اورژانس ارتودنسی: روش های حل مشکل

شکستن براکت و شل شدن آن در اغلب موارد جز اورژانس ارتودنسی طبقه بندی نمی شود و می توانید با راه حل های موقت تا جلسه بعدی درمان صبر کنید. راه حل های موقت زیر می توانند به شما کمک کنند که از پس این موقعیت دشوار برآیید. در مواردی که آسیب شدید است، می توانید از خدمات ۲۴ ساعته کلینیک دندانپزشکی پردیس استفاده کنید. ما تلاش می کنیم مشکل شما را در کمترین زمان برطرف کنیم.

آسیب های تروماتیک

اگر دچار تروما به دهان شما شده اید و بریس ها دچار آسیب شده اند، با دندان پزشک تماس بگیرید. بروز تصادف یا انجام ورزش های تیمی از علل عمده وارد شدن آسیب به دهان و بریس هستند. خدمات ۲۴ ساعته کلینیک دندانپزشکی پردیس در اسرع وقت مشکل شما را حل خواهد کرد.

نمونه هایی از اورژانس ارتودنسی:

در ادامه برخی از ناراحتی های طول درمان ارتودنسی را و نمونه هایی از اورژانس ارتودنسی را به همراه راه درمان به شما معرفی خواهیم کرد.

ناراحتی از بریس:

احساس ناراحتی در طی یک یا دو روز بعد از شروع درمان طبیعی است. این درد جز موارد اورژانس ارتودنسی نیست اما می تواند به خصوص در هنگام غذا خوردن ناراحت کننده باشد. سعی کنید تا چند روز غذاهای نرم بخورید. سوپ، میگو و ماکارونی و پنیر انتخاب خوبی هستند. داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن نیز می توانند به شما در درمان کمک کنند.

زخم های دهانی:

به دلیل وجود براکت های سنتی ممکن است در پی درمان دچار زخم های دهانی شوید. این زخم ها ممکن است در داخل گونه ها یا بر روی لب یا حتی روی زبان ظاهر شوند. با این حال این عارضه شایع است. سایش براکت ها و سیم ارتودنسی از علل بروز زخم دهان است.

استفاده از یک بیحسی موضعی به شما کمک خواهد کرد که احساس خوبی داشته باشید و به بهبود زخم نیز کمک می کند. هر زمان که نیاز داشتید استفاده از بی حسی را با یک تکه پنبه تکرار کنید تا به سایر نواحی انتشار پیدا نکند. برای کاهش ابتلا به زخم دهان از وکسی که دندانپزشک در اختیار شما قرار داده است روی لبه های تیز براکت استفاده کنید.

در صورتی که تصور می کنید، براکت ها دارای لبه بسیار تیزی هستند، برای اصلاح این قسمت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

سوزش لب و گونه ها ناشی از بریس:

ممکن است چند روز طول بکشد تا دهان، صورت، لب ها و زبان شما به بریس عادت کنند. برای کمک به کاهش تحریک، از وکس ارتودنسی استفاده کنید. در صورتی که با وجود استفاده از بریس باز هم دچار سوزش بودید، با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. شاید مشکل شما جز موارد اورژانس ارتودنسی باشد و نیاز به تنظیم مجدد بریس داشته باشید.

گیر کردن غذا پشت بریس:

گیر  کردن غذا در بین دندان هایتان و پشت بریس می تواند ناراحت کننده و کمی خجالت آور باشد. اما یک راه حل آسان برای آن وجود دارد. به راحتی وسط نخ دندان را یک گره کوچک بزنید تا بتواند غذا را از پشت بریس بیرون بکشد. استفاده از نخ دندان سوپر فلاس یا فلاس تریدر که مخصوص دندان های ارتودنسی شده هستند نیز می تواند به تمیز شدن دندان ها کمک کند. برای تمیز کردن براکت ها از مسواک ارتودنسی نیز می توانید استفاده کنید. اما مراقب باشید به دندان و لثه های خود آسیب نزنید.

شل شدن لیگاتور:

لیگاتور باند لاستیکی کوچکی است که در اطراف براکت کشیده شده است. کار این وسیله اتصال سیم به براکت برای اعمال فشار مناسب به دندان است. در صورتی که لیگاتور بیرون زده است سعی کنید آن را با یک موچین استریل به جای خود بازگردانید. اگر سیم لیگاتور بیرون زده اما شل نیست می توانید آن را با پاک کن به داخل خم کنید. با این حال، توجه داشته باشید که اگر یک لیگاتور بیرون زده ممکن است این اتفاق برای بقیه آنها نیز رخ دهد. اگر این اتفاق ادامه یافت، جز موارد اورژانس ارتودنسی طبقه بندی می شود و باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

شکستن براکت ارتودنسی:

شکستن براکت ارتودنسی موقعیتی است که اغلب بیمارانی که از درمان ارتودنسی استفاده می کنند، آن را تجربه می کنند. براکت و سیم های اتصال دهنده آنها شکننده هستند و دلایل زیر موجب شکسته شدن آن می شود:

  • مصرف مواد غذایی اشتباه
  • وارد کردن آسیب به دهان
  • مسواک زدن نادرست دندان ها یا وارد کردن فشار بیش از حد بر آنها
  • استفاده نادرست از خلال دندان یا نخ دندان

شکستن براکت ارتودنسی شما را با هزینه بیشتر و ناخواسته رو به رو می کند. بدین منظور توصیه می کنیم، اصول مراقبت از بریس ارتودنسی و نحوه غذا خوردن در طول درمان را بشناسید. در مطالب پیشین به این موارد پرداختیم و مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم.

شکستن براکت در برخی موارد جز اورژانس ارتودنسی طبقه بندی می شود. با این حال تا زمان رسیدن به مطب متخصص می توانید از راه حل های زیر کمک بگیرید:

آسیب وارد آمده چقدر است؟

اول، احتمال اتصال سیم ارتودنسی را به براکت بررسی کنید. اگر سیم به براکت چسبیده است، آن را در محل خود قرار دهید. اگر سیم متصل است اما براکت از دندان جدا شده، آن را با استفاده از یک تکه پنبه به آرامی در موقعیت خود فشار دهید. تا زمانی که بتوانید خود را به دندان پزشک برسانید، با استفاده از وکس ارتودنسی، براکت شکسته را در محل خود ثابت کنید. اگر براکت شل شده است، در صورت امکان و راحتی، آن را جدا کنید و همراه با خود به مطب دندان پزشک ببرید تا مجددا آن را بچسباند.

بعد از شکستن براکت ارتودنسی کنترل اوضاع را به دست بگیرید:

وضعیت سیم ها را بررسی کنید. بر اساس نظر انجمن دندان پزشکی آمریکا، باید سیم های بسیار بلند یا بیرون زده را با دقت و تا جایی که به دندان نزدیک تر است، با استفاده از یک ناخن گیر کوچک بچینید. دقت کنید که به سایر براکت ها و سیم ها و بافت داخل دهان خود آسیب وارد نکنید. هر گونه سیم اضافی را مجددا به سطح دندان بچسبانید و با استفاده از وکس روی آن را بپوشانید تا قبل از رسیدن به دندان پزشک به بافت داخل دهان یا گونه شما آسیب وارد نکند.

تعیین نوبت دندان پزشکی:

برای رسیدگی به اورژانس ارتودنسی حاصل از شکستن براکت ها، زمانی را با دندان پزشک خود تعیین کنید. ضرورت و سرعت مراجعه به دندان پزشک به شدت آسیب و میزان ناراحتی شما بستگی دارد. وی را از وجود یا عدم وجود براکت آگاه کنید. در این صورت وی اقدامات بعدی را راحت تر برنامه ریزی می کند.

اقدامات موقت پیش از رسیدن به دندانپزشک چیست؟

در طول دوره انتظار برای رسیدن به مطب، دهان خود را به طور منظم با آب نمک تمیز کنید. برای جلوگیری از آسیب بیشتر به براکت ها، موقتا از غذاهای نرم مانند تخم مرغ آب پز، ماست و نان تازه استفاده کنید. از غذاهای ترد و سخت مثل سیب، هویج خام و حتی آب نبات های چسبناک دوری کنید.

در صورتی که در اثر شکستن براکت ارتودنسی به دهان خود آسیب وارد کرده اید، موقتا از مسکن های موجود در داروخانه ها برای رفع درد و از دهان شویه های ضدعفونی کننده بدون الکل برای التیام دهان استفاده کنید.

شکستن براکت دندان پزشکی لزوما به معنای موقعیت اورژانس اورتودنسی نیست. دهان خود را به دقت بررسی کنید و تصمیم بگیرید که آیا باید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید یا می توانید تا نوبت معاینه بعدی صبر کنید. معمولا در صورتی که درد نداشته باشید یا سیم ها شل نشده باشند، می توانید تا نوبت بعدی صبر کنید.

پیشگیری:

شناخت مراقبت های ضروری در طول درمان ارتودنسی، رعایت اصول غذا خوردن با بریس و تمیز کردن آنها ساده ترین راه برای پیشگیری از اورژانس ارتودنسی است. در عین حال، اگر در موقعیتی هستید که دائما باید در ورزش های تیمی حضور پیدا کنید، بهتر است این مورد را با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید. در صورت امکان استفاده از روش هایی مانند ارتودنسی نامرئی بهترین گزینه برای پیشگیری از اورژانس ارتودنسی در اثر وارد شدن ضربه به صورت است. استفاده از روش هایی مانند اینویزیلاین به شدت و نوع مال اکلوژن شما بستگی دارد. در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

منبع:

Colgate

dentalassociates

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] اورژانس دندانپزشکی به راحتی قابل پیش بینی نیستند، اما متاسفانه آسیب به […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *