مراحل بیماری های لثه با عوارض ناراحت کننده

بیماری های لثه مهمترین پیش زمینه پوسیدگی های دندان و مشکلات مرتبط هستند. رسیدگی به بیماری های لثه در زمان مناسب می تواند تا حد زیادی از ابتلا به مشکلات دندانی جلوگیری کند. از آنجا که بیماری های لثه اغلب بدون درد هستند، در این مطلب شما را با مراحل بیماری های لثه آشنا می کنیم. در صورت شک به ابتلا به هر گونه مشکل مشابه هر چه سریع تر با دندان پزشک خود تماس بگیرید.

مطالعه ای مشهور:

یکی از معروف ترین مطالعات بالینی در سال ۱۹۶۵ توسط پروفسور هارولد لره در دانمارک انجام شد. در این مطالعه از دانشجویان دندانپزشکی با بافت سالم پریودنتال خواسته شد که تمام روش های بهداشت دهان و دندان را به مدت سه هفته متوقف کنند. پس از این مدت تمام دانشجویان دچار التهاب لثه شدند. در عین حال، ترکیب باکتری پلاک دندانی تغییر کرده و پیچیده تر شد. پس از مطالعه و شروع روش های بهداشت دهان و دندان جمعیت باکتریایی و سلامت پریودنتال دانشجویان به حالت طبیعی بازگشت.

این آزمایش برجسته به وضوح رابطه مستقیم بین باکتری های دهان (متمرکز شده در پلاک دندان و بیماری پریودنتال) و بهداشت دهان و دندان را نشان می دهد.

کولونی های باکتری:

بیوفیلمی که به عنوان پلاک دندانی به آن اشاره می کنیم شبیه سایر انواع بیوفیلم ها است: کولونی های موجودات زنده که به طور کلی مخصوص یک سیستم اکوسیستم هستند. دهان شما یکی از این سیستم های سازگار است که به رشد باکتری هایی کمک می کند که در شرایط مناسب به سلامت یا بیماری شما می انجامند.

باکتری هایی که باعث ایجاد بیماری می شوند، در بیوفیلم های دهانی ظاهر می شوند که به طور منظم با روش های بهداشت دهان مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن زدوده نشده اند. با شروع بیماری های لثه، باکتری های عامل بیماری به پاکت های پریودنتال در اطراف دندان وارد می شوند که زدودن آنها از این محل بسیار دشوار است.

در صورت عدم امکان تمیز کردن این باکتری ها، گاهی به استفاده از آنتی بیوتیک نیاز است.

درک مراحل بیماری های لثه:

بیماری پریودنتال و یا بیماری لثه گروهی از بیماری ها با نتایج یکسان است: التهاب لثه، تخریب رباط پریودنتال، از دست دادن استخوان پشتیبان و در نهایت از دست رفتن دندان. تقریبا همه افراد در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، دچار اولین مراحل بیماری های لثه، یعنی التهاب لثه، می شوند. با این حال، تنها حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد بعدها به بیماری پیشرفته پریودنتال با از دست دادن استخوان حامی و نابودی دندان مبتلا می شوند.

از بین افرادی که دچار انواع پیشرفته بیماری پریودنتال می شوند، ۷۰٪ از افراد به شکل مزمن بیماری دچار می شوند که با افزایش سن بیمار بدتر می شود. در این مراحل بیماری های لثه استخوان های دو طرف فک از دست می رود اما تا حدی قابل درمان است.

۳۰٪ از بیماران مبتلا به بیماری پریودنتال به شکل و الگوی متفاوتی از بیماری دچار می شوند. بعضی از آنها پیشرونده هستند و بر گروه های سنی جوان تأثیر می گذارند. این گونه بیماری ها با ترکیبات متنوعی از باکتری و/یا نقص سیستم ایمنی بدن همراه است. در صورت عدم درمان، از دست دادن استخوان بسیار سریع است. دوره کوتاه پیشروی بیماری، با درمان طولانی مدت همراه است و اغلب نرخ شکست درمان بالا است.

به طور خلاصه مراحل بیماری های لثه بدین ترتیب است:

مرحله ۱: التهاب لثه؛  بدون از دست دادن استخوان.

Stage 1 - Gingivitis.

مرحله ۲: پریودنتیت اولیه؛ التهاب لثه و بافت اطراف آن که منجر به از دست دادن استخوان اولیه می شود.

Stage 2 - Early periodontitis.

مرحله ۳: پریودنتیت متوسط؛ التهاب لثه و بافت های اطراف آن که منجر به از دست رفتن استخوان می شود.

Stage 3 - Moderate periodontitis.

مرحله ۴: پریودنتیت پیشرفته؛ التهاب لثه و بافت اطراف آن که باعث از دست رفتن شدید استخوان می شود.

Stage 4 - Advanced periodontitis.

منبع: deardoctor

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] متخصصان دندانپزشکی هستند که در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های لثه و دیگر ساختارهای حامی دندان مهارت دارند. آنها می […]

  2. […] بیماری های لثه طیف متنوعی را شکل می دهند. به طور کلی لثه سالم باید صورتی و سفت باشد. خونریزی لثه، تورم و قرمزی از نشانه های مراحل مختلف بیماری های لثه است. جینجیویت یا التهاب لثه به مرحله اولیه بیماری لثه اطلاق می شود و درمان آن بسیار ساده تر از مراحل پیشرفته تر بیماری است. علت مستقیم این عارضه تجمع پلاک، فیلم نرم، چسبناک و بی رنگ از باکتری است که دائما در دندان ها و لثه تشکیل می شود. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *