مراقبت از گارد دهان: اصول و نکات

یکی از بزرگترین اختراعات در تجهیزات ایمنی ورزشکاران، گارد دهان است. این دستگاه از دهان حفاظت می کند و از وارد آمدن آسیب های دهان و دندان در حین شرکت در فعالیت ورزشی پیشگیری می کند. تنها برخوردهای فیزیکی متعدد در یک فوتبال معمولی را در نظر بگیرید تا اهمیت گارد دهان برای شما آشکار شود. اما مراقبت از گارد دهان اصولی دارد که رعایت آن برای سلامت کلی فرد اهمیت دارد.

مضرات عدم مراقبت از گارد دهان:

اگرچه این وسیله از دندان های شما در برابر ضربه محافظت می کند، اما عدم مراقبت از گارد دهان و رعایت نکردن نکات بهداشتی می تواند آن را به زمینه ای برای رشد باکتری های مضر مانند استافیلوکوک و استرپتوکوکی تبدیل کند. چه ورزشکار حرفه ای باشید چه مبتدی، با رعایت نکات بهداشتی استفاده از گارد دهان سلامت کلی بدن خود را تضمین کنید.

دستورالعمل های بهداشتی:

قبل و بعد از پوشیدن گارد دهان، باید دندان هایتان را مسواک کنید. انجام دادن این کار کمک می کند که پیش از استفاده از گارد، دهان از باکتری تمیز شود و باکتری ها به گارد منتشر نشوند. دهان همیشه پر از باکتری به تمام اشکال، خوب و بد، است. تمیز نگه داشتن دهان تنها راه ایجاد تعادل سالم در بدن است. مسواک زدن دهان پس از برداشتن گارد نیز موجب می شود که دهان از هر نوع باکتری یا قارچ پاک شود که ممکن است روی گارد رشد کرده باشند.

به همان اندازه نیز حفظ  گارد دهان اهمیت دارد. محفظه مراقبت از گارد باید عاری از رطوبت و با تهویه مناسب باشد. تمیز کردن مداوم ظرف از انتشار میکروارگانیسم ها پیشگیری می کند. ظرف را با استفاده از پاک کننده های غیر سمی و آب گرم بشویید و قبل از قرار دادن گارد دهان آن را کاملا خشک کنید.

خود گارد دهان را نیز به طور مرتب قبل و بعد از استفاده با آب و خمیردندان مسواک بزنید. هفته ای یک بار نیز می توانید آن را در محلول ضدعفونی پیشنهاد شده توسط دندانپزشک قرار دهید. پیش از قرار دادن آن در محفظه از خشک شدن آن اطمینان حاصل کنید.

زمان تعویض است:

همان طور که به شما گفته می شود عادت ناخن جویدن برای دندان و سلامت شما مضر است، عادت به جویدن گارد دهان نیز مضر است. جویدن گارد باعث ایجاد حفره های کوچک در آن می شود. این سوراخ ها می تواند محلی برای رشد باکتری شوند. در نتیجه انتشار آن به دستگاه گوارش می تواند سلامت فرد را به خطر بیاندازد. گاردی که علائمی از پارگی و ترک روی آن وجود دارد، باید تعویض شود. می توانید گارد را با خود به دندانپزشک ببرید تا از وی در مورد نیاز به تعویض آن مشورت بگیرید.

منبع

colgate

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] که در ورزش های رزمی و خشن شرکت می کنند، لازم است از گارد دهان استفاده کنند. گارد دهان در سایزهای مختلف در داروخانه […]

  2. […] مشکل چقدر جدی است. خوشبختانه می توانید با استفاده از گارد دهان و تمرکز برای کاهش استرس این مشکل را رفع […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *