علل درد پس از عصب کشی: صبر یا درمان مجدد؟

درد مداوم شما را به دندانپزشک رسانده است و علت درد را پیدا کرده اید: یک دندانی که به شدت پوسیده است. عصب کشی را انجام می دهید و تمام می شود. خوشحال هستید که از شر درد راحت شده اید اما ناامید می شوید که درد همچنان حس می شود. علل درد پس از عصب کشی چیست؟

علل درد پس از عصب کشی:

حساسیت در اطراف دندان درمان شده پس از عصب کشی طبیعی است. اما حداکثر باید پنج روز طول بکشد. داروهای مسکن می توانند در این دوره به شما کمک کنند.

با این حال اگر درد بیش از پنج روز ادامه یافت، ممکن است عارضه ای عامل آن باشد. در ادامه علل درد پس از عصب کشی را بررسی می کنیم.

عفونت در استخوان:

شاید عصب کشی بسیار خوبی داشته اید. دندان عفونی شده به خوبی تمیز شده است، کانال ها بسته شده اند و روی آن به خوبی با تاج یا مواد پر کننده پوشش داده شده است. با این حلا اگر هنوز هم در اطراف استخوان دور ریشه باکتری وجود داشته باشد، ممکن است دچار درد و التهاب شوید. خوشبختانه با از بین بردن منبع عفونت (عصب مرده)، باکتری ها جایی برای پنهان شدن ندارند. سیستم ایمنی شما می تواند آنها را در زمان مقتضی از بین ببرد. برای سرعت بخشیدن به این روند می توانید از یک دوره آنتی بیوتیک استفاده کنید.

کانال ریشه آلوده:

حتی پس از عصب کشی نیز ممکن است دندان عفونی شود. این وضعیت ناامید کننده در پی وجود نشت در مواد پر کننده به وجود می آید و از این طریق باکتری ها مجددا وارد دندان می شوند. در طی مدت چند روز دوباره دندان عفونی می شود.

به همین دلیل است که دندانپزشکان استفاده از روکش را پس از عصب کشی توصیه می کنند. کانال ریشه آلوده را نیز می توان درمان کرد، مگر آنکه دندان زیر خط لثه شکسته باشد. در این موارد کشیدن دندان ضروری است.

پر کردن بیش از حد دندان یا روکش بزرگ:

اگر مواد پر کننده یا روکش حتی کمی بزرگ تر باشند، به دندان مخالف ضربه بیشتری نسبت به سایر دندان ها وارد می کنند و یکی از علل درد پس از عصب کشی به شمار می روند. خوشبختانه درمان این مشکل ساده است. دندانپزشک باید سایز دندان را اصلاح کند و درد پس از سه تا پنج روز از بین می رود.

نشت هیپوکلریت سدیم:

در طول درمان عصب کشی، دندانپزشک ریشه دندان را با هیپوکلریت سدیم می شوید، محلولی که باکتری ها را می کشد و هر گونه بافت باقی مانده ریشه را حل می کند. در موارد نادر مقداری از محلول ممکن است از نوک ریشه نشت کند و باعث درد فوری حتی با وجود بی حسی می شود. پس از اینکه دندانپزشک کار خود را تمام کرد، ممکن است تا چند روز محبور به استفاده از آنتی بیوتیک و داروهای مسکن شوید تا درد متوقف شود.

کانال از دست رفته:

دندان دارای کانال های متعددی است و شناسایی برخی از آنها به ویژه در دندان های مولار دشوار است. ممکن است دندانپزشک متوجه یک کانال نشود و مقداری از عصب و باکتری در آن باقی بماند. این یکی از علل درد پس از عصب کشی است.

اگر عصبی در دندان باقی بماند، دندان همچنان به دمای سرد و گرم حساس باقی خواهد ماند. در صورتی که باکتری عامل عفونت باشد، دندان به فشار حساس باقی خواهد ماند.

در صورت وجود مشکل جدی، هیچ یک از علل درد پس از عصب کشی به خودی خود از بین نخواهند رفت. بنابراین مراجعه برای درمان مجدد ضروری خواهد بود.

منبع:

evansondds

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] و عفونت زیر روکش شود، ممکن است لازم باشد برای شما عصب کشی انجام شود که در این صورت روکش باید برداشته شود. در برخی […]

  2. […] درمان دندانپزشکی قرار می گیرند. رایج ترین درمان انجام عصب کشی است. حتی اگر دندان سالم به نظر برسد، معمولا برای رهایی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *