درمان سرطان دهان: موفقیت بیشتر با تشخیص به موقع

سرطان دهان یکی از بیماری های شناخته شده دهان است که با بروز ضایعات دهانی و زخم های طولانی مدت تشخیص داده می شود. نرخ بقا یک ساله بیماران با تشخیص تمام مراحل بیماری حدود ۸۱٪ است. نرخ بقا ۵ و ۱۰ ساله به ترتیب ۵۶٪ و ۴۱٪ است. تشخیص به موقع نقش مهمی در درمان سرطان دهان دارد.

تشخیص سرطان دهان:

به عنوان بخشی از معاینه معمول دندانپزشکی، دندانپزشک غربالگری سرطان دهان را هم انجام خواهد داد. به طور خاص، دندانپزشک هر گونه توده یا تغییرات بافتی نامنظم در گردن، صورت و حفره دهان را بررسی خواهد کرد. هنگام بررسی دهان، دندانپزشک به دنبال زخم یا بافت های رنگی و همچنین علائم و نشانه های سرطان دهان می گردد.

برای تعیین سرطانی بودن ناحیه مشکوک انجام نمونه برداری بافت ضروری است. نمونه برداری روش های مختلفی دارد که دندانپزشک در مورد بهترین روش برای شما تصمیم گیری خواهد کرد.

درمان سرطان دهان:

درمان سرطان دهان مشابه دیگر سرطان ها انجام می شود. به طور کلی درمان سرطان دهان با جراحی برداشتن غده سرطانی به همراه پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده انجام می شود.

پیشگیری از سرطان دهان:

پیشگیری همیشه بسیار راحت تر از درمان سرطان دهان است:

از مصرف سیگار و الکل دوری کنید.

یک رژیم غذایی متعادل را پیگیری کنید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید. قرار گرفتن مکرر در معرض آفتاب باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان در لب، به ویژه لب پایین می شود. هنگامی که در معرض نور خورشید هستید، از لوسیون ضد آفتاب روی صورت و لب ها استفاده کنید.

شما می توانید نقش مهمی در تشخیص سرطان دهان داشته باشید:

حداقل یکبار در ماه دهان خود را بررسی کنید. با استفاده از نور و یک آینه، لب ها و داخل لب ها را نگاه کنید. سر خود را به عقب بچرخانید و سقف دهان خود را نگاه کنید و با زبان آن را لمس کنید. گونه ها را بکشید و بافت داخلی را بررسی کنید. تمام سطوح زبان و لثه ها را چک کنید. به پشت گلو نگاه کنید. وجود غده، برآمدگی یا تورم غدد لنفاوی بزرگ در هر دو طرف گردن و زیر فک پایین را بررسی کنید. در صورتی که متوجه هر گونه تغییری شدید، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. با وجود بررسی های مکرر خودتان، گاهی زخم دهان به قدری کوچک است که دیدن آنها برای شما دشوار است. از دندانپزشک بخواهید غربالگری سرطان دهان را برای شما انجام دهد. توصیه می شود افراد بالای ۲۰ سال هر ۳ سال یکبار و افراد بالای ۴۰ هر سال این غربالگری را انجام دهند. تشخیص زودهنگام می تواند احتمال موفقیت درمان سرطان دهان را بهبود بخشد.

منبع:

webmd

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] میکروب همچنین می تواند زمینه رشد زخم های دهان یا تبخال دهان را ایجاد کند که عفونتی بسیار مسری و […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *