تاثیر رفلاکس معده بر دندان: روش های پیشگیری

فرزند خود را به معاینه دندانپزشکی می برید. انتظار لبخندی از سوی دندانپزشک و تایید سلامت دندان های فرزند خود را دارید. اما در عوض متوجه می شوید که چندین دندان وی خراب است و چند میلیونی خرج روی دستتان گذاشته است. اما شما که مادر خوبی هستید! او هرشب مسواک می زند و تغذیه وی نیز خوب است. چرا این اتفاق افتاده است؟ دلیل این مشکل می تواند تاثیر رفلاکس معده بر دندان باشد.

مطالعات نشان می دهند که کودکان مبتلا به رفلاکس معده شش برابر کودکان سالم در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان قرار دارند.

تاثیر رفلاکس معده بر دندان:

با رشد کودک، ممکن است داروهای رفلاکس معده کارایی خود را از دست بدهند. در برخی کودکان نیز مصرف دارو در یک سالگی قطع می شود که با رویش اولین دندان ها همزمان است. این امر در حالی است که کودک هنوز هم به رفلاکس معده مبتلا است. از آنجا که این عارضه زیاد برای کودک رخ می دهد، کم کم کودک به آن عادت می کند، تصور می کند طبیعی است، و فراموش می کند که مشکل خود را به نحوی به شما نشان دهد. در نتیجه پس از مدتی با پوسیدگی دندان های وی مواجه می شوید.

معاینه منظم توسط دندانپزشک:

چنانچه کودک دارای سابقه رفلاکس است، وی را به طور منظم برای معاینات دندانپزشکی ببرید. یک دندانپزشک خوب می تواند تاثیر رفلاکس معده بر دندان را در مراحل اولیه تشخیص دهد. در نتیجه برنامه درمانی به طور موثر آغاز خواهد شد. برخی از کودکان مبتلا به نوع شدید بیماری، باید به جای هر شش ماه یکبار هر سه ماه یکبار برای معاینه دندان مراجعه کنند.

فلوراید:

همه کودکان به فلوراید نیاز دارند، اما این امر برای کودکان مبتلا به رفلاکس معده بسیار مهم است. از آنجا که دندان های این کودکان دائما تحت حمله است، به حفاظت بیشتر توسط فلوراید نیاز دارند. در صورت امکان به کودک خود آب حاوی فلوراید بنوشانید. چنانچه از دستگاه تضفیه آبی استفاده می کنید که فلوراید را از آب جدا می کند یا آب شما حاوی فلوراید نیست، این مسئله را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

مراقبت از رژیم غذایی:

برای کودکان مبتلا به رفلاکس معده، جلوگیری از مصرف نوشیدنی های شیرین و تنقلات کافی نیست. اگر می خواهید از دندان های کودک خود محافظت کنید، باید جریان اسید را به دهان وی کاهش دهید. از غذاهای محرک رفلاکس، مانند گوجه فرنگی و دیگر میوه های اسیدی دوری کنید. از مصرف مواد غذایی پیش از زمان خواب اجتناب کنید.

دندان های شیری اهمیت زیادی دارند. این دندان ها در تغذیه کودک شما و رشد دندان های دائمی نقش مهمی ایفا می کنند. چنانچه کودک شما به رفلاکس معده مبتلا است، مراقبت از دندان های وی باید به اهم وظایف شما تبدیل شود. مراقبت شما در این دوره نقش مهمی در سلامت دهان و دندان وی در آینده دارد.

منبع

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *