اپرکولکتومی: التهاب بافت لثه روی دندان نهفته

اپرکولکتومی به حذف جراحی بافت لثه گفته می شود که گاهی روی یک دندان نیمه رشد یافته یا نهفته یک فلپ ایجاد شده است. از این روش برای درمان پری کورونیت حاد استفاده می شود که به التهاب بافت لثه روی دندان عقل نهفته گفته می شود. به این فلپ اپرکولوم گفته می شود. این فلپ اغلب در زمان رشد دندان عقل دیده می شود. دندان مخالف روی اپرکولوم گاز می زند و باعث التهاب، درد، عفونت، نفس بد بو و حتی تورم غدد لنفاوی زیر گلو، درد در فک و ناراحتی کلی بیمار می شود.

اپرکولکتومی و سایر گزینه ها:

با گذشت زمان، اگر بیمار بتواند ناراحتی را تحمل کند، اپرکولوم به تدریج از بین می رود. در غیر این صورت از سایر روش های درمانی استفاده می شود. یکی از راه حل ها کشیدن دندان مخالف است. اما این کار تنها در مورد دندان عقل انجام می گیرد و در صورتی که جز دندان های کاربردی باشد هرگز گزینه درمانی نیست. دومین گزینه درمان، کشیدن دندان نهفته است. اما این مورد هم تنها در صورتی به کار می رود که دندان نهفته، دندان عقل باشد.

دندانپزشک می تواند این روش را به سرعت با استفاده از اسکنر، لیزر یا الکتروسرجری انجام دهد. این روش معمولا در بزرگسالان بین ۱۷ تا ۲۳ سال انجام می شود. اما ممکن است در سنین اولیه نوجوانی و در زمان رشد دندان های مولار نیز، فرد کمی التهاب لثه و ورم آن را حس کند.

درمان های خانگی:

به محض اینکه بیمار متوجه شود که دچار این عارضه شده است، باید از گیر افتادن باکتری و مواد غذایی بین بافت لثه پیشگیری کند. قرقره آب گرم و نمک در این مورد موثر است. مسواک زدن ناحیه ملتهب با برس نرم نیز مفید است. اگر این کار انجام نشود، التهاب بافت لثه و ناراحتی بیشتر خواهد شد و بوی بدی از دهان به مشام خواهد رسید. ضمن اینکه در این شرایط خوردن غذا نیز ناراحت کننده است. عدم تمیز کردن دهان در این ناحیه باعث پوسیدگی دندان مولار مجاور نیز خواهد شد.

این عارضه در بزرگسالان، در سنین رشد دندان عقل رایج است. با این حال، ممکن است برای هر کدام از دندان های مولار نیز این اتفاق بیوفتد. در تمامی موارد درمان با موفقیت و به راحتی انجام می گیرد و بیمار مشکلی نخواهد داشت. برای اطمینان از عدم پیشرفت التهاب و ایجاد عفونت در دهان و بافت لثه، به محض احساس وجود مشکل با دندانپزشک تماس بگیرید. هر چند اغلب وسوسه برانگیز است، اما از گاز گرفتن بافت لثه و فشار آوردن دندان روی آن تا رسیدن به دندانپزشک و کشیدن دندان عقل یا برداشتن فلپ لثه، خودداری کنید.

منبع:

todaysdentist

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *