ورزش های آرام سازی درد مفصل گیجگاهی فکی

مفصل گیجگاهی ‌زیرواره ‌ای باز و بسته می شوند و فک را حرکت می دهند. این مفاصل تحت فشار جویدن، صحبت کردن و حرکت های دیگر قرار دارند. در نتیجه این مفاصل منبع مشترک درد، مشکلات عضلانی و مفصلی هستند. درد مزمن مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) تضمین کننده مراجعه به دندان پزشک است. بنابراین ممکن است هزینه زیادی نیز برای درمان به شما وارد کند. در این مطلب شما را با ورزش های آرام سازی درد مفصل گیجگاهی فکی آشنا می کنیم. در برخی افراد مشکل صرفا با ورزش حل می شود. بنابراین نیازی به درمان های تخصصی نخواهد بود.

علل:

فشارهای شدید و دندان قروچه علت اصلی درد مفصل گیجگاهی فکی هستند. باز بودن دهان برای مدت طولانی مانند ملاقات های دندان پزشکی نیز از سایر علل درد فک هستند. اما مهم نیست درد ناشی از چه باشد. اغلب ورزش های آرام سازی درد مفصل گیجگاهی فکی به تسکین درد کمک می کنند.

ورزش های آرام سازی درد مفصل گیجگاهی فکی:

تسکن درد باید با ماساژ آرام منطقه دردناک آغاز شود. این کار می تواند به کاهش تنش و درد کمک کند. این کار ورزش دادن مفصل فک را نیز آسان تر می کند.

تمرینات تقویتی:

تمرینات تقویتی بهتر است در طول ساکت بودن درد انجام شوند. زیرا در هنگام درد شدید به افزایش درد منجر می شوند. در ادامه دو تمرین به شما پیشنهاد می شود:

  • انگشت شست خود را زیر چانه بگذارید. چانه خود را به سمت پایین فشار دهید. به باز کردن دهان با نیروی متوسط ​​در برابر انگشت شست ادامه دهید. دهان را ۵-۱۰ ثانیه باز نگه دارید.
  • دهان خود را به حدی که راحت هستید باز کنید. انگشت اشاره خود را بین چانه و لب پایین قرار دهید. در حالی که دهان خود را می بندید انگشت را به داخل فشار دهید.

تمرینات آرامش بخش:

درد مفصل گیجگاهی فکی اغلب محصول استرس است. تمرینات آرام بخش ساده می تواند به شما کمک کند.

  • به آرامی نفس خود را به داخل بکشید. اجازه دهید، شکمتان به جای قفسه سینه شما باز شود. نفس خود را به همان آرامی بیرون دهید. این کار را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید.
  • بنشینید یا دراز بکشید. سپس، تنش را از تمام عضلات خود دور کنید و عضلات را شل کنید. از پاها شروع کنید و به سمت سر بیایید.

تکنیک دوم به مرور شما را در رفع تنش از بدن خودآگاه تر می کند.

تمرینات کششی:

تمرینات کششی از مهمترین ورزش های آرام سازی درد مفصل گیجگاهی فک به شمار می روند. این ورزش ها تنش عضلانی و مفصلی را کاهش می دهند. در نتیجه آرامش طولانی مدتی برای شما فراهم می کنند.

  • نوک زبان را روی سقف دهان خود قرار دهید. دهانتان را به اندازه ای که راحت هستید باز کنید و ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید.
  • دهان خود را، در حالی که زبان در موقعیت نرمال خود قرار دارد، به آرامی و به تدریج باز کنید. ۵-۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس دهان خود را ببندید. سپس دهان خود را کمی باز کنید و فک خود را ۵ تا ۱۰ بار به عقب و جلو ببرید.
  • دهان خود را ببندید. سر خود را مستقیم رو به جلو نگه دارید. با چشمان به سمت راست نگاه کنید. فک پایین خود را به سمت چپ بکشید و ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. این کار را در حالت برعکس تکرار کنید.
  • یک شی نازک، مانند یک مداد یا قلم مو را بین دندان های جلوی خود قرار دهید. فک پایین خود را به سمت جلو بکشید تا جسم بین دندان های عقب و دندان های جلو قرار گیرد. ۲۰ ثانیه نگه دارید.

با آسانتر شدن ورزش پنجم، افراد می توانند از اشیا بزرگ تر برای جدا کردن دندان های جلو و عقب خود استفاده کنند.

منبع

medicalnewstoday

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *