ارتباط استرس با بیماری های پریودنتال

در طول دو دهه تحقیق بر سر ارتباط استرس با بیماری های پریودنتال محققان به همبستگی مثبت بین این دو فاکتور دست یافته اند. این ارتباط قوی باید شما را نسبت به ابتلا به استرس یا مشکلات دهان و دندان و پیگیری روند درمان حساس سازد.

تاثیر استرس بر لثه، دهان و دندان:

برای درک ارتباط استرس با بیماری های پریودنتال باید ابتدا تاثیر آن بر سطح هورمون های شیمیایی بدن را بدانید. سیستم ایمنی بدن، غدد درون ریز و سیستم عصبی معمولا با استفاده از سیگنال های دو طرفه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. هنگامی که این سیستم ها جریان طبیعی خود را داشته باشند، همه چیز در بدن سالم و متعادل خواهد بود. استرس کل سیستم بدن را به هم می ریزد. سیستم ایمنی بدن دیگر قادر به ارسال اطلاعات صحیح به سیستم هورمونی نخواهد بود. در نتیجه میزان هورمون ترشح شده بیشتر یا کمتر از مقدار معمول خواهد بود. این امر سلامت جسمی و تعادل روانی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

ارتباط استرس با بیماری های پریودنتال:

استرس بر آزاد شدن نوروپپتید، آدرنالین، نورآدرنالین، کورتیزول، هورمون های هیپوتالاموس و هورمون های هیپوفیز تأثیر می گذارد. ترکیبی مخرب از عدم تعادل شیمیایی که ناشی از استرس مداوم است می تواند در بسیاری از موارد به بیماری پریودنتال و دیگر مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان بیانجامد.

استرس بلند مدت می تواند سطح معمولی نوروپروتئین ها را افزایش دهد که به نوبه خود باعث افزایش التهاب و آسیب بافتی می شود. سطح افزایش یافته کورتیزول می تواند ایمنی بدن را کاهش دهد. کورتیزول یک عامل ضد التهابی است. اما زمانی که در مقادیر زیاد در لثه تولید شود، تولید پروتئین را افزایش می دهد که خود عامل بروز التهاب است.

مطالعات انجام گرفته بر روی کودکان مبتلا به مشکلات دندان نشان می دهد که استرس می تواند سطح باکتری ها را در دهان افزایش دهد و موجب ابتلا به حفره دندان گردد. همچنین استرس در کودکان ممکن است به آبسه و پوسیدگی دندان منجر شود.

عادت های بد افراد مبتلا به استرس:

با این حال تایید ارتباط استرس با بیماری های پریودنتال در افراد مضطرب دشوار است. این افراد در اثر فشارهای روحی عادات مخربی دارند که خود از عوامل ابتلا به بیماری های لثه و دهان و دندان است. برای مثال افراد افسرده ممکن است به طور منظم بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنند. یک فرد مبتلا به استرس و افسردگی به ندرت هرشب مسواک می زند و نخ دندان می کشد. این عدم رعایت خود ریسک ابتلا به مشکلات دهان و دندان را افزایش می دهد.

برخی از افراد مبتلا به استرس درگیر عاداتی نظیر سیگار کشیدن یا ناخن جویدن می شوند. برخی دیگر به دلیل تنش های درونی از رژیم غذایی ناسالم تبعیت می کنند و مصرف میان وعده و شیرینی جات در این افراد شدت می گیرد. در نتیجه در اثر درگیر شدن در عادات ناسالم ریسک ابتلا به بیماری های لثه در این گونه افراد بیشتر می شود.

هنگامی که بیماری پریودنتال استرس را تشدید می کند:

ارتباط استرس با بیماری های پریودنتال می تواند دو طرفه باشد. بدین صورت که ابتلا به بیماری های پریودنتال سطح استرس را در فرد افزایش می دهند. بیماری پریودنتال با نشانه های ناخوشایندی مانند درد، نفس بد بو، خونریزی لثه و طعم بد در دهان همراه است. از سوی دیگر در موارد شدید دندان ها لق می شوند و احتمال از دست رفتن دندان ها زیاد می گردد.

مشکلات مربوط به دهان و دندان، ناراحتی و درد، خود یک وضعیت استرس زاست. بنابراین بیماران مبتلا به مشکلات دهان و دندان، فارغ از علت اولیه، دچار سطح بالایی از استرس می شوند. این امر به نوبه خود در اثر واکنش های شیمیایی بدن مشکل را در بیمار تشدید می کند.

نحوه کنترل استرس:

حالا که ارتباط استرس با بیماری های پریودنتال مشخص شده است، اهمیت کنترل تنش های درونی بیش از پیش روشن می شود. استرس می تواند جسمی یا روحی باشد و علائم آن عبارتند از:

  • تحریک پذیری و تغییر خلق و خو
  • اشکال در خوابیدن
  • انزوا و عزت نفس پایین
  • سردرد
  • درد بدن
  • تهوع و ناراحتی معده
  • دندان قروچه

اگر متوجه وجود علائم استرس در خود شدید، باید برای اطمینان از سلامت بدن خود و پیش از وارد شدن صدمات به بدن و دندان ها، برنامه ای برای مقابله با آن تدوین کنید. این برنامه می تواند شامل اضافه کردن تمرینات روزانه، پیگیری فعالیت های سرگرم کننده و سرگرمی، ایجاد پیوندهای مثبت قوی با دیگران و پیدا کردن راه های موثر برای استراحت، مانند یوگا، مدیتیشن و یا نوشتن خاطرات باشد.

در صورتی که استرس شما بیش از حد زیاد است، ممکن است به کمک های تخصصی نیاز داشته باشید. مراجعه به مشاور یا روانشناس می تواند به شما در رفع استرس و فشار کمک کند. تکنیک های کنترل استرس و در برخی موارد دارو درمانی می تواند از افزایش سطح استرس و بروز عوارض همراه با آن در بیمار جلوگیری کند.

منبع:

carefreedental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *