وارنیش فلوراید: ایمنی، روش انجام و مراقبت های درمانی

لثه و دندان های سالم برای سلامت کلی کودک شما مهم هستند. به همین دلیل ممکن است از شما خواسته شود که با ظهور اولین دندان ها برای وارنیش فلوراید و جلوگیری از پوسیدگی دندان به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. این کار معمولا دو تا چهار بار در سال انجام می شود و تعداد درمان به احتمال بروز پوسیدگی در کودک شما بستگی دارد.

وارنیش فلوراید چیست؟

وارنیش فلوراید یک درمان دندانپزشکی است که می تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان، کند شدن آن یا جلوگیری از بدتر شدن آن موثر باشد. وارنیش فلوراید از فلوراید ساخته شده است، که می تواند مینای دندان را تقویت کند.

به یاد داشته باشید که این روش درمانی به طور کامل مانع از ابتلا به پوسیدگی دندان نمی شود. این درمان در کنار مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، استفاده از مقدار مناسب خمیردندان، و مصرف یک رژیم غذایی مناسب به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.

آیا این روش ایمن است؟

وارنیش فلوراید ایمن است و توسط دندانپزشکان در سراسر جهان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان استفاده می شود. فقط مقدار کمی از آن استفاده می شود و تقریبا هیچ فلورایدی بلعیده نمی شود. وارنیش به سرعت بر روی دندان اعمال می شود و سخت می شود. بعد از ۴ تا ۱۲ ساعت نیز با مسواک تمیز می شود.

برخی از برندهای وارنیش فلوراید دندان ها را زرد می کنند. برخی برندهای دیگر باعث کدر شدن دندان می شوند. با این حال، پس از مسواک کردن فلوراید، رنگ دندان به حالت عادی باز می گردد. بیشتر بچه ها نیز طعم آن را دوست دارند.

روش اعمال روی دندان:

وارنیش با استفاده از یک برس کوچک روی دندان و کناره آن مالیده می شود. این ماده چسبنده است و در تماس با بزاق دهان سخت می شود. فرزند شما می تواند با زبان زدن آن را حس کند، اما قادر نخواهد بود که آن را لیس بزند یا از دندان جدا کند.

انجام این روش با درد همراه نیست. اما اغلب کودکان در طول انجام کار گریه می کنند. خوشبختانه انجام این روش چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و اتفاقا گریه کردن کودک به نفع دندانپزشک است، زیرا دهان کودک باز می شود.

ممکن است از شما خواسته شود که در طول انجام این روش درمانی کودک را در آغوش خود قرار دهید.

مراقبت از دندان های کودک پس از درمان:

آنچه در ادامه می آید دستورالعمل های کلی مراقبتی است. برای دریافت دستورالعمل های دقیق با دندانپزشک خود مشورت کنید.

پس از درمان، فرزندتان می تواند بخورد و بیاشامد. اما تنها غذاهای نرم و مواد خنک و گرم (نه داغ) به او بدهید.

دندان های کودک را حداقل ۴ تا ۶ ساعت مسواک نکنید. ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد که دندان های کودک را تا صبح فردا مسواک نکنید. از کودک بخواهید که بعد از مسواک زدن محتویات دهان خود را تف کند.

منبع:

healthychildren

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] فلوراید تراپی یکی از خدمات دندانپزشکی اطفال است. پلاکی که روی دندان شکل می گیرد، محل خوبی برای تکثیر باکتری ها به شمار می رود. این باکتری ها از مواد غذایی شیرین تغذیه می کنند و در نهایت موجب فرسایش مینای دندان می شوند. این روند به کاهش مواد معدنی دندان می انجامد و آن را مستعد پوسیدگی و آسیب می کند. فلوراید درمانی باعث بازگشت مواد معدنی مینای دندان می شود و مقاومت دندان را افزایش می دهد. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *