نقش بزاق در سلامت دهان و دندان

بزاق، این مایع شفاف در دهان کارگری است که اغلب اهمیت آن در بدن نادیده گرفته می شود. در ادامه نقش بزاق در سلامت دهان و دندان را بررسی می کنیم.

نقش بزاق در سلامت دهان و دندان:

از بزاق به عنوان یک سیستم کنترل آب و هوا، حلال غذایی قدرتمند و ابزاری برای قوه هاضمه یاد می شود. بزاق حاوی ترکیبات قدرتمندی است که غذا را حل می کند و هضم شدن آن را تضمین می کند.

محافظت از لثه در برابر باکتری ها:

دیگر نقش بزاق در سلامت دهان و دندان محافظت از لثه ها است. خاصیت محافظتی بزاق از دندان ها و پروتئین های کاهنده میکروب در آن از خطر پوسیدگی دندان و بیماری های لثه پیشگیری می کند. همچنین با کاهش باکتری ها از نفس بدبو نیز در امان می مانید.

حفاظت از دندان مصنوعی:

افزایش سن بدون چالش های مخصوص به آن نیست. اما به لطف دهان دچار چالش کمتری خواهید شد. بزاق دندان مصنوعی را سر جای خود نگه می دارد. بنابراین شما نگرانی کمتری در مورد جابه جایی دندان مصنوعی خواهید داشت.

جلوگیری از خشکی دهان:

با افزایش سن، دهان بیمار بزاق کمتری نیز تولید می کند که از آن به خشکی دهان یاد می شود. برخی از علائم خشکی دهان عبارتست از احساس ناراحت کننده در دهان، زبان متورم، اشکال در بلع، به زور هل دادن چیزی از گلو به پایین.

بیشتر از آنکه خشکی دهان باعث ناراحتی بیمار شود، فقدان بزاق به معنی دعوت نامه ای برای رشد میکروب ها به شمار می رود. بنابراین در نبود بزاق، باکتری ها در دهان تکثیر می شوند. به همین دلیل است که نفس بد بو اغلب خشکی دهان را همراهی می کنند و خطر بیماری لثه، حفره و پوسیدگی دندان افزایش می یابد.

در حالی که خشکی دهان با افزایش سن بیشتر می شود، این مشکل با مصرف برخی از داروها، بیماری های مزمن مانند دیابت، استرس، استعمال دخانیات یا حتی از دست دادن آب بدن نیز ایجاد می شود.

حفظ جریان بزاق بخش مهمی از سلامت لثه و دندان ها است. هنگامی در دهان احساس خشکی دارید، می توانید به سرعت با جویدن آدامس بدون قند، غذا خوردن یا آشامیدن آب، بزاق تولید کنید. در صورتی که به خاطر عوارض جانبی مصرف برخی داروها دچار خشکی دهان شده اید، با پزشک خود در مورد راه های کاهش اثرات آن و احتمالا تجویز دارویی با عوارض کمتر مشورت کنید. در صورتی که مشکل شما با موارد فوق برطرف نشد، برای درمان تخصصی به پزشک مراجعه کنید.

منبع:

listerine

6 پاسخ

تعقیب

  1. […] طور مستقیم مانع جریان یافتن بزاق از غدد بزاقی می شود. بزاق از دندان های شما محافظت می کند و بدون آن دندان ها سپری […]

  2. […] نقش بزاق در سلامت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی شبانه … […]

  3. […] نقش بزاق در سلامت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی شبانه … […]

  4. […] که تلاش می کنیم لاغر شوید، باید بدانید به خاطر چه چیزی سلامت دندان های خود را به خطر می […]

  5. […] می دانید سطح pH در دهان شما می تواند بر سلامت دندان ها و لثه تاثیر بگذارد؟ اهمیت تعادل pH دهان به قدری زیادی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *