شکاف لب و کام: میزان شیوع و عوارض همراه

شکاف لب و کام در لب بالا و سقف دهان رخ می دهد که در هنگام تولد (نقص مادرزادی) دیده می شود. شکاف لب و کام ممکن است به طور جداگانه و در ترکیب با هم رخ می دهد. هر دو ناهنجاری در اثر همجوشی ناقص لب یا همجوشی ناقص کام سخت یا نرم رخ می دهد.

شکاف لب و کام:

شکاف لب در لب بالا دیده می شود و ممکن است در وسط، چپ یا راست لب رخ دهد. شکاف کام نیز ممکن است در کام سخت یا کام نرم رخ دهد.

از آنجا که شکاف لب و کام ممکن است در زمان های مختلف در دوره بارداری رخ دهد، نوزاد ممکن است دچار شکاف لب یا کام یا هر دو باشد.

میزان شیوع:

شکاف لب، اختلالی به تنهایی یا همراه با شکاف کام، حدود یک نوزاد از هر ۷۰۰ تولد زنده را درگیر می کند. پسران دو برابر دختران احتمال دارد که به شکاف لب با یا بدون شکاف کام متولد شوند. از سوی دیگر، دختران بیشتر از پسران ممکن است به شکاف کام دچار شوند. تحقیقات نشان داده اند که زمینه قومی در ابتلا به این بیماری تاثیر گذار است. کودکان آسیایی، آمریکای لاتین یا بومیان آمریکایی بیشتر از سفیدپوستان تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند.

عوارض شکاف لب و کام:

بیماری شکاف لب و کام تنها زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار نمی دهد، بلکه به طور مستقیم با عوارض متعددی همراه است که زندگی را برای بیمار دشوار می کنند. این عوارض عبارتند از:

مشکلات تغذیه:

به علت نقص های آناتومیک، تغذیه این نوزادان با شیر مادر دشوار است. به دلیل جداشدگی غیر طبیعی لب فوقانی ایجاد یک مهر و موم کامل دور سینه برای این دسته نوزادان بسیار دشوار است. این امر عمل مکش را تقریبا غیر ممکن می سازد. از سوی دیگر تغذیه با بطری های شیر معمولی موجود در بازار نیز با همین مشکل رو به روست. با این حال خوشبختانه امروزه بطری های مخصوصی در داروخانه ها وجود دارند که تغذیه این نوزادان را ساده تر می کنند. در کودکانی که دچار شکاف کام هستند، در اوایل عمر از یک کام مصنوعی قابل جابه جایی استفاده می شود. این دستگاه امکان عبور مایعات از طریق شکاف به سوراخ های بینی را محدود می کند و همچنین توانایی مکش را افزایش می دهد.

عفونت گوش/کاهش شنوایی:

احتمال ابتلا به عفونت های مکرر گوش و تجمع مایع در داخل پرده گوش در کودکان مبتلا به شکاف لب و کام بیشتر از سایرین است. به منظور محدود کردن این مسائل، در اکثر کودکان دچار شکاف در ماه های اولیه عمر یک لوله باریک کار گذاشته می شود تا مایع تخلیه شود.

مشکلات گفتاری:

همانطور که انتظار می رود، ناهنجاری های مرتبط با شکاف لب و کام ممکن است بر گفتار کودک تاثیر داشته باشد. شایع ترین مشکل، کیفیت صدای بینی است. جراحی اصلاحی می تواند مشکلات گفتاری را کاهش دهد، اما گفتار درمانی نیز در این کودکان مفید است.

مشکلات دندان:

کودکان مبتلا به این عارضه دچار مشکلات تعددی در دهان و دندان هستند و معمولا دچار کمبود دندان هستند. نیاز به ارتودنسی و جراحی فک در این بیماران و احتمال پوسیدگی دندان ها بسیار بیشتر از دیگران است. در صورتی که کودک شما به این عارضه مبتلاست، مراجعات منظم دندانپزشکی باید جدی گرفته شود.

منبع:

medicinenet

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] مراقبت مناسب، تاثیر شکاف لب و کام بر دندان را می توان خنثی کرد و دندان های کودک را سالم […]

  2. […] شکاف لب و کام یکی از اختلالات ژنتیکی است که جز ناهنجاری های دوران جنینی طبقه بندی می شود. این بیماری به صورت مادرزادی به وجود می آید و موجب عوارض متعددی برای بیمار می گردد. اشکال در تغذیه، حرف زدن، کاهش اعتماد به نفس، پوسیدگی دندان و مشکلات فک از جمله عوارض این بیماری هستند. درمان شکاف لب و کام به تیم کاملی از پزشکان و دندانپزشکان نیاز دارد که در ادامه به برخی از این روش ها می پردازیم. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *