انواع لیزرهای مورد استفاده در دندانپزشکی

استفاده از لیزر در دندانپزشکی مدرن بسیار رایج شده است. از لیزر در درمان بیماری های لثه، سفید کردن دندان و اصلاح لبخند استفاده می شود. این روش در مقایسه با روش های تیغ و چاقو خونریزی کمتری در پی دارد و دوران نقاهت سریع تر طی می شود. در ادامه انواع لیزرهای مورد استفاده در دندانپزشکی را معرفی می کنیم.

انواع لیزرهای مورد استفاده در دندانپزشکی:

انواع لیزرهای مورد استفاده در دندانپزشکی عبارتند از: لیزر بافت سخت و لیزر بافت نرم. هر لیزر از طول موج متفاوتی برای برش دادن به آن نوع خاص بافت استفاده می کند، زیرا هر نوع بافت طول موج را به شکل های مختلف جذب می کند. دانشمندان با تغییر طول موج نور (و گاهی اوقات پالس) چگونگی استفاده موثر از لیزر در انواع بافت دهان را کشف کرده اند.

لیزرهای بافت سخت:

لیزر بافت سخت در درجه اول برای دندان های شما استفاده می شود. طول موج این لیزر از آب و استخوان، به ویژه کلسیم فسفات که در استخوان و دندان های شما وجود دارد، رد می شود. این لیزرها می توانند به طور بسیار دقیقی دندان را خالی کنند و مقادیر بسیار کمی از آن را جدا کنند. موارد استفاده از لیزر بافت سخت عبارتند از:

  • تشخیص حفره
  • درمان حساسیت دندان
  • آماده سازی دندان برای پر کردن دندان

لیزرهای بافت نرم:

لیزرهای بافت نرم از طول موجی استفاده می کنند که هموگلوبین و آب به راحتی آن را جذب می کنند. هموگلوبین مولکول موجود در خون است که باعث می شود لیزرهای بافت نرم برای درمان بیماری های لثه ایده آل باشند. بعضی از لیزرهای بافت نرم، لیزر دیود هستند که نوعی لیزر موج پیوسته است.

این لیزرها برای برش دادن بافت نرم و انعقاد رگ های خونی به طور همزمان مناسب هستند. به همین دلیل است که خونریزی در این روش بسیار ناچیز است و بهبودی پس از آن بسیار سریع تر است. لیزرهای بافت نرم برای روش های زیبایی عالی هستند، زیرا می توانید همان موقع شاهد نتایج باشید. از لیزر بافت نرم برای موارد زیر استفاده می شود:

  • تاج دندان طولانی
  • درمان حرکات محدود زبان
  • تغییر لثه ها برای ایجاد یک لبخند زیباتر.
  • از بین بردن اضافات بافت نرم دهان ناشی از پروتز های دندانی.

فرقی نمی کند از لیزر بافت نرم استفاده کنید یا بافت سخت، انتظار یک درمان ساده تر و زمان بهبودی کوتاه تر را داشته باشید. دندانپزشکی با لیزر راه حل مناسبی برای بسیاری از مشکلات دهان و دندان است. این روش در درمان مشکلات حاد یا برخی مشکلات ساده زیبایی به طور یکسان موثر است. دفعه بعدی که نیاز به ترمیم دندان های خود داشتید، با دندانپزشک خود در مورد امکان استفاده از این روش مشورت کنید.

منبع

۱۲۳dentist

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *