انواع پروتز دندان مصنوعی:

هیچ کس دوست ندارد دندان مصنوعی استفاده کند. با این حال، از دست رفتن تمام دندان ها فرد را وادار به استفاده از این روش می کند. سبک زندگی نامناسب، رژیم غذایی ناصحیح همراه با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث از بین رفتن دندان ها می شود. نیازی به گفتن نیست که این امر اعتماد به نفس افراد را هدف می گیرد. در ادامه انواع پروتز دندان مصنوعی فک بالا را بررسی می کنیم.

به جز کاهش اعتماد به نفس، از دست رفتن دندان ها ریسک ابتلا به عفونت و عوارضی مانند از دست رفتن استخوان فک را افزایش می دهد. با در نظر گرفتن همه این عوامل استفاده از دندان مصنوعی بهتر از هیچ است.

انواع پروتز دندان مصنوعی:

پروتز کامل:

همان طور که نام آن نشان می دهد، این پروتز برای جایگزینی تمام دندان ها پس از کشیدن آنها به کار می رود. این پروتز روی لثه قرار می گیرد و با کمک استخوان زیر حمایت لازم را از پروتز به عمل می آورد. دندانپزشک درمان را تا زمان بهبودی کامل لثه ها پس از کشیدن دندان شروع نخواهد کرد. پروتز کامل را می توان هر زمان که خواستید از دهان خارج کنید.

پروتز جزئی:

پروتز جزئی شامل استفاده از سیستم کلیپ برای اتصال به دندان طبیعی مجاور می شود. در عین حال می توان آن را به صورت دائمی به دندان طبیعی متصل کرد. برای افزودن به استحکام به کل ساختار و دائمی تر کردن آن، می توان از تاج و روکش روی دندان استفاده رد.

پروتز فوری:

یکی از انواع پروتز دندان مصنوعی که بلافاصله پس از کشیدن دندان ها و دیگر جراحی های فک و دندان استفاده می شود، پروتز فوری است. یکی از مهمترین مزایای این پروتز، حمایت از بافت آسیب دیده بدون وارد کردن آسیب به آن در حین جویدن مواد غذایی است. بافت لثه و استخوان، برای رسیدن به ثبات کافی، به چند ماه بهبودی نیاز دارد.

اوردنچر:

اوردنچر یکی از دیگر انواع پروتز دندان مصنوعی است که برای جایگزینی دندان های طبیعی به کار می رود. این پروتز نیز شبیه پروتز کامل است با این تفاوت که با حمایت دریافت شده از سوی دندان های موجود در دهان، ثبات پیدا می کند. با این حال، اوردنچر گران تر از پروتز کامل است.

پروتز متکی بر ایمپلنت:

پروتز متکی بر ایمپلنت بسیار شبیه به اوردنچر کار می کند. بزرگ ترین تفاوت آنها این است که به جای دندان طبیعی به ایمپلنت متصل می شود. در اغلب موارد دو یا چند ایمپلنت برای ایجاد ثبات کافی است. این نوع پروتز از گران ترین روش های موجود است. اما به طور کلی از ایمپلنت کامل فک ارزان تر تمام می شود.

منبع:

healthguidance

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *