ارتباط سلامت دهان و سلامت روان

یک دهان سالم، ذهنی سالم هم به ارمغان می آورد. مطالعات نشان می دهند کسانی که دارای بیماری روحی، از هر نوعی هستند، دچار ضعف در عادات بهداشت دهان و دندان هستند و یا اصلا آن را رعایت نمی کنند. عجیب نیست که بهداشت دهان و دندان برای افرادی که در تلاش برای دستیابی به سلامت روان هستند، هیچ جایی ندارد. بیماری های روانی منجر به ترس، عادات ناسالم، بی اعتمادی به پزشکان (و دندانپزشکان)، و عدم کسب درآمد ثابت می شود که هر یک به تنهایی بر سلامت دهان و دندان تاثیر می گذارند. در این مطلب ارتباط سلامت دهان و سلامت روان را بیشتر بررسی می کنیم.

ارتباط سلامت دهان و سلامت روان:

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری روانی بدون آنکه بدانند وضعیت خود را از طریق مراقبت از بهداشت دهان و دندان به سایرین نشان می دهند. فرسایش شدید مینای دندان در یک دوره کوتاه نشان از اختلالاتی مانند پرخوری عصبی یا بی اشتهایی است که به دلیل قرارگیری در معرض اسید معده یا کمبود مواد غذایی ایجاد می شود. سندرم سوزش دهان با حساسیت، سوزش در زبان و سقف دهان تعریف می شود. این سندرم با اختلالات اضطرابی شدید مرتبط است.

تاثیر مصرف دارو بر سلامت دهان:

اگر افرادی که را که شناسایی نشده اند به حساب نیاوریم، اعتیاد به حداقل ۱۰ درصد از افراد دنیا آسیب رسانده است. تاثیر مصرف مواد مخدر در دهان ظاهر می شود و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های دهان را افزایش می دهد.

احتمال ابتلای مصرف کنندگان شیشه به پوسیدگی دندان نه برابر بیشتر از سایر افراد است.

احتمال ابتلای مصرف کنندگان هروئین به پوسیدگی دندان پنج برابر بیشتر از سایر افراد است.

احتمال ابتلای مصرف کنندگان کوکائین به پوسیدگی دندان چهار برابر بیشتر از سایر افراد است.

احتمال ابتلای مصرف کنندگان سیگار و تنباکو به سرطان دهان چهار برابر سایر افراد است.

دانستن این حقایق می تواند به شناسایی بیماری های روحی و اعتیاد در اطرافیان شما کمک کند. افرادی که دچار اعتیاد یا بیماری های روحی هستند، تمایلی به صحبت در مورد وضعیت خود با افراد خانواده ندارند. با دانستن ارتباط سلامت دهان و سلامت روان می توانید از پیشرفت بیماری و اعتیاد در عزیزان خود جلوگیری کنید.

درمان بیماری های روانی دشوار است و متاسفانه درصد بالایی از جمعیت از شکلی از بیماری های روانی رنج می برند. بهداشت دهان و دندان مناسب می تواند بلافاصله خلوق و خوی فرد را تغییر دهد و سلامت کلی او را بهبود بخشد. یک دندان پوسیده می تواند آبسه کند و عفونت از طریق جریان خود به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

دندانپزشکان همواره تاکید می کنند که به دلیل ارتباط سلامت دهان و سلامت روان با یکدیگر افراد فارغ از شرایط زندگی خود بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرند. در صورتی که در اطرافیان خود کسی را می شناسید که به دلیل مشکلات روحی نسبت به نیازهای بهداشتی خود بی توجه است، او را به مراجعه به دندانپزشک و تامین سلامت دهان و دندان خود ترغیب کنید.

منبع:

greenspointdental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *