جراحی دندان: رفع مشکل با کشیدن دندان یا نیاز به جراحی؟

کشیدن دندان مشکل ساز روش معمول و ساده ای در دندانپزشکی است. اما همه کشیدن ها، بسته به نوع دندان، محل آن، و سختی کار یکسان نیستند. گاهی برای رهایی از درد به جراحی دندان نیاز است.

روند کشیدن دندان:

خوشبختانه، همیشه اینطور نیست. دندان هایی با ریشه های مستطیلی یا مخروطی شکل، مانند دندان های فوقانی جلو، مسیری نسبتا مستقیم برای کشیدن دندان دارند. دندانپزشک عمومی ابتدا دندان را از فیبرهای رباط های پریودنتال رها می کند. این رباط ها دندان را در جای خود محکم کرده اند. یک دندانپزشک با تجربه، رها شدن دندان را در این فرآیند حس می کند. هنگامی که رباط ها شل شوند، یک حرکت ساده برای کشیدن دندان کافی است.

لزوم انجام معاینه:

اما همانطور که قبلا ذکر شد، کشیدن ساده برای هر دندانی کارساز نخواهد بود. برای برآورد امکان استفاده از این روش باید ابتدا شکل واقعی دندان و ریشه ها، و همچنین وضعیت استخوان حامی آن را ارزیابی کرد. گاهی در معاینه وجود مسائلی مشخص می شود که پروسه ساده کشیدن دندان را به جراحی تبدیل می کنند.

موارد نیازمند جراحی دندان:

به عنوان مثال، دندان هایی با ریشه های متعدد (به خصوص در پشت) ممکن است مسیری پیچیده برای کشیده شدن داشته باشند. اگر ریشه ها از آسیب قبلی یا درمان عصب کشی آسیب دیده و شکننده باشند، ممکن است در هنگام کشیدن دندان به قطعات کوچکتر شکسته شوند. به همین دلیل ممکن است فرد به جراحی دندان نیاز داشته باشد. یکی دیگر از موارد نیازمند جراحی دندان شرایطی است که دندان در زیر لثه باقی مانده است و به طور کامل رشد نکرده است. این نوع جراحی دندان بیشتر در مورد دندان عقل نهفته به کار می رود.

پروسه جراحی دندان:

در طول جراحی دندان ابتدا جراح از بی حس کننده موضعی و همچنین آرام بخش در صورت اضطراب فرد استفاده می کند. سپس بسته به وضعیت دندان جراحی را انجام می دهد. به احتمال زیاد جراح قبل از بستن محل زخم با بخیه یک پیوند استخوانی زیر آن قرار می دهد تا تحلیل استخوانی را به تعویق بیاندازد.

مراقبت های پس از جراحی:

پس از آن، ممکن است برای جلوگیری از بروز عفونت آنتی بیوتیک ها و دهان شویه ضد باکتریایی برای شما تجویز شود. برای تمیز نگهداشتن محل جراحی نیز توصیه هایی به شما می شود. هر گونه ناراحتی باید ظرف چند روز کاهش پیدا کند و در طی این مدت درد را می توان به طور موثر با داروهایی مثل ایبوپروفن یا استامینوفن کنترل کرد.

کشیدن دندان و تحمل درد آن گاهی دشوار است. با این حال، دست های توانمند دندانپزشکان ما می تواند این تجربه را برای شما راحت تر و سریع تر کند.

منبع

reshdentistry

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دندان برداشته می شود تا عفونت از بین برود و نیازی به کشیدن دندان نباشد. این روش معمولا روی دندان های شیری انجام می گیرد. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *