کراس بایت: یکی از ناهنجاری های رایج فک

کراس بایت زمانی رخ می دهد که یک یا چند دندان فک بالا پشت دندان های پایین قرار بگیرند. کراس بایت بسته به محل آن در دهان می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در صورتی که دندان های پیشین را گرفتار کرده باشد به آن کراس بایت قدامی و در صورتی که در دندان های آسیاب دیده شود به آن کراس بایت خلفی گفته می شود.

چرا این عارضه باید درمان شود؟

کراس بایت نه تنها به لحاظ زیبایی برای افراد ناخوشایند است بلکه می تواند با عملکرد روزانه فرد نیز مانند خوردن و حرف زدن تداخل یابد. با گذشت زمان فردی که به این عارضه مبتلاست ممکن است دچار رشد نامتقارن فک و مشکل اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) شود. این اختلال فشار زیادی به فک، گردن و سر وارد می کند و موجب درد می شود. افرادی که دچار ناهنجاری فک هستند بیشتر از سایرین در معرض پوسیدگی، بیماری لثه، فرسایش زودرس دندان ها، از دست دادن استخوان و ظاهر نامتقارن صورت هستند.

تشخیص زودهنگام کراس بایت اهمیت دارد:

به دلیل مشکلات مهمی که این عارضه می تواند به وجود آورد، تشخیص زودهنگام و درمان بسیار مهم است. در بسیاری از موارد می توان کراس بایت و نشانه های آن را در سنین پایین کودکی شناسایی کرد. والدین باید این نشانه ها را به محض شناسایی با ارتودنتیست در میان بگذارند. در این سن فک و دندان کودک هنوز در حال رشد است که این امر پاسخگویی بیمار به درمان ارتودنسی را بسیار عالی می سازد. مداخله به موقع می تواند از بدتر شدن عارضه جلوگیری کند و یک برنامه درمان مناسب می تواند عارضه را کاملا برطرف کند.

علل ابتلا به کراس بایت:

علل زیادی برای ابتلا به این نوع ناهنجاری فک وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

·         به ارث رسیدن ناهنجاری از یک یا هر دو والدین

·         تاخیر در از دست رفتن دندان های شیری

·         استفاده طولانی مدت از پستانک یا مکیدن انگشت شست

·         تنفس طولانی مدت از راه دهان

·         لوزه ها یا آدنوئیدهای بزرگ

درمان به موقع این ناهنجاری از وارد آمدن هزینه های سنگین به شما و تحمل درد و رنج زیاد از سوی فرزندتان پیشگیری می کند. در صورتی که دوره بلوغ بیمار طی شود و ناهنجاری شدید باشد، در اغلب موارد جراحی تنها روش درمان است. برای دریافت مشاوره و درمان با متخصصان کلینیک ما تماس بگیرید. زیبایی لبخند و بهبود کیفیت زندگی شما ارزش هرگونه هزینه ای را دارد.

منبع:

charlotteorthodontists

 

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *