بیماری پریودنتال در زنان: دوره های مختلف عمر

به عنوان یک زن، نیاز به مراقبت های بهداشتی منحصر به فرد دارید. این نیازها در طول بلوغ، بارداری و یائسگی شما تغییر می کند. بنابراین، باید مراقب خودتان باشید یا از یک مشاور بهداشتی درخواست مشاوره بگیرید. نوسانات هورمونی در طول زندگی یک زن می تواند بر بسیاری از بافتها، از جمله لثه ها تاثیر بگذارد. این تغییرات ممکن است حساسیت زن نسبت به بیماری پریودنتال را افزایش دهد. بنابراین لازم است مراقبت ویژه ای از سلامت دهان خود داشته باشید. در این مطلب به بیماری پریودنتال در زنان در دوره های مختلف زندگی آنها می پردازیم.

ژنژیویت قاعدگی:

تولید پروژسترون و سطح استروژن زن جوان با بلوغ افزایش می یابد. با این سطح هورمون های بالا، ممکن است حساسیت لثه به علاوه تحریک به علت مواد غذایی و ذرات پلاک افزایش یابد. لثه ها ممکن است دچار تورم، قرمزی و حتی حساسیت به لمس شوند. بعضی از زنان ممکن است این علائم را حدود ۴ روز قبل از دوره خود تجربه کنند.

ژنژیویت قاعدگی ممکن است قبل از دوره اتفاق بیفتد و با شروع دوره تمام شود. برای پیشگیری از بیماری پریودنتال در زنان در طول این مدت، حفظ سلامت دهان و دندان بسیار مهم است.

ژنژیویت بارداری:

این بیماری پریودنتال در زنان ممکن است در ماه دوم و سوم بارداری شروع شود و در ماه هشتم شدید باشد. ممکن است فرد دچار تورم قابل توجه، حساسیت به لمس، و قرمزی شود. در بعضی موارد، لثه های مبتلا به ژنژیویت بارداری ممکن است با مواد سوزاننده واکنش نشان دهند و موجب بروز تومورهای بارداری شوند. این تومورها سرطانی نیستند و به طور کلی بدون درد است!

نوزادان کم وزن نارس:

اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، باید بدانید که سلامت پریودنتال می تواند بر سلامتی نوزاد تاثیر بگذارد. مطالعات نشان می دهد که هر گونه عفونت در دوران بارداری، مانند بیماری لثه، باعث بروز مشکل می شود. بیماری پریودنتال در زنان در دوران بارداری ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد قرار دهد.

داروهای ضد بارداری خوراکی و ژنژیویت:

هورمون های مصنوعی در پیشگیری از بارداری به منظور تقلید از حاملگی طراحی شده اند و ممکن است شما را دچار لک های قرمز، خونریزی و تورم در لثه کنند. توجه به مراقبت شخصی و حرفه ای خود، سلامت لثه ها و حمایت از بافت دندان هایتان را برای یک عمر تضمین می کنید.

بیماری پریودنتال در زنان در یائسگی:

زنان یائسه ممکن است تغییری در ظاهر دهانشان حس کنند. احساس سوزش در بافت لثه و همچنین احساس تغییر طعم رایج است. مکمل های استروژن به کاهش این علائم کمک می کند. همچنین بزاق مصنوعی به کاهش اثرات خشک شدن دهان در این دوره کمک می کند. در طول این دوره از زندگی یک زن، مراقبت فردی و مراقبت های حرفه ای به طور منظم برای حفظ سلامتی دهان ضروری است.

منبع

drcaplanis

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] در دهان خود با دندانپزشک صحبت کنند. به عبارت دیگر نوسانات هورمونی مهمترین تاثیر یائسگی در سلامت دهان و دندان است که […]

  2. […] به بیماری پریودنتال، بیماری لثه، خود می تواند زوال بافت لثه و پوسیدگی […]

  3. […] درک ارتباط استرس با بیماری های پریودنتال باید ابتدا تاثیر آن بر سطح هورمون های شیمیایی بدن را […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *