می برند، اما نه همه آنها را! درواقع کمتر برندی را می یابید که ادعای کشتن ۱۰۰% میکروارگانیسم ها را داشته باشد. از سوی دیگر تحقیقات ثابت کرده اند که اغلب روش های پاکسازی خانگی مسواک نیز درست به اندازه دستگاه ضدعفونی کننده مسواک موثر هستند. در اینجا به دو مورد از این روش ها اشاره می کنیم.

دهان شویه ها:

مطالعات زیادی بر تاثیر قرار دادن مسواک در مایعات آنتی باکتریال، مانند دهانشویه، به مدت ۲۰ دقیقه تحقیق کرده اند. نتیجه این تحقیقات، استفاده از اغلب دهانشویه های آنتی باکتریال موجود در بازار را در از بین بردن میکروارگانیسم ها موثر ارزیابی کرد. البته در طول زمان، هزینه این روش با هزینه خرید دستگاه ضدعفونی کننده مسواک یکسان می شود یا حتی از آن پیشی می گیرد.

مایکروفر:

مطالعات نشان می دهند که قرار دادن مسواک در مایکروفر میکروارگانیسم هایی را که بر روی مسواک قرار داشته اند به طور کامل از بین می برد. فراموش نکنید که پس از خاموش کردن دستگاه تا خنک شدن مسواک از دست زدن به آن خودداری کنید.

تحقیق کنید:

برای تصمیم گیری بر سر خرید یک دستگاه ضدعفونی کننده مسواک ابتدا تحقیق کنید. برخی از دستگاه ها عمر محدودی دارند، باتری آنها زود تمام می شود یا حتی در کشتن میکروارگانیسم ها به طور کامل موثر نیستند. از سوی دیگر فراموش نکنید که تنها با دور کردن مسواک خود از محیط دستشویی و خشک شدن آن در معرض هوا راه زیادی را در دوری از باکتری های مضر پیموده اید.

منبع

sacramentodentistry

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دستگاه ضدعفونی کننده مسواک: آیا مفید است؟ باکتری های دهان: گونه های بیماری زا و مفید […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *