تاثیر تنفس دهانی بر دندان و رشد صورت

برای برخی از افراد تنفس دهانی نوعی عادت به باز بودن دهان است. اما حالت طبیعی یک تنفس سالم همواره بسته بودن دهان و دم و بازدم از طریق بینی است. در حالی که وجود تاثیر تنفس دهانی بر دندان احمقانه به نظر می رسد، اما اصلا این طور نیست. در صورتی که متوجه وجود این عارضه در کودک خود شده اید، پیش از بروز علائم و عوارض ناهنجار در کودک برای درمان اقدام کنید.

تاثیر تنفس دهانی بر دندان:

مهم ترین عوارض تنفس دهانی بر دندان عبارتند از:

دندان ها و بریس ارتودنسی:

اگر تحت درمان ارتودنسی باشید و تنفس دهانی داشته باشید، طول درمان بیشتر خواهد شد. بستن فاصله بین دندان ها دشوارتر خواهد شد و دوام نتایج درمان پس از برداشتن بریس ارتودنسی به خطر می افتد. این بدان معنی است که ممکن است دچار برگشت درمان ارتودنسی شوید و دوباره مجبور به استفاده از بریس شوید.

گفتار:

زمانی که کودک از راه دهان نفس می کشد، بیشتر ممکن است در تلفظ برخی حروف دچار مشکل شود. بیشترین مشکل گزارش شده در این ارتباط نوک زبانی شدن کودک و ناتوانی در تلفظ برخی حروف مانند “س” است. گفتار یکی از عوارض تنفس دهانی است زیرا زمانی که دهان باز است، شما دچار الگوی رانش زبان می شوید. این الگو باعث می شود که زبان در حین حرف زدن و خوردن بیشتر از حالت عادی بیرون بیاید.

رشد و تکامل صورت:

لازم است بدانید رشد نیروی بسیار قدرتمندی است. کودکی که دارای تنفس دهانی است به احتمال زیاد در بزرگسالی فردی با صورتی صاف تر خواهد شد. گونه هایش کمتر برجسته است، صورتش کشیده تر است و چشم هایش حالت پژمرده خواهد داشت. عضلات صورتش پایین تر خواهد بود، کام باریک تری خواهد داشت و در اغلب موارد فک پایین کوچک تر است. با بستن دهان و تنفس از راه بینی، از تاثیر تنفس دهانی بر دندان و رشد صورت می توان پیشگیری کرد.

خواب و اکسیژن:

هنگامی که بزرگسالان و کودکان در طول روز از راه دهان نفس بکشند، به احتمال زیادی در طول شب نیز چنین الگوی تنفسی را تکرار می کنند. تنفس از راه دهان در شب به همراه مسدود شدن راه هوایی، دو علامت مهم مرتبط با آپنه خواب و تغییر سطح کربن دی اکسید و اکسیژن در خون است. زمانی که اکسیژن کمتری به مغز می رسد، یادگیری و توانایی توجه کودک در مدرسه تحت تاثیر قرار می گیرد. در بزرگسالان، خستگی مزمن و عدم شفافیت مغز از علائم شایع در ارتباط با این مسائل است.

منبع:

askthedentist

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *