ترک خوردن دندان: روش های درمان

اگر دندان شما یا هرکسی در خانواده تان ترک خورد چه کاری باید انجام دهید؟ انجام کارهایی مانند جویدن یخ یا آبنبات یا عادت به دندان قروچه می تواند باعث ترک خوردن دندان شود. به خصوص دندان های مولار مستعد شکستن و ترک خوردن هستند زیرا بیشترین نیروی جویدن را متحمل می شوند. علائم ترک خوردن دندان می تواند قابل توجه یا جزئی باشد. به هر حال بلافاصله قراری با دندان پزشک خود تنظیم کنید. دندانپزشک دندان های مولار شما را معاینه می کند و میزان جدی بودن مشکل را تعیین خواهد کرد. ترک های جزئی فقط به لحاظ زیبایی اهمیت دارند اما شکستگی های جدی باید درمان شوند.

انتظار برای رسیدن به دندانپزشک:

ممکن است بعد از ترک خوردن دندان درد کمی داشته باشید یا اصلا متوجه چیزی نشوید. گاهی نیز تنها پس از مصرف مواد غذایی سرد یا گرم متوجه درد می شوید. به محل درد توجه داشته باشید تا بتوانید دندانپزشک را راهنمایی کنید. سعی کنید از طرفی که دندان ترک خورده است برای جویدن استفاده نکنید. جویدن مواد می تواند ترک را باز کند و بافت نرم داخل دندان را که حاوی عصب و عروق خونی است تحریک کند.

ترک های جزئی در دندان:

اگر ترک های دندان جزئی باشد و تنها لایه بیرونی دندان به نام مینای دندان را تحت تاثیر قرار داده باشد، ممکن است نیاز به درمان خاصی نباشد. این ترک های جزئی در دندان های بزرگسالان طبیعی است و کریز لاین خوانده می شود. دندانپزشک می تواند دندان شما را پولیش کند و این ترک ها را از بین ببرد.

درمان ترک خوردن دندان:

هنگامی که ترک از مینای دندان عبور می کند و به بافت داخلی نزدیک می شود، برای جلوگیری از مشکلاتی مانند عفونت و یا شکست عمیق تر، دندان باید ترمیم شود. بسته به شدت شکستگی، دندانپزشک ممکن است استفاده از روکش، عصب کشی یا کشیدن دندان را توصیه کند. در بعضی موارد پر کردن دندان و استفاده از یک روکش می تواند ترک خوردن دندان را متوقف کند. اگر بافت نرم داخل دندان آسیب دیده باشد، برای حذف بافت آسیب دیده، دندان باید عصب کشی شود. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکایی، در حالی که عصب کشی تهاجمی تر از استفاده از روکش است، اما می تواند در مواردی که دندان بسیار آسیب دیده است روشی نجات بخش به حساب آید. گزینه نهایی کشیدن دندان است. این کار زمانی انجام می شود که ریشه دندان آسیب دیده است.

بروز حوادث، مصرف غذاهای بسیار سخت و حتی دندان قروچه می تواند باعث ترک خوردن و شکستن دندان شود. برای اطلاع از نحوه ترمیم و درمان هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع

Colgate

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] عمیق دو علت مهم مردن دندان هستند. زمانی که دندان ترک می خورد، باکتری های دهان از این مسیر خود را به پالپ می […]

  2. […] به پیشگیری از حفره کمک می کند. برای پیشگیری از شکستن یا ترک خوردن دندان آب نبات را […]

  3. […] شکستن براکت ارتودنسی: چه باید کرد؟ ترک خوردن دندان: روش های درمان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *