اورژانس ارتودنسی: روش های حل مشکل

اگر بخشی از براکت های شما شل شده یا شکسته باشند، به احتمال زیاد جز موارد اورژانس ارتودنسی نیست و می توانید با کمی ترمیم تا ملاقات بعدی ارتودنسی صبر کنید. برای اطلاع از راه حل های موقت یا نیاز به مراجعه سریع در طول ساعات کاری با پزشک خود در تماس باشید و وضعیت را توضیح دهید.

آسیب های تروماتیک

اگر دچار تروما به دهان شما شده اید و بریس ها دچار آسیب شده اند، با دندان پزشک تماس بگیرید. خدمات ۲۴ ساعته کلینیک دندانپزشکی پردیس، با تماس با دندانپزشک حاضر در مرکز در اسرع وقت مشکل شما را حل خواهد کرد.

اورژانس ارتودنسی:

در ادامه برخی عوارض و اورژانس ارتودنسی را به همراه راه درمان به شما معرفی خواهیم کرد.

ناراحتی از بریس:

احساس ناراحتی در طی یک یا دو روز بعد از شروع درمان طبیعی است. این درد جز موارد اورژانس ارتودنسی نیست اما می تواند به خصوص در هنگام غذا خوردن ناراحت کننده باشد. سعی کنید تا چند روز غذاهای نرم بخورید. سوپ، میگو و ماکارونی و پنیر انتخاب خوبی هستند. داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن نیز می توانند به شما در درمان کمک کنند.

زخم های دهانی:

به دلیل وجود براکت های سنتی ممکن است در پی درمان دچار زخم های دهانی شوید. این زخم ها ممکن است در داخل گونه ها یا بر روی لب یا حتی روی زبان ظاهر شوند. با این حال این عارضه شایع است.

استفاده از یک بیحسی موضعی به شما کمک خواهد کرد که احساس خوبی داشته باشید و به بهبود زخم نیز کمک می کند. هر زمان که نیاز داشتید استفاده از بی حسی را با یک تکه پنبه تکرار کنید تا به سایر نواحی انتشار پیدا نکند. برای کاهش ابتلا به زخم دهان از وکسی که دندانپزشک در اختیار شما قرار داده است روی لبه های تیز براکت استفاده کنید.

سوزش لب ها و گونه ها ناشی از بریس:

ممکن است چند روز طول بکشد تا دهان، صورت، لب ها و زبان شما به بریس عادت کنند. برای کمک به کاهش تحریک، از وکس ارتودنسی استفاده کنید. در صورتی که با وجود استفاده از بریس باز هم دچار سوزش بودید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. شاید جز موارد اورژانس ارتودنسی باشد و نیاز به تنظیم مجدد بریس داشته باشید.

گیر کردن غذا پشت بریس:

گیر  کردن غذا در بین دندان هایتان و پشت بریس می تواند ناراحت کننده و کمی خجالت آور باشد. اما یک راه حل آسان برای آن وجود دارد. به راحتی وسط نخ دندان را یک گره کوچک بزنید تا بتواند غذا را از پشت بریس بیرون بکشد. برای تمیز کردن براکت ها از مسواک ارتودنسی نیز می تواند استفاده کنید. اما مراقب باشید به دندان و لثه های خود آسیب نزنید.

شل شدن لیگاتور:

لیگاتور باند لاستیکی کوچکی است که در اطراف براکت کشیده شده است. کار این وسیله اتصال سیم به براکت برای اعمال فشار مناسب به دندان است. در صورتی که لیگاتور بیرون زده است سعی کنید آن را با یک موچین استریل به جای خود بازگردانید. اگر سیم لیگاتور بیرون زده اما شل نیست می توانید آن را با پاک کن به داخل خم کنید. اما مراقب باشید اگر یک لیگاتور بیرون زده ممکن است این اتفاق برای بقیه آنها نیز رخ دهد. اگر این اتفاق ادامه یافت، جز موارد اورژانس ارتودنسی طبقه بندی می شود و باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

شل شدن براکت:

براکت ها به عنوان دستگیره ای برای نگه داشتن سیم بریس عمل می کنند. براکت ها با چسب به دندان متصل شده اند و بسیار محکم هستند. اما مصرف غذاهای سخت و چسبناک می تواند به راحتی آنها را از محل خود جدا کند. براکت ها در اثر ضربه به دهان نیز کنده می شوند. به همین دلیل از شما خواسته می شود که در حین ورزش از گارد دهان استفاده کنید.

بهترین کارهای که می توانید در پی شل شدن براکت انجام دهید تماس با دندانپزشک است. وی دهان شما را ارزیابی خواهد کرد و در صورت تشخیص موقعیت اورژانس ارتودنسی براکت ها را تعویض می کند. در صورتی که فعلا نمی توانید با دندانپزشک خود تماس بگیرید، مراقب باشید در هنگام خوردن و آشامیدن آسیب بیشتری به آنها وارد نکنید.

منبع

dentalassociates

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] اورژانس دندانپزشکی به راحتی قابل پیش بینی نیستند، اما متاسفانه آسیب به […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *