علل عدم تقارن صورت: مشکلات مادرزادی و دندان

عدم تقارن صورت زمانی رخ می دهد که رخ بیمار متقارن یا یکنواخت نیست. بسیاری از افراد تا حدی دچار عدم تقارن صورت هستند اما این میزان قابل توجه نیست. گاهی عدم تقارن می تواند بسیار واضح باشد. علل عدم تقارن صورت از مسائل ژنتیکی تا عوامل ثانویه در مراحل بعدی زندگی متغیر هستند.

علل عدم تقارن صورت:

تورتیکولی مادرزادی:

گاهی سر کودک به یک سمت کج می شود که می تواند یکی از علل عدم تقارن صورت باشد. این عارضه می تواند باعث انحنای ستون فقرات، اسکولیوز و عدم تعادل قابل توجه صورت شود.

کرانویوزونوستوز:

یکی از علل عدم تقارن صورت می تواند کرانویوزونوستوز باشد که به بسته شدن زودهنگام چند مفصل جمجمه اطلاق می شود. این عارضه مادرزادی است و می تواند باعث شکل نامناسب صورت بیمار شود. این عارضه با جراحی، در اوایل بیماری، درمان می شود. با این حال، گاهی حتی پس از جراحی نیز بیمار تا حدی دچار عدم تقارن صورت می شود.

مسائل دندانپزشکی و مشکلات فک:

در صورت وجود مشکل در دندان ها صورت با عدم تقارن مواجه می شود. ارتوپدی صورت و فک یکی از حوزه های دندانپزشکی است که متخصص تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های صورت و دندان است که منجر به عدم تقارن صورت می شوند. این گونه متخصصان دندانپزشکی می توانند از بریس برای تراز کردن فک، لب و دندان استفاده می کنند. در نتیجه صورت بیمار متقارن می شود.

در برخی موارد نیز عدم رشد صحیح فک یکی از علل عدم تقارن صورت است. زمانی که این امر رخ می دهد، عارضه می تواند مانع حرف زدن، غذا خوردن، جویدن، گاز زدن و نفس کشیدن بیمار به صورت طبیعی شود. عدم تقارن صورت اغلب زمانی رخ می دهد که یک ناهنجاری یا نامنظمی در فک وجود داشته باشد. جراحی ارتوگناتیک برای درمان ناهنجاری فک لازم است. این نوع جراحی باعث تقارن بهتر صورت می شود و مشکلات نفس کشیدن، حویدن و حرف زدن بیمار را نیز رفع می کند.

در اغلب موارد تقارن نامناسب صورت در بزرگسالی به دلیل مشکلات دهان و فک است. در صورتی که فرزند شما دچار مشکلات مادرزادی سر و جمجمه نیست، برای بررسی تراز دندان ها و فک به دندانپزشک مراجعه کنید. رادیوگرافی و روش های تصویربرداری مدرن می توانند به تشخیص دقیق علت کمک کنند. در صورتی که استفاده از روش های جراحی به دست متخصصان فک و روش های ارتودنسی لازم باشد، دندانپزشک شما را به متخصص مربوطه ارجاع خواهد داد.

منبع:

healthfully

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *