شکست درمان دندانپزشکی در کودک

با وجود تمام تکنولوژی، مواد و تکنیک های مورد استفاده برای دندان کودکان (و هر جای دیگری بر روی بدن انسان!) موفقیت درمان هرگز ۱۰۰٪ تضمین نشده است. این به این دلیل است که بدن هر انسان دارای پاسخ متفاوتی است. دندان ها تمام مدت در بزاق خیس هستند، و در بیرون مطب تحت تاثیر هر چیزی قرار می گیرند که از طریق دهان وارد بدن می شوند. در ادامه برخی از مهمترین موارد شکست درمان دندانپزشکی در کودک را مرور می کنیم.

هنگامی که درمان دندان تکمیل می شود، تمام موارد شکست درمان دندانپزشکی در کودک قابل پیش بینی نیست. برخی از این خطرات به نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان، فک کودک (قرارگیری دندان ها روی هم)، رژیم غذایی او و مواد مغذی دریافتی توسط وی بستگی دارد. خطر کلی پوسیدگی در کودک، به عبارت دیگر سطح پوسیدگی و تشکیل میکروب در دهان وی و سرعت ایجاد پوسیدگی همه در بروز عوارض درمان نقش دارند.

برخی از موارد شکست درمان دندانپزشکی در کودک:

شکستن پر کردگی و فرسودگی:

اشکال در نتیجه پر کردن دندان کودکان در اثر عوامل زیر به وجود می آید:

عدم همکاری کودک، حرکت دادن زبان، آلودگی بزاق روی سطح دندان که اتصال مواد پر کننده و دندان را ضعیف می کند، رشد باکتری در اطراف دندان به دلیل مسواک نزدن، تغییر فشار روی دندان کودک به دلیل رشد دندان های دائمی و تغییر نیروی جویدن بر روی برخی دندان ها، دندان قروچه در شب یا طول روز

درصورت وجود هر یک از عوامل فوق، احتمال شکست درمان دندانپزشکی در کودک بالاست.

عفونت پالپ (عصب و رگ های خونی):

یکی از دیگر موارد شکست درمان دندانپزشکی در کودک عفونت مجدد پالپ دندان است. عفونت می تواند در اطراف پوسیدگی سابق و زیر تاج رخ دهد. در نتیجه پالپ مجددا ملتهب شده و فرد به آبسه مبتلا شود. در مواردی که آبسه دندان شدید است، دندان کودک باید کشیده شود. این امر به دلیل تغییر در پاسخ بدن بیمار و درجه تهاجم باکتریایی در درمان اولیه پالپ رخ می دهد که حتی با پالپوتومی یا پالپکتومی نیز حل نشده است.

افتادن تاج دندان:

معمولا تاج دندان پیشین ضعیف تر از دندان طبیعی است و می تواند در اثر تروما آسیب ببیند. افتادن کودک، گاز زدن هر چیز سفت، و خوردن غذاهای چسبنده از موارد شکست درمان دندانپزشکی در کودک در رابطه با روکش و تاج دندان است. تاج دندان خلفی به ندرت می افتد اما این مورد هم امکان پذیر است. بهداشت دهان و دندان ضعیف، تروما، و رشد دندان دائمی زیر دندان شیری از علل افتادن تاج دندان هستند. بسته به سن کودک ممکن است تاج دوباره چسبانده شود یا تا زمان رشد دندان دائمی به حال خود رها شود.

مواد معدنی کم:

برخی دندان ها ذاتا ضعیف هستند. مینای این دندان ها به قدری متخلخل است که پر کردن آن را دشوار می کند. از سوی دیگر برخی کودکان به دلیل تجربه ترسناک پیشین همکاری لازم را با دندان پزشک ندارند. تمام این موارد می تواند به شکست درمان دندانپزشکی در کودک ختم شود. با این حال، ترمیم دندان کودکان معمولا با نظارت دقیق انجام می شود و نیازمند مراقبت صحیح از سوی کودک و والدین است.

معاینه منظم دندان کودک از پیشرفت پوسیدگی و پیچیده شدن درمان پیشگیری می کند. در صورتی که کودک شما دندان پر شده ای دارد، بهداشت دهان و دندان او را جدی بگیرید و برای معاینه هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع:

kidz-teeth

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *