اثرات منفی رژیم بر دندان و سلامت عمومی بدن

از دست دادن وزن رویای بسیاری از مردم است. کاهش وزن مزایای زیادی برای بدن دارد، اما نباید اثرات منفی رژیم بر دندان را نادیده گرفت.

یکی از مهمترین مواردی که به سلامت کلی بدن ارتباط دارد، رعایت اعتدال است. اعتدال یعنی این که هنوز هم بتوانید یک نوشیدنی یا غذا را بخورید، اما در آن زیاده روی نکنید. برای مثال شاید هر روز یک فنجان قهوه شیرین شده می خورید. اما اگر به خاطر رژیم نوشیدن قهوه را به یک بار در هفته محدود کنید، در واقع اعتدال داشته اید. بنابراین برای رژیم تمام علایق خود را کنار نگذاشته اید، بلکه گاهی از مواد غذایی مطلوب خود لذت می برید.

اثرات منفی رژیم بر دندان:

با این همه رژیم غذایی و تلاش برای لاغر شدن، اعتدال اغلب نادیده گرفته می شود. با این حال، رژیم غذایی نه تنها بر سلامت جسمی و وزن تأثیر می گذارد بلکه بر سلامت دندان نیز تاثیر می گذارد. زمانی که تلاش می کنیم لاغر شوید، باید بدانید به خاطر چه چیزی سلامت دندان های خود را به خطر می اندازید.

مصرف شیک و آبمیوه را محدود کنید:

در برخی از رژیم های غذایی مصرف انواع شیک ها و آبمیوه ها برای کاهش وزن توصیه می شود. یکی از مشکلات رایج در این نوع رژیم ها مقدار قند موجود در آن و اسیدی بودن آن است. محتوای بالای اسید در آبمیوه ها برای مینای دندان مضر است. اگر رژیم غذایی شما حاوی چنین چیزی است، حتما نیم ساعت پس از مصرف آبمیوه دندان ها را مسواک بزنید. از سوی دیگر مقدار قند بالای آبمیوه ها از نظر افزایش احتمال ابتلا به قند خون بالا مناسب نیست.

رژیم مواد غذایی خام:

غذاهای خام برای تناسب اندام شما خوب است؟ احتمالا برای کاهش وزن به شما توصیه شده است از رژیم خام گیاه خواری، میوه ها، سبزیجات، آجیل و دانه ها استفاده کنید. اما اثرات منفی رژیم بر دندان در این روش چیست؟ هنگامی که از چنین رژیمی تبعیت می کنید، مسلما دچار مسائل متعددی می شوید.

یکی از این مسائل ابتلا به پوسیدگی دندان است. اگر به مدت طولانی از رژیم غذایی مواد غذایی خام تبعیت کنید، حتی اگر به دقت مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، باز هم دچار حفره می شوید. دلیل این امر کولونی باکتری هایی است که در دهان شما در پی این رژیم غذایی شکل می گیرد. حتی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هم نمی تواند تعداد باکتری ها را کاهش دهد.

دلیل دیگر ابتلا به حفره در این رژیم این است که بیشترین مقدار کالری خود را از میوه ها دریافت می کنید. میوه ها محتوای قند بالایی دارند. این قند می تواند موجب شکل گیری مشکلاتی از قبیل حساسیت دندان، فرسایش مینای دندان، و تشکیل حفره های زیاد شود.

مانند رژیم غذایی آب میوه ها، رژیم خام گیاه خواری نیز دارای اثرات منفی رژیم بر دندان است.

از سوی دیگر، برخی افراد به تصور کاهش وزن وعده صبحانه را از رژیم غذایی خود حذف می کنند. جدا از اینکه حذف وعده صبحانه خود عامل چاقی است، اما بدین ترتیب میزان مصرف شیر، کره، و سایر لبنیات نیز توسط فرد کاهش می یابد. کاهش دریافت کلسیم از اثرات منفی رژیم بر دندان است.

سلامت دندان های خود را برای کاهش وزن قربانی نکنید:

همه ما دوست داریم ظاهر خوبی داشته باشیم و احساس خوبی داشته باشیم. بدن سالم همراه با یک ذهن سالم است. با مصرف یک رژیم متعادل و ورزش کردن می توانید با بدن و روح خود مهربان باشید.

انگیزه زندگی سالم تر قابل درک است. ترکیبی از رژیم و ورزش بهترین راه برای لاغری است. زمانی که رژیم می گیرید مراقب سلامت کلی بدن خود باشید. نه هر رژیمی برای بدن خوب است و گاهی به ضرر بدن و سلامت عمومی شما می انجامد.

منبع:

carefreedental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *