گاز گرفتن داخل دهان: روش درمان و رفع مشکل

ناگهان در جایی بین غذا خوردن یک تکه از داخل گونه شما بین دندان هایتان می رود و اشک شما را در می آورد. در پی گاز گرفتن داخل دهان شاید چند روزی در حین غذا خوردن دچار درد شوید اما کم کم به خودی خود مشکل برطرف می شود. با این حال بعد از مدتی متوجه می شوید که این قسمت از گونه هر روز بیشتر و بیشتر بین دندان هایتان گیر می کند و بدتر زخم می شود.

گاز گرفتن داخل دهان: فیبروم تروماتیک

آنچه به احتمال زیاد برای شما اتفاق افتاده است ایجاد فیبروم تروماتیک دهانی است. هنگامی که بافت نرم درون گونه، لب ها یا زبان پس از زخمی شدن بهبود می یابد، کمی از بافت فیبری متشکل از کلاژن پروتئین روی جای زخم شکل می گیرد تا از آن محافظت کند.

با این حال، چنانچه این روند بهبودی با یک گاز گرفتگی دیگر قطع شود، بافت فیبری روی آن مجددا شکل می گیرد و در نتیجه ضخیم تر می شود. ضخیم تر شدن بافت فیبری باعث می شود که سطح پوست افزایش یابد. افزایش سطح پوست نیز خود باعث افزایش گاز گرفتن داخل دهان و بدتر شدن شرایط می شود.

درمان فیبروم تروماتیک:

اگر گاز گرفتن داخل دهان ادامه یابد و فیبروم همچنان مشکل را باشد، می توان مسئله را با یک روش ساده جراحی حل کرد. یک متخصص دندانپزشک یا جراح دهان، معمولا با استفاده از بی حسی موضعی بخش هایی از فیبروم را برمی دارد، پوست را صاف می کند و سپس در صورت عدم استفاده از لیزر در درمان، زخم های حاصل را با چند بخیه می بندند.

هر گونه ناراحتی بعد از این روش معمولا با داروهای ضد التهابی مانند آسپیرین یا ایبوپروفن درمان می شود و محل گاز گرفتن داخل دهان ظرف چند روز تا یک هفته بهبود می یابد.

پیگیری درمان:

اگرچه اکثریت فیبروم های تروماتیک دهان غالبا خطرناک نیستند، رایج است که بافت بریده شده برای نمونه برداری به آزمایشگاه ارسال شود. بسیار احتمال دارد که بافت فیبروم طبیعی باشد؛ اما با برداشتن فیبروم و آزمایش آن، خیالتان از سلامت دهان و دندان خود راحت می شود. در عین حال در این فرایند، یک مشکل مبهم و دردناک را از بین می برید.

هر چند گاز گرفتن داخل دهان اتفاق رایجی است که در طول عمر برای همه رخ می دهد، اما در صورت تکرار متناوب این امر، مسئله می تواند جدی تر شود. ابتلا به زخم های دهانی و عفونت از جمله این خطرات است. بنابراین در صورت تکرار مشکل حتما با دندان پزشک خود مشورت کنید.

منبع

reshdentistry

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *