راه حل لقی دندان مصنوعی: سه راه حل ارزان

با سلام، پروتز دندان مصنوعی من خیلی لق است. مایل هستم از ایمپلنت استفاده کنم اما در حال حاضر قادر به پرداخت هزینه های آن نیستم. لطفا در صورت امکان در مورد راه حل لقی دندان مصنوعی توضیحاتی ارائه دهید؟ آیا روش هایی کم هزینه تر از ایمپلنت برای حل این مشکل وجود دارد؟

راه حل لقی دندان مصنوعی:

پاسخ دندانپزشک:

همان طور که از سوال شما برمی آید متوجه شده اید که بهترین راه حل لقی دندان مصنوعی استفاده از ایمپلنت است. چیزی که ممکن است از آن آگاه نباشید این است که با گذشت زمان در اثر وارد شدن فشار به بافت های زیر پروتز، تراکم استخوانی فک و بافت لثه از بین می روند. استخوان هایی که پیش از این دندان های شما را در جای خود نگه می داشتند برای تحمل چنین فشاری ساخته نشده اند. در نتیجه پس از مدتی ذوب شده و جذب بدن می شوند. این امر به مشکلی می انجامد که شما در حال حاضر با آن درگیر هستید: لقی دندان مصنوعی.

زیبایی استفاده از ایمپلنت در آن است که این روش از فرآیند تخریب بافت استخوانی و جذب آن پیشگیری می کند.

با توجه به مواردی که گفته شد، لقی دندان مصنوعی یکی از مشکلات رایج در افرادی است که مدتهاست از این روش استفاده می کنند. نیاز به یک پروتز جدید نه تنها به شرایط پروتز فعلی بلکه به میزان تخریب بافت های حامی دهان و فک در زیر آن نیز بستگی دارد.

ترمیم یا تعویض پروتز؟

به همین دلیل در تلاش برای یافتن راه حل لقی دندان مصنوعی به جز استفاده از ایمپلنت باید به سوالات زیر پاسخ داد:

 • آیا از ظاهر دندان مصنوعی خود راضی هستید؟
 • چقدر فرسوده شده اند؟
 • آیا دچار ناهنجاری های فکی نشده اید؟
 • آیا می توانید به درستی بجوید و بخورید؟

دندانپزشک می تواند بین ساخت یک دندان مصنوعی جدید یا ترمیم پروتز فعلی به عنوان یک راه حل موقت، بهترین را به شما پیشنهاد بدهد.

به طور کلی ترمیم پروتز زمانی لازم است که دندان مصنوعی پس از سال ها استفاده فرسوده شده باشد اما همچنان با استفاده از روش های زیر قابل استفاده باشد. از آنجا که میزان از دست رفتن استخوان در هر فرد متفاوت است، ممکن است برخی افراد بیشتر از دیگران به تعویض یا ترمیم پروتز خود نیاز داشته باشند.

به طور کلی دو راه برای ترمیم دندان مصنوعی وجود دارد:

در روش موقت لایه ای از مواد زیر پروتز قرار می گیرد. دراین روش قالبی از دهان شما تهیه می شود. بر اساس قالب و با استفاده از مواد خاصی، فضای خالی بین دندان مصنوعی و بافت تحلیل رفته دهان پر می شود. بدین ترتیب به طور موقت مشکل لقی دندان مصنوعی حل خواهد شد.

روش دوم تقریبا به شکل روش اول انجام می شود. در این روش هم فضای خالی دندان مصنوعی پر خواهد شد با این تفاوت که پروتز اصلاح شده به آزمایشگاه فرستاده می شود تا مواد موقت درون آن با مواد دائمی و مقاوم تر جایگزین شوند. این بدان معنی است که به مدت یک یا چند روز بدون دندان خواهید بود.

چنانچه دندانپزشک احساس کند که ترمیم پروتز نمی تواند به عنوان راه حل لقی دندان مصنوعی به کار رود، ساخت یک پروتز جدید راه حل کم هزینه بعدی برای شما خواهد بود دیگر دلایل نیاز به جایگزینی یک پروتز می تواند از بین رفتن زیبایی ظاهر آن و تخریب مواد پایه آن باشد.

گاهی با وجود تمام تلاش های دندانپزشک و آزمایشگاه، به دلیل شدت تخریب و تحلیل بافت استخوانی فک و لثه، تضمین عملکرد صحیح پروتز دشوار خواهد بود. بنابراین موارد فوق اغلب موارد به عنوان راه حل های موقت لقی دندان مصنوعی به شمار می روند. به همین دلیل است که ایمپلنت های دندانی به طور کلی بهترین گزینه، اگر نگوییم تنها راه حل لقی دندان مصنوعی هستند.

مینی ایمپلنت:

بیشترین شکایات از سوی بیماران از نظر لقی دندان مصنوعی در فک پایین دریافت شده است. خوشبختانه امروزه راه حل لقی دندان مصنوعی در فک پایین متنوع تر شده است. با استفاده از روشی به نام مینی ایمپلنت می توانید مشکل خود را کاملا حل کنید. در این روش تنها به دو یا چهار مینی ایمپلنت نیاز است. از آنجا که لازم نیست تمام دندان ها را با یک ایمپلنت جایگزین کنید و نیز به دلیل هزینه پایین تر مینی ایمپلنت ها نسبت به ایمپلنت سنتی، هزینه نهایی درمان آن قدر که تصور می کنید زیاد نخواهد بود.

در واقع، بسیاری از افراد در مقایسه با هزینه های مداوم ترمیم و جایگزینی دندان مصنوعی و نیز مشکلات جاری با آن، هزینه های صرف شده برای استفاده از مینی ایمپلنت یا حتی ایمپلنت را به صرفه تر ارزیابی می کنند.

با استفاده از روش های فوق، یعنی ترمیم پروتز، تعویض آن یا تثبیت پروتز با استفاده از مینی ایمپلنت، می توانید عملکرد جویدن، خوردن، حرف زدن و لبخند زدن خود را به طور چشمگیری بهبود ببخشید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

با وجود تمام گفته های فوق، به شما توصیه می کنیم که برای تصمیم گیری در مورد بهترین راه حل لقی دندان مصنوعی با متخصصان کلینیک ما تماس بگیرید و زمانی را برای معاینه حضوری تعیین کنید.

منبع:

deardoctor

6 پاسخ
 1. بهمن خسروزادگان
  بهمن خسروزادگان گفته:

  باسلام وخسته نباشید میخاستم ازدکتردندانپزشکی این سوال رابپرسم ؟ چرادرهمان روزاول که دندان مصنوعی که دکترواسم درست کرده بود … دراول ابتدای کارپروتزدندان درست کرده لق هستش ؟ ازخوددکتری که دندان رادرست کرده پرسیدم که چرا اینقدرلق هستش نه مبتونم حرف بزنم نه غذابخورم خیلی بیشترلق هست ؟ درجواب سوال بنده فرمودچونکه فک توضعیف هستش ۹۰درصدش مربوط میشه به فک دهانت ودآترابنوگفت که تایکماه دیگه کاملا درست میشه ؟ سوال من اینجاست زمانی که اصلا ممکن نیست دندان مصنوعی ساخته راتودهان نگهش داشت میخای یک کلمه حرف بزنی میپره بیرون چطوریکماه دیگه درست میشه ؟ آیا قانون این اجازه رابه من میده که ازآقای دکترمهردا د که این دندان مصنوعی راواسم درست کرده ؛ شکایت بکنم وهزینه ای که ازبابت درست کردن دندان مصنوعی ازم گرفته پس بگیرم یانه ؟ ممنون میشم لطف بفرمائید این بنده حقیرراراهنمائی کرده راه حل دقیقشو واسم بفرمائید ؟ باتشکر _ ( یک هفته میشه دندان مصنوعی بنده حقیررادرست کرده وتابحال یک دقیقه هم نتونسته ام ازش استفاده کنم ؟ ( بهمن خسروزادگان ) ازاستان اردبیل (۴۰ ) سال هم سن هستش .. ممنون

  پاسخ
  • پیمان
   پیمان گفته:

   دوست عزیز من این پیغام شمارو خوندم و دقیقا من هم مشکلی مشابه شمارو دارم یعنی دکتری که برای من دندان درست کرده خراب درستش کرده و گشاده و خودشم میدونه که خرابش کرده حالا من میخوام بدونم برای اینکه بخوام پولمو ازش پس بگیرم باید پیش چه ارگانی برم و تقاضا کنم که پولمو ازش پس بگیرن؟ لطفا اگه پاسخی برای سوالم دارین به این شماره ی من یا تماس و یا پیام بدید و منو راهنمایی کنید. با سپاس. شمارم اینه:۰۹۱۶۳۶۵۲۲۴۳

   پاسخ
  • دکتر آرتا متین پور
   دکتر آرتا متین پور گفته:

   سلام دوست عزیز عرض خسته نباشید خدمت شما عزیز خاست دندان مصنوعی یا پروتز دهانی را دندان پزشکان انجام نمیدهند بلکه این وظیفه دندان ساز هست . و من دندانساز هستم .
   و اما برای درمان لقی دنچر یا پروتز باید به دکتری که برای شما این کار را ساخته مراجعه کنید
   تا با مواد های خاص خودش
   برای شما این مشکل را برطرف کند . و خیلی راه برای این هست که بتوانیم
   لقی پروتز را برطرف کنیم
   دکتر درست گفته بهتون باید نهااایت یک ماه در دهان بماند تا دندان جای خودش را پیدا کند . و بعد از یک ماه اگه به لقی مشکل خوردید میتوانید برید مراجعه کنید به دکتر
   و هیچ راهی برای برگرداندن وجه شما وجود ندارد
   مگر آن که شما خسارات دکتر را پرداخت کنید …
   و درمان لقی دنچر خیلی ساده است
   لطفا به دکتر خود مراجعه کنید
   با تشکر (آرتا متین پور)

   پاسخ

تعقیب

 1. […] اطمینان از تناسب دندان به چسب دندان مصنوعی نیاز دارید؟ لقی دندان مصنوعی به چه دلیل رخ داده است؟ آیا راهی دیگری برای افزایش […]

 2. […] را جذب می کند تا در جای دیگری استفاده کند. افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند در سه تا چهار ماه اول بعد از کشیدن […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *