آلرژی فصلی و دندان: تاثیر مخرب بیماری بر سلامت دهان

اگر از آلرژی های فصلی رنج می برید، حتما می دانید که چقدر آزاردهنده هستند. آب ریزش بینی، عطسه، و سردرد می توانند موجب به هم ریختن خلق و خوی شما شود و برنامه های شما را خراب کند. اما آیا می دانستید که ممکن است آلرژی بر روی سلامت دندان ها تاثیر بگذارد؟ آلرژی فصلی و دندان در سه مورد زیر با هم مرتبط هستند.

ارتباط آلرژی فصلی و دندان:

درد دندان:

افراد مبتلا به آلرژی فصلی به طور معمول تولید مقدار زیادی از مخاط های سینوس را تجربه می کنند. واقعیت این است که بزرگترین سینوس ها در صورت شما به طور مستقیم بالای دهان قرار دارند. بنابراین همان طور که حدس می زنید این خبر بدی برای دندان است. افزایش عفونت سینوسی می تواند باعث ایجاد دندان درد در فک بالا شود.

در صورت بروز درد، ابتدا سعی کنید آنتی هیستامین هایی، مانند بنتیریل، مصرف کنید تا تولید موکوس در سینوس کاهش یابد و بدین ترتیب دندان درد از بین برود. در صورتی که با مصرف آنتی هیستامین درد از بین نرفت، با دندانپزشک تماس بگیرید. ممکن است مشکل دیگری وجود داشته باشد که ارتباطی با آلرژی فصلی و دندان نداشته باشد. درمان فوری می تواند از پیچیده شدن شرایط جلوگیری کند.

خشکی:

احساس می کنید که در تمام طول فصل آلرژی به طور مداوم دچار خشکی دهان و گلو هستید، مهم نیست چقدر آب می نوشید؟ یا بدتر، به خاطر گرفتگی بینی دائما از راه دهان نفس می کشید؟ کمبود رطوبت در دهان به معنی کمبود بزاق است. در نتیجه باکتری ها در دهان شما تکثیر می شوند. تحقیقات بر روی آلرژی فصلی و دندان نشان می دهند که خشکی دهان در این حالت می تواند به بیماری لثه و پوسیدگی دندان منجر شود.

بهترین راه برای مقابله با خشکی دهان چیست؟ آب بنوشید! در حالی که آلرژی بدن شما را خشک می کند، با مصرف آب بیشتر به خلاصی از باکتری های دهان و رقیق شدن خلط کمک کنید.

گلودرد:

گلودرد یکی از دیگر عوارض جانبی آلرژی فصلی است. معمولا این عارضه از ترشح چرک سینوس های از پشت بینی به گلو ناشی می شود. بنابراین بیمار به نفس بدبو مبتلا می شود که با مسواک زدن از بین نمی رود.

درست مانند خشکی دهان، با مصرف آب بیشتر می توانید به تمیز کردن باکتری های دهان و تازگی نفس خود کمک کنید. اما متاسفانه این روش کمک زیادی به رفع مشکل نمی کند. برای حل مشکل می توانید از قرقره آب نمک استفاده کنید. آب نمک باکتری های دهان را می کشد و چرک را از بین می برد.

دیگر توصیه مرتبط با آلرژی فصلی و دندان این است که به وسوسه رها کردن مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به دلیل فشار بیماری و خستگی توجه نکنید. دهانتان از شما تشکر خواهد کرد. پس از اتمام بیماری مسواک خود را عوض کنید.

منبع:

cnedental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *