کشیدن دندان: آمادگی پیش از جراحی

کشیدن دندان به حذف یک دندان از حفره آن در استخوان گفته می شود.

چرا دندان کشیده می شود:

اگر دندان شکسته یا آسیب دیده باشد، دندانپزشک ابتدا سعی خواهد کرد تا آن را با پر کردن، روکش یا سایر درمان ها ترمیم کند. با این وجود، گاهی اوقات آسیب به دندان فراتر از ترمیم است. در این صورت دندان باید کشیده شود. دندان بسیار لقی که حتی با پیوند استخوان امکان نجات آن نیست نیز باید کشیده شود.

در ادامه سایر دلایل کشیدن دندان آمده است:

 • بعضی افراد دندان های اضافه ای دارند که از رشد سایر دندان ها جلوگیری می کنند.
 • گاهی اوقات دندان های شیری در زمان خود نمی افتند و در رشد دندان دائمی اختلال ایجاد می کنند.
 • افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارند ممکن است به حذف برخی دندان های خود نیاز داشته باشند.
 • ممکنن است لازم باشد افرادی که در معرض تابش در ناحیه سر و گردن قرار می گیرند، دندان خود را در آن ناحیه بکشند.
 • افراد تحت داروهای سرطانی ممکن است به دلیل تضعیف سیستم ایمنی بدن دچار عفونت دندان شوند. دندان عفونی شده باید کشیده شود.
 • در صورتی که پس از پیوند عضو، دندان فرد مستعد تبدیل شدن به منبع عفونت باشد، کشیدن دندان ضروری است. این بیماران با مصرف داروهای سرکوب گر ایمنی بدن در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند.
 • رشد دندان های عقل اغلب با کشیده شدن آن همراه است. این دندان ها اغلب با درد، اعمال فشار به سایر دندان ها، بروز کیست و عفونت در دهان همراه هستند.

اگر قرار است برای یک عارضه پزشکی تحت درمان با داروهای وریدی به نام بیسفسفونات ها قرار گیرید، اول به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان های شما را معاینه کند و اگر قرار است دندانی کشیده شود این کار پیش از شروع درمان با دارو انجام گیرد. کشیدن دندان پس از درمان با بیسفسفونات، خطر ابتلا به پوکی استخوان (مرگ استخوان) را در فک افزایش می دهد.

آمادگی پیش از کشیدن دندان:

برای برنامه ریزی جهت بهترین راه برای کشیدن دندان، دندانپزشک یا جراح از دهان شما رادیوگرافی تهیه می کند. بهتر است سابقه پزشکی و دندانپزشکی و فهرستی از داروهای مصرفی خود را در اختیار دندان پزشک قرار دهید. این فهرست باید شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل ها باشد.

برخی از دندانپزشکان قبل و بعد از جراحی آنتی بیوتیک تجویز می کنند. این عمل بسته به هر دندانپزشک یا جراح متفاوت است. تجویز آنتی بیوتیک در موارد زیر محتمل تر است:

 • وجود عفونت در بدن در زمان جراحی
 • سیستم ایمنی ضعیف بدن
 • نیاز به جراحی طولانی
 • وجود شرایط خاص پزشکی

برای انجام کار، ممکن است از طیفی از بی حسی داخل وریدی تا بیهوشی کامل استفاده شود. در روز جراحی لباس راحت بپوشید. شش یا هشت ساعت قبل از انجام هر گونه جراحی غذا یا آب نخورید.

اگر چند روز قبل از جراحی دچار سرفه، آبریزش بینی یا سرما خوردگی شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. در این شرایط ممکن است بیهوشی عمومی برای شما انجام نشود. اگر شب قبل جراحی دچار تهوع و استفراغ شدید، صبح با دندانپزشک خود تماس بگیرید. ممکن است لازم باشد در برنامه درمان تغییری انجام گیرد.

در روز جراحی سیگار نکشید. این کار می تواند خطر بروز عارضه حفره خشک را افزایش دهد.

منبع

colgate

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *