روش های ترمیم دندان مصنوعی

اگر جز افرادی هستید که از دندان مصنوعی استفاده می کنند و پروتز شما لق شده است، احتمالا باید به دنبال تعویض یا ترمیم آن باشید. ترمیم دندان مصنوعی روشی ساده و به صرفه است که بخش زیرین دندان مصنوعی را بازسازی می کند تا راحت تر روی لثه قرار گیرد. ترمیم دندان مصنوعی یک روش ساده و مقرون به صرفه است که قسمت زیرین دندان مصنوعی را تغییر می دهد تا راحت تر به نظر برسد. روش های ترمیم دندان مصنوعی به دو دسته نرم و سخت تقسیم می شوند و ممکن است در مطب یا در آزمایشگاه انجام شوند. هر یک دارای مزایا و معایب خود است و برای تصمیم گیری باید به این موارد دقت کرد.

هنگامی که یک دندان از محل آن در بافت استخوانی آلوئولار کشیده می شود، بافت زیر آن در معرض جذب یا تجزیه قرار می گیرد. در واقع از آنجا که از این بافت استخوانی استفاده نمی شود، بدن آن را جذب می کند تا در جای دیگری استفاده کند. افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند در سه تا چهار ماه اول بعد از کشیدن دندان بیشترین میزان جذب را تجربه می کنند و سرعت آن در مراحل بعدی عمر کاهش می یابد.

در نتیجه این جذب استخوانی، بافت لثه زیر دندان مصنوعی پس از مدتی از لحاظ تراکم و شکل تغییر ظاهر می دهد و همین امر باعث لق شدن دندان مصنوعی می شود. در اینجاست که روش های ترمیم دندان مصنوعی می تواند به کمک فرد بیاید.

روش های ترمیم دندان مصنوعی:

ترمیم نرم:

ترمیم نرم اغلب گزینه ارجح برای بیماران است زیرا راحت تر است. این روش به خصوص برای افرادی مناسب است که به تازگی از دندان مصنوعی استفاده کرده اند و سرعت جذب استخوان در آنها زیاد بوده یا به دلیل فشار و وزن پروتز دچار حساسیت لثه شده اند. ترمیم نرم را می توان در مطب دندانپزشک انجام داد. در این روش پلیمر مایع به دندان مصنوعی افزوده می شود تا عمق و راحتی آن اصلاح شود. این روش بسیار سریع، امن و راحت است.

مزیت اصلی انجام این روش در مطب سرعت اتمام کار است. در مقابل زمانی که قرار باشد این کار در آزمایشگاه انجام شود باید چند روزی بدون دندان بمانید. یکی از معایب احتمالی این روش نیاز به تکرار آن به دلیل ماهیت نرم و حفره دار آن است. اگر طول عمر دندان مصنوعی برای شما اهمیت بیشتری دارد، باید راحتی خود را فدا کنید و از روش ترمیم سخت استفاده کنید.

ترمیم سخت:

یکی از دیگر روش های ترمیم دندان مصنوعی روش ترمیم سخت است. این روش مانند روش فوق انجام می شود اما از موادی مانند پایه سخت دندان مصنوعی استفاده می شود. نتیجه این روش پروتزی است که سال های زیادی دوام می آورد. این روش را نیز می توان در مطب یا آزمایشگاه انجام داد. اما به دلیل سختی های تناسب دندان مصنوعی، بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند که پروتز بیرون از مطب ترمیم شود. در نتیجه همانند روش نرم تا چند روز بدون دندان خواهید بود.

بنابراین، همانطور که می بینید روش های ترمیم دندان مصنوعی برای بازسازی یک دندان مصنوعی لق مناسب هستند، اما می توان از آنها برای ترمیم ترک دندان مصنوعی نیز استفاده کرد. به طور کلی روش های فوق برای به تاخیر انداختن پرداخت هزینه های سنگین برای پروتز جدید مناسب هستند. در صورتی که به تازگی با پروتز خود دچار مشکل شده اید، با متخصصان کلینیک ما تماس بگیرید.

منبع:

patientconnect365

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] سنتی شامل دو دندان اباتمنت و یک یا چند دندان مصنوعی در بین آنهاست . دندان اباتمنت نامی است که دندانپزشکان […]

  2. […] مشکل تهوع ناشی از دندان مصنوعی به دلیل آن است که عادت ندارید چیزی در دهانتان باشد که […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *