جوش لثه: وجود فیستول چرکی

جوش لثه به نام های زیادی خوانده می شود که یکی از آنها فیستول است. این جوش نقطه خروجی در لثه و گاهش استخوان است که از طریق آن آبسه دندان تخلیه می شود.

این عارضه یک عفونت واضح دندانپزشکی است که ممکن است در اثر عفونت لثه، وجود جسم خارجی، دندان آبسه کرده، دندان نصف شده یا عدم موفقیت درمان عصب کشی به وجود آمده باشد.

انواع جوش لثه:

سه نوع جوش لثه وجود دارد. اولین نوع آبسه پری اپیکال خوانده می شود که در اطراف ریشه دندان دیده می شود و در اثر آبسه دندان به وجود می آید. عفونت در اطراف ریشه تجمع کرده است و باعث افزایش فشار شده است. در صورت عدم درمان به وسیله عصب کشی یا کشیدن دندان، این حالت باعث درد در استخوان و دندان می شود. عصب کشی فشار و همچنین ناراحتی را از بین می برد.

نوع دوم آن آبسه پریودنتال یا آبسه لثه نامیده می شود. افزایش فشار ناشی از وجود یک جسم خارجی در بافت لثه یا وجود پاکت بین دندان و لثه می تواند باعث به وجود آمدن این نوع جوش لثه شود.

سومین نوع آبسه پری کورونال است که در اطراف تاج دندان دیده می شود. این نوع جوش لثه معمولا در محل رشد دندان عقل دیده می شود و موجب التهاب و عفونت بافت لثه می گردد.

علائم جوش لثه:

علائم آبسه متعدد است از جمله درد دندان، درد گوش، تورم غدد لنفاوی، تورم دهان، حساسیت به گرما یا سرما، تب، نفس بد بو و برخی علائم دیگر.

درمان و تشخیص:

تشخیص به وسیله ترکیبی از بررسی علائم و رادیوگرافی انجام می شود. درمان معمولا شامل کشیدن دندان یا عصب کشی می شود زیرا هر دو روش باعث تمیز شدن عفونت از ریشه دندان می گردد. مشخصا، عصب کشی گزینه بهتری است زیرا در آینده نیازی به جایگزینی دندان با بریج یا ایمپلنت نخواهد بود. در این روش بهتر است از یک روکش کامل روی تاج استفاده کرد تا استحکام دندان حفظ شود.

بنابراین تمامی این موارد نشان دهنده اهمیت مراجعه منظم برای معاینه جهت پیشگیری از این مشکلات است. در صورتی که دچار جوش لثه یا آبسه شده اید، علت هر چه که باشد باید رفع شود. اگر آبسه پری کورونال باشد، دندان خاطی، که معمولا دندان عقل است، باید کشیده شود. یک اپرکولکتومی می تواند مشکل را حل کند. این درمان شامل حذف بافت اضافه ای است که فضای رشد دندان را گرفته است.

گاهی نیز، بیماری لثه باعث می شود که لثه از روی دندان و استخوان حرکت کند. دور شدن لثه از دندان باعث گیر کردن مواد غذایی در آن می شود. در نتیجه باکتری ها در این فضا رشد کرده و باعث ایجاد عفونت و آبسه می شود. در صورتی که عارضه درمان نشود، این مشکل پیچیده و جدی تر خواهد شد.

هشداری در مورد خود درمانی:

خود درمانی جوش لثه می تواند به عفونت شدیدتر و جدی تری در دهان یا هر جای دیگر در بدن ختم شود. بنابراین درمان توسط دندانپزشک یک باید است. دندانپزشک می تواند به رفع کامل عفونت از دندان به شما کمک کند. بنابراین لطفا زمان طلایی برای درمان را با درمان های خانگی از دست ندهید. در صورتی که آبسه درمان نشود، عفونت در بدن منتشر شده و در موارد شدید باعث مرگ بیمار می شود.

البته، پیشگیری بهترین محافظ در برابر جوش لثه یا فیستول است. روزی دو مرتبه با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. مراجعه برای معاینه نیز از اصول رعایت بهداشت دهان و دندان است.

در صورتی که دچار تخلیه چرک، دندان درد، تورم در صورت یا گردن هستید، هر چه سریع تر با متخصصان کلینیک ما تماس بگیرید. در صورت انتشار عفونت، وضعیت خطرناک خواهد شد.

منبع:

todaysdentist

1 پاسخ
 1. حشمت اله
  حشمت اله گفته:

  سلام خدمت تمام اعضای سایت شما:
  بنده چندین سال است که در قسمت فوقانی لثه دندان درست مانند تصویری که شما در این مطلب منتشر کردید را دارم

  از اینکه اهل کشور افغانستان هستم و بر داکتران اینجا هیچ اعتماد ندارم و شما هم در کشور ایران استید خواستم یک کمی رهنمای در جهت تداوی این قسمت بکنید.

  گرچه یک بار به داکتر هم مراجعه کردم و با حاله داکتری اش زخم را سوراخ کرد و بعدا یک نسخه نوشت که در نتیجه هیچ فایده نکرد.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *