تمیز کردن دندان مصنوعی: بهداشت دهان

هدف از استفاده از پروتز دندان مصنوعی این است که بیماری که تمام یا بخشی از دندان های خود را از دست داده است بتواند لبخند بزند، حرف بزند و بخورد. با این حال، تمامی این موارد تنها زمانی میسر می شوند که دندان مصنوعی راحت باشد و از آن به خوبی نگهداری شود. فراگیری تمیز کردن دندان مصنوعی نیز در حفظ بهداشت آن مهم است.

تجمع مواد غذایی در دندان مصنوعی:

هر بار که غذا می خورید به دلایل زیر غذا در دندان مصنوعی شما جمع می شود:

  • غذایی که به کف دهان رانده می شود ممکن است زیر دندان مصنوعی پایین گیر کند.
  • غذایی که به عقب هل داده می شود ممکن است برگردد و بین کام و دندان مصنوعی فک بالا گیر کند.
  • غذا به پلاستیک پروتز راحت تر از بافت دهان می چسبد، به همین دلیل در طول زمان روی آن پلاک جمع می شود.

پروتزها مقدار زیادی از فضای دهان را اشغال می کنند به همین دلیل بیشتر از افرادی که دندان عادی در دهان خود دارند ممکن است متوجه وجود غذا در زیر آن شوند.

تجمع پلاک باعث چه مشکلاتی می شود؟

غذا و پلاک دائما به دندان مصنوعی می چسبند و اگر رفع نشوند مشکلات زیر را در پی دارند:

بوی بد دهان در بین ۸۷ درصد از این افراد جز نگرانی های دائمی است. غذایی که زیر پروتز گیر کند، ظرف چند ساعت فاسد می شود و عامل بوی بد دهان است. برای آنکه متوجه بوی بد دندان مصنوعی خود شوید، آن را در یک پلاستیک در بسته به مدت ۵ دقیقه قرار دهید. سپس آن را باز کنید تا متوجه شوید آیا عامل بوی بد دهان شما هست یا خیر.

التهاب بافت دهان یکی دیگر از عوارض تمیز نکردن دندان مصنوعی است. زمانی که پلاک های سخت شده با بافت نازک دهان در تماس قرار می گیرند، ممکن است در اثر سایش به بدن منتقل شده و موجب عفونت و التهاب شوند.

مطالعات مختلف همچنین ارتباط بین بهداشت دهان و دندان ضعیف و بیماری هایی مانند دیابت، بیماری قلبی، و روماتولوژی را نشان داده اند. به همین علت تمیز کردن دندان مصنوعی در سلامت کل بدن شما نقش مهمی دارد.

نحوه تمیز کردن دندان مصنوعی:

علاوه بر مسواک کردن روزانه دندان مصنوعی، استفاده از محلول تمیز کننده پروتز به صورت دوره ای نیز در رفع بقایای مواد غذایی از دندان مصنوعی اهمیت دارد. این محلول ها در شکل قرص هایی عرضه می شوند که به طور خاص برای پروتز دندان طراحی شده اند.

از استفاده از مواد ساینده مانند برس های سخت، خمیر دندان های سفید کننده یا محصولات حاوی بلیچینگ خودداری کنید تا از آسیب به آن خودداری کنید. به یاد داشته باشید که استفاده از آب داغ یا جوش برای تمیز کردن دندان مصنوعی می تواند موجب پیچ خوردن آن شود.

پس از غرق کردن پروتز در محلول، آن را از نظر وجود مواد غذایی در بین دندان مصنوعی بررسی کنید. هر گونه ماده غذایی را با برس بردارید. سپس آن را به خوبی آبکشی کنید.

تنها به این دلیل که از دندان مصنوعی استفاده می کنید، دلیل نمی شود که از مزایای مسواک زدن بی بهره بمانید. با استفاده از یک مسواک نرم و خمیر دندان لثه های خود را تمیز کنید. سپس کل دهان خود را با دهان شویه تمیز کنید.

منبع:

colgate

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] مراقبت از دندان مصنوعی جزئی باید آن را هر روز مسواک بزنید تا بقایای مواد غذایی […]

  2. […] مداوم از یک دندان مصنوعی موقت استفاده کنند. به این نوع دندان مصنوعی پروتز فوری گفته می شود. جراح به شما زمان برداشتن پروتز […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *