عوارض سینوس لیفت: پیش درمان ایمپلنت

جراحی سینوس لیفت یکی از روش هایی است که ممکن است پیش از انجام ایمپلنت لازم باشد. در این روش به دلیل نبود استخوان کافی در فک بالای بیمار یا نزدیک بودن سینوس ها به استخوان، باید از یک استخوان اضافه در قسمت انتهایی فک استفاده شود. در افرادی که فاقد استخوان کافی هستند، این جراحی برای موفقیت ایمپلنت ضروری است. اما عوارض سینوس لیفت چقدر است؟

روش انجام سینوس لیفت:

برای انجام این روش، جراح بافت لثه را در انتهای فک برش می دهد. بافت بلند می شود و استخوان در معرض دید قرار می گیرد. یک پنجره کوچک بیضی شکل در استخوان باز می شود. یک غشا، سینوس را از استخوان فک جدا می کند. این غشا به آرامی از فک به عقب هل داده می شود.

سپس گرانول های مواد استخوانی در فضای سینوسی قرار می گیرند. مقدار استخوان مورد استفاده متفاوت است، اما معمولا چندین میلی متر استخوان به بالای فک اضافه می شود.

هنگامی که استخوان در جای خود قرار می گیرد، بافت با بخیه بسته می شود. ایمپلنت بیمار چهار تا نه ماه بعد در جای خود قرار خواهد گرفت. این دوره امکان اتصال مواد پیوند را به استخوان فک می دهد. میزان فاصله زمانی مورد نیاز از جراحی سینوس لیفت تا قرارگیری ایمپلنت به مقدار استخوان پیوند داده شده بستگی دارد.

پیگیری:

پس از انجام این روش، ممکن است دچار تورم در ناحیه شوید. ممکن است دچار خونریزی از دهان یا بینی شوید. زیاد بینی خود را تمیز نکنید و با شدت عطسه نکنید. هر یک از این دو می تواند باعث حرکت یافتن مواد پیوند استخوان شوند و بخیه ها را شل کنند.

دندانپزشک به شما اسپری بینی خواهد داد تا غشا درونی بینی خود را با آن تمیز کنید و آن را مرطوب نگه دارید. همچنین برای شما داروهای ضداحتقان و گرفتگی بینی تجویز خواهد شد. داروی مسکن، آنتی بیوتیک و دهان شویه آنتی باکتریال برای شما تجویز می شود تا از عفونت پیشگیری شود. اغلب بیماران پس از سینوس لیفت تنها کمی ناراحتی خواهند داشت.

بعد از ۷ تا ۱۰ روز مجددا باید به متخصص مربوطه مراجعه کنید. پزشک محل جراحی را معاینه خواهد کرد و در صورت امکان بخیه ها را خواهد کشید. ممکن است از شما خواسته شود که چند مرتبه دیگر نیز برای معاینه محل زخم به مطب مراجعه کنید.

پس از انجام سینوس لیفت، باید چند ماه صبر کنید تا مواد پیوند محکم شوند و با فک اتصال پیدا کند. بسته به مواد پیوند، ایمپلنت چهار تا نه ماه بعد در جای خود قرار می گیرد.

عوارض سینوس لیفت:

یکی از مهمترین عوارض سینوس لیفت این است که ممکن است غشا سینوس سوراخ یا پاره شود. اگر غشا سینوس در حین جراحی پاره شود، جراح یا پارگی را بخیه خواهد زد یا روی آن یک پچ مخصوص قرار خواهد داد. اگر این ترمیم موفقیت آمیز نباشد، جراحی درمان را متوقف خواهد کرد و به سوراخ زمانی برای بهبودی می دهد.

زمانی که پارگی غشا بهبود یابد، جراح می تواند درمان را دوباره انجام دهد. معمولا این کار چند ماه زمان می برد. غشا بهبود یافته معمولا کلفت تر و قوی تر خواهد بود. بنابراین دومین تلاش برای سینوس لیفت موفقیت آمیز تر خواهد بود. با این حال، سایر عوارض سینوس لیفت نیز ممکن است بر موفقیت درمان تاثیر بگذارند.

عفونت دیگر عارضه درمان است. با این حال، به ندرت این عارضه پس از جراحی رخ می دهد.

در موارد نادر، استخوان موجود با مواد پیوند استخوان ادغام نمی شوند و محل پیوند دارای منبع خون رسانی نمی شوند. اگر این اتفاق بیوفتد، هر ایمپلنتی که در آنجا قرار داده شود به دلیل فقدان استخوان زنده برای اتصال به آن، شکست خواهد خورد. چنانچه این اتفاق بیوفتد، سینوس لیفت دوباره باید برای شما انجام شود.

در موارد زیر با جراح یا دندانپزشک خود تماس بگیرید:

  • در صورت ادامه یافتن خونریزی پس از دو روز
  • ادامه درد پس از دو روز (درد باید بعد از دو روز کاهش یابد)
  • خونریزی روشن، شفاف و روان است (خونریزی طبیعی پس از این روش باید لخته ای و تیره باشد)
  • احتمال حرکت یافتن مواد پیوند یا شل شدن بخیه ها پس از یک عطسه محکم
  • ابتلا به تب

عوارض سینوس لیفت نادر هستند و در صورتی که زیر نظر یک متخصص مجرب انجام شود، جای نگرانی نیست.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *