مینی ایمپلنت: کاربرد، تفاوت ها، و روش

مینی ایمپلنت ها جایگزین ایمپلنت های سنتی هستند، اما معمولا در شرایطی به کار می روند که برای جایگیری در یک مکان باریک به یک ایمپلنت کوچک تر نیاز است. دندان های پیشین و نیش و نیز پروتزهای دندان مصنوعی در فک پایین کاندیدای خوبی برای به کار گیری این روش هستند. مینی ایمپلنت ها نیز مانند ایمپلنت های سنتی برای جایگزینی دندان های از دست رفته با هدف حفظ سلامتی دهان استفاده می شوند.

استفاده از مینی ایمپلنت:

از این روش در موارد زیر استفاده می شود:

  • دندان های کوچک
  • دندانهای پیشین
  • پری مولارها
  • دندان هایی که در جای باریکی قرار دارند

از این روش برای ایجاد ثبات بیشتر در دندان مصنوعی نیز استفاده می شود. بدین ترتیب بیماران می توانند با اطمینان بیشتری غذا بخورند و حرف بزنند و دیگر نگران لغزیدن دندان مصنوعی نباشند.

تفاوت با ایمپلنت های سنتی:

  • مینی ایمپلنت تقریبا نصف اندازه ایمپلنت های سنتی است.
  • هزینه آنها کمتراست.
  • بیمار سریع تر بهبود می یابد و روند درمان سریع تر است.
  • حتی در بیمارانی که دارای تراکم کم استخوان در فک هستند نیز به کار می رود.

کاربرد آن در دندان مصنوعی شل:

از مینی ایمپلنت برای ایجاد ثبات در بیماران دارای پروتز کامل یا جزئی استفاده می شود. مینی ایمپلنت ها یک تکه هستند به این معنی که دارای سوراخ پیچی نیستند که دیگر قطعات به آن متصل شود. یک بخش کوچک توپی شکل از لثه بیرون می ماند و به دندان مصنوعی متصل می شود. بدین ترتیب پروتز بسیار ثابتی خواهیم داشت که دیگر نیازی به چسب ندارد.

تعداد لازم:

به طور معمول، حداقل چهار مینی ایمپلنت برای حفاظت از دندان مصنوعی فک پایین و حداقل ۶ تا برای فک بالا لازم است. با این حال دندانپزشک بسته به تراکم استخوان فک در این مورد تصمیم خواهد گرفت. افرادی که از شل بودن دندان مصنوعی خود رنج می برند می توانند از این روش استفاده کنند.

در صورتی که بیمار از پروتز جزئی استفاده کند، مینی ایمپلنت تنها در همان محل نصب خواهد شد.

روش انجام:

روش انجام مینی ایمپلنت بسیار سریع تر و ساده تر از ایمپلنت سنتی دندان است و اغلب می تواند در یک جلسه انجام شود. بسیاری از بیماران تنها از بی حسی موضعی استفاده خواهند کرد. اما استفاده از سایر روش ها بی حسی یا بیهوشی نیز ممکن است. این ابزار در استخوان جایی که هیچ پایانه عصبی در آن قرار ندارد جای می گیرد. در نتیجه بیمار بهبودی سریعی خواهد داشت و دچار درد و ناراحتی نخواهد شد. پس از اتمام روش برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد.

منبع:

acedentalresource

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] نوع دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت وجود دارد: میله ای و توپی. در هر دو مدل از پایه اکریلیک […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *