تاثیر یائسگی در سلامت دهان و دندان

دوره یائسگی از مراحل مهم زندگی زنان است. به طور کلی زنان در طول عمر و دوره های مختلف، از بلوغ، بارداری یا یائسگی با تغییرات زیادی روبه رو هستند. اما دوره یائسگی با تغییرات بدنی زیادی همراه است. برخی از این تغییرات در دهان رخ می دهند. تاثیر یائسگی در سلامت دهان و دندان به علت تغییرات هورمونی ایجاد می شود که تحمل برخی از این عوارض دشوار است.

تاثیر یائسگی در سلامت دهان و دندان:

یائسگی، علامت پایان دوره باروری زنان، بخشی طبیعی از روند پیری فرد است. زنانی که در مرحله یائسگی قرار دارند باید در مورد هر گونه تغییرات در دهان خود با دندانپزشک صحبت کنند. به عبارت دیگر نوسانات هورمونی مهمترین تاثیر یائسگی در سلامت دهان و دندان است که مسئول برخی از این علائم است.

تاثیر یائسگی در سلامت دهان و دندان در موارد زیر خلاصه نمی شود اما مهمترین عوارض آن عبارتند از:

سندرم سوزش دهان:

این سندروم یکی از شایع ترین علل بروز درد در زنان یائسه است. این عارضه می تواند زبان، لب، کام و لثه ها را تحت تاثیر قرار دهد. برای کاهش علائم این سندروم با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

خشکی دهان:

خشکی دهان عارضه شایعی در دوران یائسگی است. کاهش استروژن در بدن بیمار می تواند مسئول ابتلا به این عارضه باشد. خشکی دهان یکی از مهمترین علل ابتلا به بیماری پریودنتال و پوسیدگی دندان است. از سوی دیگر این عارضه باعث ایجاد نفس بد بو در بیمار می شود.

تغییرات مخاطی:

در دوران یائسگی لثه های زنان به آسانی دچار خونریزی می شود و به نظر می رسد کم رنگ، خشک و براق هستند. به دلیل تاثیر یائسگی در سلامت دهان و دندان کوچک ترین تحریک در بافت لثه در این دوران، از جمله مسواک زدن، می تواند منجر به خونریزی و التهاب لثه شود.

بیماری پریودنتیت:

در دوران یائسگی زنان بیشتر از سایر مراحل عمر خود ممکن است در معرض تخریب بافت لثه و بیماری پریودنتیت قرار بگیرند. این بیماری احتمال از دست رفتن دندان را افزایش می دهد و درمان آن دشوار است.

پوکی استخوان:

پوکی استخوان از عوارض شایع در دوران یائسگی است. اما استخوان ها فقط در دست و پا و کمر نیستند. صورت و فک شما هم دارای استخوان های مهم است که از دست رفتن تراکم استخوان فک می تواند به از دست رفتن زودهنگام دندان ها منجر شود.

اختلالات خوردن:

پریشانی روانی حاصل از دوران یائسگی می تواند به عادات غذایی نامناسب در برخی از زنان، از جمله استفراغ تعمدی یا مصرف شیرینی بیشتر منجر شود. این عادت ها می توانند به دهان و دندان آسیب برسانند، از جمله فرسایش مینای دندان.

دوران یائسگی دوره مهمی در زندگی شماست که باید مراقبت از بدن خود را افزایش دهید. با مراجعه منظم به دندانپزشک می توانید عوارض یائسگی را در دندان های خود کاهش دهید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *