تاثیر شکاف لب و کام بر دندان و سلامت آن

شکاف لب، لثه و/یا کام می تواند موجب انواع مشکلات دندانی شود. این امر شامل تعداد، اندازه، شکل و موقعیت دندان های شیری و دندان های دائمی است. بیشترین دندان هایی که تحت تاثیر شکاف قرار می گیرند آنهایی هستند که در خود ناحیه شکاف قرار دارند، که بیشتر دندان های نیش هستند. اغلب دندان نیش در این ناحیه رشد نمی کند. بنابراین کودک تعداد دندان های کمتری دارد. دیگر تاثیر شکاف لب و کام بر دندان رشد آن در محل نامناسب است. گاهی هم دندان رشد می کند اما شکل تاج یا ریشه آن غیر طبیعی است.

تاثیر شکاف لب و کام بر دندان و مراقبت از آن:

نیازهای بهداشتی دهان و دندان در یک کودک مبتلا به شکاف لب و کام مشابه کودکان عادی است. اما از آنجا که این کودکان به مشکلات خاصی مانند فقدان برخی از دندان ها، رشد ناقص یا محل نادرست دندان دچار هستند، به دندانپزشکی نیاز دارند که از نیازهای خاص این گونه کودکان آگاهی داشته باشد.

مراقبتهای اولیه دندانپزشکی:

با مراقبت مناسب، تاثیر شکاف لب و کام بر دندان را می توان خنثی کرد و دندان های کودک را سالم نگه داشت. این امر به تمیز کردن دقیق، تغذیه خوب و فلوراید درمانی نیاز دارد. تمیز کردن دندان باید به محض رشد دندان با مسواک کوچکی با برس نرم انجام شود. آموزش بهداشت دهان و دندان و مشاوره پیشگیرانه باید توسط دندانپزشک اطفال یا یک دندانپزشک عمومی ارائه شود. بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند که اولین معاینه دندانپزشکی در حدود یک سالگی و در صورت وجود مشکل خاص قبل از آن انجام شود. مراقبت های معمول دندانپزشکی در حدود ۳ سالگی آغاز می شود. نوع درمان به مشکلات بیمار بستگی دارد. گاهی کودک تنها به مراقبت های پیشگیرانه نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به پر کردن دندان یا حذف آن نیاز دارند.

مراقبت های ارتودنسی:

اولین ارزیابی ارتودنسی حتی قبل از رشد دندان های کودک انجام می شود. ارزیابی رشد داخلی، به ویژه رشد فک ها، هدف اصلی این جلسه است. در این مرحله برنامه کوتاه مدت و بلند مدت درمان تعیین می شود برای مثال در صورتی که دندان های بیمار روی هم قرار نگیرند، دوره اولیه درمان برای تناسب فک ها با هم شروع می شود. با رشد دندان های دائمی درمان بلند مدت برای مرتب کردن دندان ها آغاز می شود.

هماهنگی بین دندانپزشک و جراح:

هماهنگی تیم درمان بین جراح و متخصص دهان و دندان اهمیت زیادی دارد، زیرا گاهی در یک جلسه بیهوشی چندین عمل درمانی با هم انجام می شود. برای مثال ترمیم دندان ها یا کشیدن آنها ممکن است همزمان با سایر جراحی ها انجام شود.

هماهنگی بین جراح و ارتودنتیست در مدیریت نقص استخوانی در فک فوقانی اهمیت می یابد. بازسازی نقص شکاف ممکن است با پیوند استخوانی توسط جراح انجام شود. ارتودنتیست نیز دستگاهی را بر روی دندان های فک بالا قرار می دهد تا برای پیوند استخوان آماده شوند. معمولا پس از پیوند استخوان فک استفاده از ریتینر آغاز می شود.

دیگر تاثیر شکاف لب و کام بر دندان جابه جایی آنها است. در نزدیکی دوران بلوغ دوره بعدی درمان ارتودنسی برای هماهنگی محل دندان ها و قرارگیری آنها روی هم در دهان شروع می شود.

مراقبت های پروتز دندانی:

تاثیر شکاف لب و کام بر دندان خلاصه نمی شود. اغلب شکاف موجب اشکال در ظاهر صورت بیمار و عملکرد خوردن و حرف زدن می شود. در این شرایط یک متخصص پروتزهای دندانی ابزارهایی را برای بهبود ظاهر و عملکرد حرف زدن و خوردن بیمار می سازد.

برای جایگزینی دندان هایی که رشد نکرده اند، متخصص پروتز دندان اقدام به ساخت بریج دندان می کند. ابزارهای دیگری نیز برای پوشاندن نقص و جدا کردن مسیر بینی از دهان برای طبیعی کردن صدای بیمار ساخته می شود. برای اطمینان از بهترین نتیجه، متخصص پروتز باید به صورت هماهنگ با جراح و/یا ارتودنتیست عمل کند. برای ساخت ابزارهای بهبود دهنده گفتار بیمار، متخصص پروتز سازی باید با گفتار درمانگر به صورت هماهنگ عمل کند. مراقبت از دندان هایی که این ابزارها را در جای خود نگه می دارند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع:

cleftline

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *