اینله: پوششی مقاوم تر از سایر مواد پر کننده

اینله و انله، با مقاومت بیشتر نسبت به تاج، دو روش بازسازی ساختار طبیعی دندان پس از شکستن یا سایر آسیب های شدید دیگر است. این دو روش تحت عنوان پرکننده های غیر مستقیم شناخته می شوند، زیرا بر خلاف پر کننده های استاندارد که در مطب انجام می شوند، این دو در آزمایشگاه ساخته می شوند و به دو جلسه درمانی نیاز دارند. در عین حال بر خلاف پر کننده های استاندارد، این دو روش ساختار دندان را تضعیف نمی کنند، بلکه در واقع آن را تقویت می کنند. پس از درمان، دندان می تواند ۵۰ تا ۷۵ درصد بیشتر از مواد پر کننده نیروی جویدن را تحمل کند.

اینله دندانپزشکی چیست؟

پیشرفت های تکنولوژیکی باعث شده اند که حتی در صورت وجود پوسیدگی نیز لبخند زیبای خود را حفظ کنید. بسیاری از دندانپزشکان هنوز از پرکننده های آمالگام استفاده می کنند، اما امروزه اینله ها برای پر کردن حفره های وسط دندان با رنگی دقیقا مشابه دندان در دسترس قرار گرفته اند. اگر در حال حاضر از پرکننده های آمالگام در دندان خود استفاده می کنید می توانید جایگزین کردن آن را با اینله یا انله در نظر بگیرید. در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

عملکرد:

اینله سطح جونده دندان شما را ترمیم می کند. از این روش زمانی استفاده می شود که دیواره دندان تضعیف شده است و در صورت استفاده از پر کننده آمالگام، دندان عمر زیادی نخواهد کرد. رزین پرسلین، کامپوزیت و طلا موادی هستند که در ساخت اینله از آن استفاده می شود. دوام این روش بسیار بیشتر از کامپوزیت یا پر کننده آمالگام است. از سوی دیگر ارزان تر از تاج نیز تمام می شود.

ساخت:

دندانپزشک ابتدا قالب دقیقی از دندان شما تهیه می کند و تمام مشخصات دندان شما ثبت خواهد شد. سپس دندانپزشک پوسیدگی و عفونت را از دندان پاکسازی می کند. قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود تا اینله ساخته و مطابقت رنگ آن با دندان انجام شود. این کار باعث می شود قالب به خوبی با دندان منطبق شود.

سپس دندانپزشک دندان شما را پانسمان می کند تا در دوره انتظار برای ساخت پرکننده، بتوانید به راحتی مواد غذایی را بجویید و دندان دچار آسیب نشود.

پس از رسیدن اینله، دندانپزشک تناسب آن را با دندان می سنجد و آن را در صورت تطابق کامل به دندان می چسباند. اتصال قالب به دندان کمی دشوار است اما یک دندانپزشک ماهر از پس آن برمی آید.

مزیت این روش در مقایسه با پرکننده آمالگام:

  • استحکام و مقاومت بیشتر دندان؛ برخلاف پرکننده آمالگام که دندان ضعیف تر می شود در این روش دندان مستحکم تر می شود.
  • این ماده در تماس با مواد غذایی سرد یا گرم منقبض و منبسط نمی شود و باعث ایجاد ترک در دندان نمی شود.
  • دوام این روش بسیار بیشتر از آمالگام است.
  • این روش در برابر فشار جویدن مقاومت بسیار بیشتری دارد.

مراقبت:

مراقبت از دندان در این روش همانند دندان طبیعی است. بیمار باید روزی دو بار دندان ها را مسواک کند و نخ دندان بکشد. انجام معاینات منظم دندانپزشکی می تواند وجود مشکل را در مراحل اولیه مشخص کند و از پیچیده تر شدن آن جلوگیری کند. این روش در برابر مواد رنگدانه دار توانایی بالایی ندارد. بیمار باید تا ۲۴ ساعت پس از درمان از مصرف مواد رنگدانه دار خودداری کند. در صورتی که پس از مدتی اینله دچار تغییر رنگ شد، دندانپزشک می تواند با استفاده از بلیچینگ مشکل را به راحتی حل کند.

منبع

rockhilldentist

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *