عوارض جانبی ونیر دندان: فاکتورهای فردی و دندانپزشک

ونیرهای دندان یک گزینه غیرقابل برگشت و در عین حال پایدار برای افرادی است که با ظاهر دندان هایشان مشکل دارند. این درمان زیبایی شامل پوسته های نازک، سفارشی و همرنگ دندان است که متخصصین دندانپزشکی آن را به سطح بیرونی دندان متصل می کنند. این روکش می تواند مشکلات مربوط به رنگ، طول، اندازه و شکل دندان ها را تصحیح کند. اما استفاده از ونیر با عوارضی همراه است که به شرایط دندان و تصمیمات دندانپزشک در طول کار بستگی دارد. در ادامه شما را با عوارض جانبی ونیر دندان آشنا می کنیم.

فهرست عوارض جانبی ونیر دندان:

ناهماهنگی رنگ:

رنگ نهایی ونیر دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. سایه ونیر، رنگ دندان زیر و رنگ مواد پیوند دهنده، همه در رنگ نهایی ونیر متصل به دندان تاثیر دارند. در صورتی که دندانپزشک به این سه مؤلفه به اندازه کافی دقت نکند، ممکن است رنگ نهایی ونیر با رنگ دندانهای اطراف مطابقت نداشته باشد.

از عوارض جانبی ونیر دندان در این مورد می توان به وجود رطوبت در زیر روکش در هنگام اتصال به دندان اشاره کرد. این مشکل باعث تغییر رنگ ونیر در لبه اتصال با دندان یا زیر آن می شود. متأسفانه، پس از اتصال ونیر نمی توان رنگ آن را تغییر دارد یا آن را اصلاح کرد. اما رنگ نهایی بین پنج تا ده سال پایدار می ماند.

مسائل مربوط به جایگذاری:

زمانی که دندانپزشک ونیر را به درستی جایگذاری نکند، ممکن است به مشکلات دیگری مانند فرسایش و پوسیدگی دندان در لبه یا زیر ونیر دچار شوید. سایر عوارض جانبی ونیر دندان در رابطه با جایگذاری به وجود لبه های تیز یا ناهمگون در آن در ارتباط است. در چنین مواردی نخ دندان به ونیر گیر می کند و باعث شکست آن و تحریک لثه می شود.

دندانهای حساس:

قرار دادن ونیر روی دندان مستلزم حذف مقداری از مینا از سطح دندان ها است. در نتیجه، ممکن است دندان ها پس از عمل حساس شوند و هنگام مصرف مواد گرم یا سرد به درد منجر شود. اگر دندانپزشک مقدار زیادی از لایه بیرونی دندان را حذف کند، ممکن است در نهایت پالپ دندان بمیرد. در این صورت برای جلوگیری از حساسیت بیش از حد دندان یا مرگ پالپ بهتر است از تاج استفاده شود.

خرابی ونیر:

بعضی از افراد به دلیل عادت های بهداشت دهان و دندان خود نامزد خوبی برای استفاده از وینرهای دندانی نیستند. به عنوان مثال، افرادی که عادت به قفل کردن فک یا دندان قروچه دارند، با وارد کردن فشار زیاد به ونیر پرسلین موجب شکسته شدن آن می شوند. اگر به جویدن یک ماده سخت مانند یخ، مداد یا حتی ناخن عادت دارید، کاندیدای خوبی برای این روش نیستید. چنین رفتاری می تواند با اعمال فشار زیاد روی ونیر موجب کنده شدن ان به طور کامل شود.

منبع

livestrong

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] استفاده از ونیر دندان برای کودکان: عوارض جانبی ونیر دندان: فاکتورهای فردی و دندانپزشک […]

  2. […] عوارض جانبی ونیر دندان: فاکتورهای فردی و دندانپزشک عدم امکان استفاده از ایمپلنت در کودکان و نوجوانان: دلیل و زمان پیشنهادی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *