سفید شدن لثه یا لکوپلاکی: علل و علائم

بدن انسان در زمان برقراری ارتباط بی نظیر است. زمانی که خسته هستید، خمیازه می کشید. زمانی که شکمتان صدا می دهد، گرسنه اید. وقتی تب دارید لرز می کنید. سلامت دهان نیز به همین ترتیب است. اما اگر لثه هایتان سفید بود چطور؟ سفید شدن لثه می تواند علامتی از بیماری باشد.

لوکوپلاکی چیست؟

زمانی که به داخل دهان نگاه می کنید، تنها چیزی که باید سفید باشد دندان هایتان است. چنانچه لثه شما سفید است، ممکن است به لکوپلاکی مبتلا شده باشید. لکوپلاکی عارضه ای است که در آن لکه های سفید و ضخیم روی لثه، زیر دهان و داخل گونه شکل می گیرد. این لکه ها را حتی ممکن است روی زبان نیز ببینید. لکه های سفید را نمی توان را مسواک از بین برد. دنیای پزشکی هنوز راه زیادی در تعیین علت لکوپلاکی دارد اما استعمال دخانیات یکی از علل بسیار مشکوک است. مصرف مداوم الکل نیز می تواند عامل دیگر سفید شدن لثه باشد.

در اغلب موارد لکوپلاکی خوش خیم است. اما در برخی موارد، این عارضه نشانه اولیه سرطان است. سرطان دهانی که زیر زبان در کف دهان شکل می گیرد گاهی در کنار ضایعات لکوپلاکی ظاهر می شود. یکی از شرایط پیش آگهی تحت عنوان دیسپلازی شناخته می شود. دیسپلازی می تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد. شدت دیسپلازی تعیین می کند که آیا به سرطان دهان پیشرفت خواهد کرد یا به خودی خود از بین خواهد رفت.

علائم لکوپلاکی چیست؟

لکوپلاکی علاوه بر سفید شدن لثه می تواند علائم دیگری هم داشته باشد. دمل ها ممکن است شکل عجیبی داشته باشند یا صاف باشند. ممکن است در برخی نقاط ضخامت بیشتری داشته باشند یا سخت تر باشند. لکه ها ممکن است در کنار ضایعات قرمز دیده شوند.

سفید شدن لثه: آیا مراجعه به دندانپزشک ضروری است؟

بله! در صورتی که روی لثه خود لکه های سفیدی می بینید باید به دندانپزشک یا جراح دهان مراجعه کنید زیرا می تواند نشانی از یک بیماری جدی باشد. به محض اینکه متوجه سفید شدن لثه شدید، بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام کلید درمان بیماری پیش از پیشرفت آن به یک عارضه جدی است. برای جلسه معاینه آماده ارائه علائم و نشانه های بیماری باشید. بهتر است نشانه های خود را روی کاغذی بنویسید تا بتوانید به سوالات دندانپزشک پاسخگو باشید.

مراقبت از لثه و دندان ها با مسواک زدن، حداقل دو بار در روز، نخ دندان کشیدن و معاینات شش ماه یک بار شروع می شود. دندانپزشک می تواند عارضه های خطرناک پزشکی را پیش از جدی تر شدن تشخیص دهد. دفعه بعد که متوجه شدید لثه هایتان تغییر رنگ داده است، بدنتان می خواهد چیزی به شما بگوید. در عوض شما هم باید این موضوع را به دندانپزشک بگویید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *