روت پلنینگ و اسکیلینگ چگونه انجام می شوند؟

روت پلنینگ یکی از موثرترین روش های درمان بیماری لثه پیش از شدت یافتن آن است. روت پلنینگ دندان و لثه را تا عمیق ریشه تمیز می کند. برای انجام این روش به استفاده از بیحسی نیاز است. در طول انجام این روش ممکن است بیمار تا حدی احساس درد داشته باشد، اما پس از اتمام درمان، درد و ناراحتی بیمار از بین خواهد رفت.

برخی از دندانپزشکان از ابزار اولتراسونیک برای انجام این روش استفاده می کنند. این ابزار به اندازه ابزار دستی ناراحت کننده نیست اما تمام بیماران به استفاده از آن نیاز ندارند. برای انتخاب روش انجام کار با دندانپزشک خود مشورت کنید. در روت پلنینگ، دندانپزشک پس از تمیز کردن پاکت های بین دندان و لثه از تارتار، قسمت ریشه دندان را صاف و هموار می کند تا لثه مجددا به دندان بچسبد.

در برخی بیماران ممکن است دندانپزشک از فیبرهای آنتی بیوتیکی در پاکت های بین دندان ها و لثه استفاده کند. آنتی بیوتیک به سرعت یافتن بهبودی زخم و پیشگیری از عفونت کمک می کند. دندانپزشک یک هفته پس از درمان فیبر آنتی بیوتیک را از دهان بیمار خارج می کند.

در صورتی که در جلسات بعدی مشخص شود که عمق پاکت های بین دندان و لثه بیشتر شده است، ممکن است دندانپزشک سایر روش های درمانی از جمله جراحی را پیشنهاد کند.

پس از درمان:

اگر از بیحسی استفاده شده باشد، لب ها و لثه شما تا چند ساعت بی حس خواهد بود. روت پلنینگ موجب ناراحتی بیمار نمی شود یا میزان ناراحتی و درد کم خواهد بود.

چرا انجام می شود؟

روت پلنینگ زمانی انجام می شود که لثه ها از روی دندان عقب رفته باشند یا ریشه دندان دارای بقایای معدنی (تارتار) باشد.

تاثیر روت پلنینگ:

اگر پس از درمان به خوبی مراقبت های بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید، پیشرفت بیماری لثه متوقف خواهد شد. لثه ها بهبود خواهند یافت و دوباره محکم و صورتی خواهند شد.

عوارض:

روت پلنینگ می تواند باعث ورود باکتری ها به جریان خون شود. بافت لثه نیز در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار می گیرد. در صورتی که دچار عارضه ای باشید که شانس ابتلا به عفونت را در شما بالا می برد، ممکن است لازم باشد قبل و بعد از درمان از آنتی بیوتیک استفاده کنید. در موارد زیر استفاده از آنتی بیوتیک ممکن است ضروری باشد:

  • مشکلات خاص قلبی ابتلا به عفونت قلبی به نام اندوکاردیت را برای شما خطرناک می سازد.
  • یک سیستم ایمنی ضعیف داشته باشید.
  • اخیرا یک جراحی بزرگ داشته باید یا بخشی از بدن شما مانند دریچه قلبتان مصنوعی است.

روت پلنینگ نوعی جرم گیری عمیق دندان است که می تواند برای توقف موفقیت آمیز بیماری لثه به کار رود.

بعد از درمان باید به خوبی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. در غیر این صورت بیماری لثه پیشرفت خواهد کرد.

برای تسریع بهبودی، از مصرف محصولات تنباکو اجتناب کنید. استعمال دخانیات توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش می دهد.

منبع:

webmd

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] را باید از سر بگذرانید. شاید برای شما جرم گیری عمیق، روت پلنینگ و اسکیلینگ انجام شود. در این شرایط، دهانشویه آنتی […]

  2. […] دهان و دندان شود. دستیار دندانپزشک در روندی تحت عنوان اسکیلینگ این ماده را از روی دندان می زداید. پس از برداشتن لایه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *