بلیچینگ لثه: روشن کردن رنگ لثه

شایع ترین علت تیرگی لثه ژنتیک است. تجمع بیش از حد ملانین در لثه می تواند باعث شود که لثه به جای صورتی به رنگ قهوه ای دیده شود. این امر در گروه های قومی خاص مانند افرادی با نژاد آفریقایی یا خاورمیانه رایج است. رنگدانه اضافی در لثه هیچ گونه بیماری یا اختلالی را نشان نمی دهد. اما تیره بودن لثه به نظر برخی افراد زیبا نیست. خوشبختانه امروزه با استفاده از روش بلیچینگ لثه می توان به راحتی این مشکل را حل کرد.

علل تیرگی لثه:

به جز علل ژنتیکی برخی عوامل دیگر نیز می توانند باعث تیره شدن لثه شوند. سیگار کشیدن مهمترین عامل در مردان است که موجب قهوه ای شدن لثه می شود. سیگار عامل تجمع پلاک و باکتری در دهان است که در نهایت باعث تغییر رنگ لثه می شود.

مصرف برخی داروها، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده نادرست از تاج، روکش یا مواد پرکننده دندان و بیماری های لثه از دیگر عوامل تغییر رنگ لثه هستند.

بلیچینگ لثه صرفا بر روی لثه های سالم انجام می شود. بنابراین هرگونه التهاب و بیماری باید پیش از این روش درمانی برطرف شود.

روش اجرای درمان:

لیزر مورد استفاده در این روش درمانی یک لایه نازک از بافت لثه را تخریب می کند و سلول هایی را که ملانین تولید می کنند از بین می برد. با رشد بافت جدید روی لثه پس از طی دوره بهبودی، لثه به جای قهوه به صورتی متمایل خواهد بود. درمان ممکن است به بی حسی موضعی مختصری نیاز داشته باشد. معمولا طول جلسه درمان کوتاه است و درد و ناراحتی پس از آن قابل کنترل است. گاهی بسته به درجه مورد نظر بیمار برای روشن شدن لثه، رنگ طبیعی لثه و عمق سلول ها، ممکن است به چند جلسه درمانی نیاز باشد.

کاندیدای بلیچینگ لثه:

همان طور که گفته شد اولین شرط در انجام بلیچینگ لثه سلامت کامل آنها است. در صورتی که لثه ها دچار هر گونه مشکلی باشند، درمان به بعد از رفع مشکل به تعویق خواهد افتاد. برای ارزیابی سلامت لثه های خود می توانید به پریودنتیست مراجعه کنید.

بلیچینگ لثه برای بیماران زیر توصیه نمی شود:

  • بیماران مبتلا به بیماری های دهان
  • بیماران دچار لثه های تیره ناشی از بیماری های پریودنتال (این مسئله ارتباطی به پیگمنت های لثه ندارد)
  • بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون دریافت می کنند (این مسئله می تواند موجب خونریزی شدید در طول درمان شود)
  • بیمارانی که لثه های نازکی دارند (این روش درمانی ممکن است با حذف بافت لثه موجب حساسیت شدید دندان بیمار شود.)

منبع:

dreamsmiledental

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] بهبودی استفاده از لیزر در بلیچینگ لثه چیزی حدود ۲ هفته است. پس از درمان بیمار ممکن است کمی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *