درمان کراس بایت: اصلاح موقعیت دندان و فک

کراس بایت یکی از ناهنجاری های فک و دندان است که در آن قرارگیری دندان ها به صورت ردیف نیست. در حالت عادی دندان های فک بالا باید حدود یک میلیمتر روی دندان های فک پایین را بپوشانند. در عارضه کراس بایت یک یا چند دندان در فک پایین جلوتر از دندان های فک بالا قرار می گیرند. کراس بایت می تواند در دندان های پیشین (کراس بایت قدامی) یا دندان های آسیاب (کراس بایت خلفی) دیده شود. درمان کراس بایت به روش های زیر انجام می شود:

درمان کراس بایت:

گسترش دهنده کام:

این دستگاه ثابت روی دندان های فک فوقانی قرار می گیرد. با استفاده از یک کلید مخصوص، بیمار می تواند هر روز به آرامی و به تدریج دستگاه را به عرض تجویز شده گسترش دهد. با گذشت زمان، دستگاه فک فوقانی بیمار را گسترش می دهد به طوری که دندان های فک پایین به درستی داخل دندان های فک بالا قرار می گیرند. گسترش فک ممکن است طی چند هفته تا یک ماه اتفاق بیفتد. هنگامی که فک به سایز مورد نظر رسید، دستگاه در جای خود می ماند تا به دندان و استخوان ها کمک کند که در موقعیت جدید به تثبیت برسند.

بریس:

انواع بریس هایی که برای درمان کراس بایت به کار می روند به درجه مال اکلوژن بستگی دارد. کراس بایتی که در اثر عدم تراز بودن دندان ها ایجاد شده باشد را می توان با اینویزیلاین درمان کرد. در حالی که موردهای پیچیده تر را باید با بریس های فلزی و گسترش دهنده کام درمان نمود.

ماسک صورت:

ماسک صورت از یک نوار فلزی ساخته شده است که به پدهایی روی پیشانی و چانه متصل می شود. رابر باندها ماسک صورت را به بریس های بالایی بیمار متصل می کنند تا دستگاه به آرامی فک بالا را به جلو بکشد. ماسک صورت قابل جابه جایی است. در نتیجه بیمار می تواند تنها در ساعاتی از روز که در خانه است از آن استفاده کند.

جراحی:

درمان کراس بایت برای بزرگسالان و بیماران مبتلا به مال اکلوژن شدید تنها با استفاده از جراحی فک قابل انجام است. این روند شامل حرکت دادن فک ها به محل مناسب برای ایجاد یک تراز صحیح می شود. معمولا جراحی در ترکیب با درمان ارتودنسی و استفاده از بریس موفقیت آمیز است.

به طور خلاصه، کراس بایت می تواند مشکلات زیادی را در زندگی فرد ایجاد کند. از احساس کاهش اعتماد به نفس در بیمار تا درد و ناراحتی در حین حرکت دادن فک و گرفتار شدن به TMJ، عوارض درازمدت کراس بایت می تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت و کیفیت زندگی شما داشته باشد. خوشبختانه، درمان ارتودنسی برای اصلاح موقعیت فک و دندان و بازگردندان زیبایی لبخند فرد به حالت ایده آل بسیار موثر است. کودکانی که به این عارضه دچار هستند به درمان ارتودنسی به خوبی پاسخ می دهند. به همین دلیل مراجعه زودهنگام کلید موفقیت درمان است. بزرگسالان هم می توانند از درمان کراس بایت نفع ببرند اما اغلب شامل ترکیبی از جراحی و بریس می شود.

منبع:

charlotteorthodontists

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *