گسترش دهنده کام چیست و چگونه کار می کند؟

ارتودنسی به مرتب کردن دندان های درهم ریخته و درمان مشکلات فک و رشد صورت کمک می کند. یکی از مهم ترین ابزارهای ارتودنسی گسترش دهنده کام است. این ابزار از مشکلات فک پیشگیری می کنند، آنها را کاهش می دهند و فضای کافی برای رشد دندان ها را فراهم می کنند. گسترش دهنده کام با افزایش سطح سقف دهان و فک بالا کار می کنند. زمان بندی مسئله مهمی در موفقیت این ابزار است. این ابزار برخلاف بریس که می تواند در هر سنی به کار برود، تنها در دوره رشد فک و دندان ها قابل اجراست.

کدام مشکلات با گسترش دهنده کام درمان می شوند:

  • کراس بایت خلفی
  • درهم ریختگی و شلوغی دندان ها
  • دندان رشد نکرده و گیر کرده زیر سایر دندان ها
  • مشکلات تنفسی

ممکن است گسترش دهنده کام نیاز به درمان با بریس را در کودک از بین نبرد اما می تواند طول دوره درمان برای بسیاری از مشکلات فک و دندان را کوتاه کند. به علاوه این ابزار می تواند اعتماد به نفس و زیبایی کودک شما را بهبود ببخشد.

مکانیسم گسترش دهنده فک بالا و پایین به چه صورت است؟

طبق گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، دندان های دائمی اغلب از سن ۶ تا ۱۳ جایگزین دندان های شیری می شوند. متأسفانه، همه کودکان دارای فکی نیستند که به قدر کافی برای جای گرفتن تمام این دندان ها بزرگ باشد. این امر سبب ناهماهنگی و در هم ریختگی دندان ها می شود.

گسترش دهنده فک بالا:

گسترش دهنده فک بالا با کشش غضروف و استخوان کام کار می کند. رشد موفقیت آمیز کام بالا در بین سنین ۱۴ تا ۱۶ سالگی رخ می دهد. اغلب گسترش دهنده های فک بالا با حلقه های فلزی دور دندان های مولار کار می کنند. در برخی موارد می توان ابزار را از دندان جدا کرد. گسترش دهنده با باز کردن یک پیچ در وسط آن فعال می شود و به آرامی غضروف ها را از هم باز می کند. این روند درمانی از چند هفته تا چند ماه طول می کشد. ممکن است پس از مدتی متوجه فاصله بین دندان های پیشین شوید. این امر نشان می دهد که گسترش دهنده کام کار می کند.

در ابتدا، گسترش دهنده ممکن است موجب ناراحتی و درد در بیمار شود اما این حالت پس از مدتی از بین می رود. وجود ابزار در دهان باعث افزایش ریزش بزاق می شود و گفتار کودک را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در این دوره، باید کودک غذاهایی بخورد که نیازی به جویدن نداشته باشند. کودک باید از مصرف غذاهای چسبناک اجتناب کند که ممکن است زیر گسترش دهنده گیر کنند.

گسترش دهنده فک پایین:

کارکرد یک گسترش دهنده فک پایین با فک بالا متفاوت است. گسترش دهنده فک پایین تنها دندان ها را حرکت می دهد. این ابزار اصلا نمی تواند استخوان ها را حرکت دهد. به طور عمده این ابزار دندان هایی را که رو به داخل بوده اند به سمت بیرون هل می دهد. برای این حرکت، باید بیمار دارای استخوان و بافت لثه کافی در اطرف ریشه دندان باشد. در غیر این صورت تنها راه درمان کشیدن دندان است.

پس از درمان، ارتودنتیست ها توصیه می کنند که از ریتینر استفاده شود. با این حال برخی از افراد می توانند از اینویزیلاین برای صاف کردن دندان ها استفاده کنند. درمان با اینویزیلاین گاهی به جای گسترش دهنده کام توصیه می شود.

منبع:

tisserontorthodontics

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *