درمان استئونکروز استخوان فک: استخوان مرده

استئونکروز استخوان فک اصطلاحا به مرگ استخوان فک گفته می شود. از آنجا که استخوان بافتی زنده است و برای حیات به خون نیاز دارد، قطع خون می تواند موجب مرگ بافت های آن شود. استئونکروز استخوان فک در بیمارانی دیده می شود که داروهای خاصی به خصوص بیس فسفونات مصرف کرده اند یا به دلیل تروما به فک دچار آسیب شده اند. این بیماری دردناک است و موجب از دست دادن دندان می شود. در این مطلب به درمان استئونکروز استخوان فک اشاره می کنیم.

درمان استئونکروز استخوان فک:

متأسفانه استئونکروز استخوان فک غیرقابل برگشت است، به این معنی که در حال حاضر هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. درمان شامل کنترل وضعیت و کاهش و/یا توقف علائم بیماری شامل تجویز آنتی بیوتیک ها، دهانشویه کلرهگزیدین و پروتزهای های قابل جابه جایی دهان است. برای از بین بردن بافت آسیب دیده و کاهش لبه های تیز استخوان آسیب دیده انجام درمان های دندانپزشکی ضروری است. با این حال، معمولا از جراحی اجتناب می شود، زیرا ممکن است وضعیت را بدتر کند.

از آنجا که یکی از علل ابتلا به این مشکل مصرف بیس فسفونات ها است، برخی از پزشکان و دندانپزشکان توصیه می کنند دارو برای چند ماه قبل و بعد از عمل جراحی دندانپزشکی متوقف شود؛ برخی دیگر شش ماه تا یک سال توقف مصرف دارو را توصیه می کنند.

روش های پیشگیری:

از آنجا که درمان استئونکروز استخوان فک مشخص نیست، مراقبت از بهداشت دهان و دندان به طور منظم و مراجعه منظم برای معاینه می تواند بهترین راه برای کاهش خطر این عارضه باشد. در صورتی که از داروهای بیس فسفونات استفاده می کنید دندان پزشک خود را مطلع کنید، دندان های خود را به طور مرتب جرم گیری کنید و به جای کشیدن دندان از درمان عصب کشی استفاده کنید.

پیش از شروع به مصرف بیس فسفونات ها، تمام کارهای دندانپزشکی لازم را انجام دهید. در صورتی که نیازمند انجام عمل جراحی لثه، دریافت ایمپلنت یا کشیدن دندان هستید، این نکته اهمیت بیشتری پیدا می کند. هر گونه تروما به استخوان فک پس از مصرف دارو می تواند ریسک ابتلا به بیماری را چند برابر کند.

کارشناسان همچنین توصیه می کنند که افراد در معرض خطر  ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم در روز مصرف کنند، ویتامین D را به رژیم غذایی خود اضافه کنند، ورزش کنند، از سیگار، کافئین و مصرف الکل دوری کنند.

توصیه هایی برای بیماران مبتلا به سرطان:

توصیه های مربوط به پیشگیری، تشخیص و درمان استئونکروز استخوان فک در بیماران مبتلا به سرطان که بیس فسفونات داخل وریدی مصرف می کنند شامل موارد زیر است:

  • پیش از شروع درمان سرطان و به صورت دوره در طول درمان، یک معاینه دندانپزشکی و جرم گیری انجام دهید.
  • سابقه پزشکی و اطلاعات دارویی خود را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.
  • برای پیشگیری از آسیب به بافت نرم، از دندانپزشک خود بخواهید که دندان های مصنوعی شما را بررسی کنند.
  • برای مشورت های پزشکی، شماره تماس دندانپزشک و انکولوژیست خود را به دیگری بدهید.
  • در صورت بروز هرگونه خونریزی لثه، درد دهان یا عفونت، یا احساس غیرمعمول در دندان یا لثه مراتب را به اطلاع دندانپزشک خود برسانید.
  • برای کاهش شانس ابتلا به عفونت، بهداشت دهان و دندان خود را در شرایط عالی نگه دارید. در صورتی که به عفونت مبتلا شدید، آن را به سرعت و بدون جراحی درمان کنید.

منبع:

yourdentistryguide

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *