تاثیر خشکی دهان بر دندان: علت و درمان

اغلب افراد حداقل یک یا دو بار خشکی دهان را شدیدتر از همیشه تجربه کرده اند. این عارضه حتی می تواند حرف زدن، خوردن و بلع را دشوار کند. خشکی دهان به کاهش موقت در میزان بزاق تولید شده در دهان گفته می شود. متاسفانه بسیاری از افراد این عارضه را به طور مداوم تجربه می کنند که می تواند تاثیر خشکی دهان بر دندان را تشدید کند.

اگر از خشکی مزمن دهان رنج می برید، باید علت آن را بشناسید و برای پیشگیری از تاثیر خشکی دهان بر دندان راه حل های درمانی را پیگیری کنید.

علل خشکی دهان:

گاهی خشکی دهان صرفا به دلیل عدم نوشیدن مقدار کافی از آب در طول روز یا پس از یک ورزش شدید رخ می دهد. خشکی موقت می تواند در اثر استرس یا اضطراب نیز پیش بیاید. با این حال در اغلب موارد خشکی دهان جزء عوارض جانبی مصرف برخی داروها است. آکادمی دندانپزشکی تخمین می زند که بیش از ۴۰۰ نوع دارو، از جمله داروهای مسکن، صد افسردگی و آنتی هیستامین ها می توانند موجب خشکی دهان شوند.

خشکی مزمن دهان می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سندرم شوگرن، ایدز، دیابت، سرطان غدد بزاقی یا مصرف بیش از حد الکل باشد. بیمارانی که تحت درمان با پرتودرمانی یا شیمی درمانی قرار دارند نیز به این عارضه دچار می شوند.

تاثیر خشکی دهان بر دندان:

نه تنها وجود بزاق در دهان روند هضم غذا را آغاز می کند، بلکه به حذف باکتری ها و ذرات غذا از دهان نیز کمک می کند. بزاق همچنین میزان اسید تولید شده در دهان را نیز خنثی می کند. بدون این دفاع طبیعی بدن از دهان، به سرعت باکتری و پلاک در پایه دندان تجمع می کنند. در نتیجه فرد به بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه دچار می شود. دیگر تاثیر خشکی دهان بر دندان از دست رفتن توانایی بزاق در ترمیم و رساندن مواد معدنی به مینای دندان است.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) عنوان می کند که خشکی دهان می تواند منجر به کاندیدیازیس دهان شود. این عارضه یک عفونت قارچی است. بیماران مبتلا به خشکی دهان در معرض عوارض ناراحت کننده مانند سندرم سوزش دهان نیز قرار دارند. بزاق ناکافی می تواند با توانایی چشایی و همچنین قرار گیری دندان مصنوعی در دهان نیز تداخل ایجاد کند.

درمان:

فرقی نمی کند این عارضه موقت است یا مزمن، مصرف مداوم آب در طول روز می تواند از تاثیر خشکی دهان بر دندان پیشگیری کند. جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات بدون قند می تواند دهان را مرطوب کند و غدد بزاقی را تحریک کند. اجتناب از نوشیدنی های کافئین دار، مواد غذایی خشک و نمکی، الکل و مواد مخدر و سیگار می تواند به شما کمک کند.

در صورتی که عارضه شما مزمن است می توانید از دندانپزشک خود برای درمان یا استفاده از محصولات بزاق مصنوعی مشورت بگیرید.

برای پیشگیری از تاثیر خشکی دهان بر دندان تا جایی که می توانید دهان را مرطوب نگه دارید. دهان و دندان خود را روزی دو بار مسواک بزنید و از دهان شویه های فاقد الکل استفاده کنید.

بسته به شدت عارضه، دندانپزشک می تواند برای پیشگیری از تاثیر خشکی دهان بر دندان به شما استفاده از فلورایدتراپی یا سیلانت را توصیه کند. در صورتی که خشکی دهان شما بیش از یک هفته ادامه یافت، برای یافتن علت و درمان عارضه به دندانپزشک یا پزشک خود مراجعه کنید.

منبع:

colgate

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] دیگر عارضه جانبی برخی از داروهای پیشگیری از آسم نیز خشکی دهان است. بزاق به حفظ رطوبت دهان، خنثی کردن اسید دهان و شستن […]

  2. […] تاثیر خشکی دهان بر دندان: علت و درمان تاثیر رفلاکس معده بر دندان: روش های پیشگیری […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *