دندان هوچینسون: یک بیماری مادرزادی

والدین تازه کار فهرستی از نگرانی در مورد نوزاد جدید خود دارند که به اندازه یک قرن طولانی است. این نگرانی ها شامل تمام عمر می شود و از بیماری های دوره کودکی تا دوره رفتن به دانشگاه را شامل می شود. یکی از نگرانی های عمده والدین، دندان های کودک است. هوچینسون یکی از عوارضی است که ممکن است دندان کودک را تحت تاثیر قرار دهد و شما هرگز در مورد آن نشنیده باشید. دندان هوچینسون به دندان های پیشین فوقانی گفته می شود که دارای شیار مرکزی بوده، به فاصله از هم قرار گرفته اند و میخی شکل هستند.

سیفلیس مادرزادی:

دندان هوچینسون در اثر قرارگیری جنین در معرض سفلیس مادرزادی در رحم مادر ایجاد می شود. سفلیس یک عفونت باکتریایی است که عموما از طریق تماس جنسی منتقل می شود. سفلیس مراحل مختلفی دارد که عبارتند از: اولیه، ثانویه، پنهان، سه گانه و مادرزادی.

سیفلیس مادرزادی زمانی ایجاد می شود که نوزاد از مادر دچار عفونت و از طریق جفت یا در طول روند زایمان به این بیماری مبتلا شود. نوزادان هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند اما کودکان ممکن است دچار ناشنوایی، بینی فرورفته، یا اختلالات دندانی شوند. دندان هوچینسون یکی از این اختلالات است.

سه گانه هوچینسون:

سر جاناتان هوچینسون، جراح و متخصص سیفلیس در بیمارستان لندن بود که در بیماری های پوست و چشم به مهارت خاصی رسید. وی سه نوع از سفلیس مادرزادی را شناسایی کرد که به سه گانه هوچینسون مشهور است:

  • دندان هوچینسون
  • کراتیت بینایی، قرمزی و التهاب قرنیه
  • بیماری لیپنینت، یک بیماری داخلی گوش

علائم و گزینه های درمان دندان هوچینسون:

علاوه بر ظاهر میخی شکل، این نوع دندان ها کوچک تر از حالت عادی هستند و فاصله زیادی از هم دارند. اگر تصور می کنید کودک شما مبتلا شده است، برای تشخیص به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر دندانپزشک به این نتیجه رسید که کودک به دندان هوچینسون مبتلا شده است، گام بعدی درمان است. اولین و مهم ترین گام در درمان پزشکی، درمان سفلیس کودک است. بنابراین مراجعه به پزشک اطفال ضروری است. دومین گام پرداختن به اختلال دندان است. گزینه های زیر امکان پذیر است:

هر چند این حرف کلیشه ای است، اما تا وقتی سلامتی نداشته باشید انگار هیچ چیز ندارید. همین امر در مورد کودکان نیز صدق می کند. هر سال یک نوبت به پزشک اطفال و دو نوبت به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

برای ریختن پایه های یک زندگی سالم و لبخندی زیبا در کودک، بهداشت دهان و دندان را به او آموزش دهید و الگوی خوبی برای او باشید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *