علل بنفش شدن لثه: تغییر رنگ لثه

شاهد تغییر رنگ طبیعی لثه بودن می تواند ترسناک باشد. یک روز لثه هایتان صورتی است، فردا در آیینه می بینید بنفش یا قهوه ای شده اند. تیره بودن لثه می تواند کاملا بر اساس ژنتیک یا افزایش سن طبیعی باشد. اما اگر بنفش شدن لثه ناگهانی رخ داده باشد، می تواند نشانه ای از عاملی خطرناک باشد که به مراقبت پزشکی نیاز دارد. موارد زیر از علل بنفش شدن لثه هستند.

علل بنفش شدن لثه:

لثه های تیره طبیعی:

اگر به دلیل پیگمنت های رنگدانه پوست، رنگ لثه شما به طور طبیعی قهوه ای یا تیره است پس جای نگرانی نیست. رنگ لثه هم مانند رنگ پوست بین افراد متفاوت است. اگر سفید پوست نیستید، احتمالا رنگ لثه های شما تیره تر از بقیه است. این امر به دلیل تولید ملانین بیشتر در بدن شماست و کاملا طبیعی است.

در عین حال با افزایش سن شاید متوجه تغییر رنگ لثه های خود شده باشید. در صورتی که این تغییر در رنگ یک دست است و هیچ علامت دیگری مانند تورم لثه، خونریزی و درد ندارد، این تغییر کاملا طبیعی است. با وجود همه چیزهایی که گفتیم بهتر است اجازه دهید یک متخصص شما را معاینه کند.

دارو و سیگار کشیدن:

یکی از دیگر علل بنفش شدن لثه می تواند دارو یا سیگار باشد. یکی از رایج ترین علل تغییر پیگمنت های دهانی مصرف سیگار است. استعمال سیگار به دلیل دارا بودن نیکوتین باعث می شود که لثه، داخل گونه یا کام دهان قهوه ای یا سیاه شود. سیگار کشیدن همچنین باعث ابتلا به بیماری های لثه می شود که رنگ آن را به بنفش یا قهوه ای تغییر می دهد. در نهایت برخی داروها نیز از علل بنفش شدن لثه هستند.

یکی از دیگر علل بنفش شدن لثه ابتلا به بیماری پیشرفته لثه، پریودنتیت، است. چنانچه لثه های متورم، قرمز تا بنفشی دارید، هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان نقش مهمی در پیشگیری از تغییر رنگ لثه دارد.

علت قهوه ای شدن لثه:

اگر لثه ها به طور طبیعی قهوه ای نیستند، ممکن است به مشکلی جدی دچار شده باشید. لثه های قهوه نشانه کلکولوس هستند. کلکولوس به تجمع پلاک های سخت شده، بزاق و مواد معدنی گفته می شود که به بقایای کلسیفه تبدیل شده است. این بقایای زیر خط لثه می روند و لثه را زرد تا قهوه ای می کنند. در صورتی که فکر می کنید دچار کلکولوس هستید، باید هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

لکه های قهوه ای یا آبی سیاه روی لثه ها ممکن است نشانه ای از ملانوم بدخیم دهانی، نوع خطرناکی از سرطان دهان باشد. این لکه ها در رنگ های قرمز، بنفش و خاکستری دیده می شوند و تقریبا در هر جایی از دهان یافت می شوند. در حالی که ملانوم دهان نادر است، اما در اکثر موارد کشنده است.

منبع:

watertowerdentalcare

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *