مراقبت از دندان مصنوعی جزئی

مراقبت از دندان مصنوعی جزئی در بهداشت، زیبایی و طول عمر آن اهمیت دارد. زمانی که می خواهید دندان مصنوعی خود تمیز کنید، بهتر است روی یک حوله یا فرش بایستید تا در صورتی که تصادفا از دستتان افتاد، نشکند.

روش های مراقبت از دندان مصنوعی جزئی:

برای مراقبت از دندان مصنوعی جزئی باید آن را هر روز مسواک بزنید تا بقایای مواد غذایی و پلاک از آن جدا شود. مسواک زدن دندان مصنوعی از رنگ گرفتن دائمی آن پیشگیری می کند.

بهتر است برای تمیز کردن دندان مصنوعی خود از مسواک مخصوص استفاده کنید. مسواک دندان مصنوعی برس های مخصوصی دارد که با شکل پروتز تطابق دارد. یک مسواک معمولی با برس های نرم نیز قابل قبول است. اما از استفاده از مسواک هایی با برس سخت خودداری کنید زیرا ممکن است به دندان مصنوعی شما آسیب بزند.

برخی از افراد برای مراقبت از دندان مصنوعی جزئی خود از صابون یا مایع ظرفشویی ملایم استفاده می کنند. سایر شوینده ها و بسیاری از خمیردندان ها ساینده هستند و نباید برای تمیز کردن پروتز دندان مصنوعی به کار گرفته شوند.

برای رفع بقایای مواد غذایی پروتز را به خوبی بشویید. مسواک را خیس کنید و روی آن محلول تمیز کننده دندان مصنوعی بزنید. تمام سطح دندان مصنوعی را به آرامی مسواک بزنید تا از آسیب به پلاستیک ها یا اتصالات آن خودداری شود.

اگر دندان مصنوعی خود را مرطوب نگه ندارید، تغییر شکل پیدا می کند. برای مراقبت از دندان مصنوعی جزئی باید آن را شب ها در محلول مخصوص یا آب قرار دهید. با این حال، اگر دندان مصنوعی شما دارای قطعات فلزی است، قرار دادن آن در آب می تواند به آن آسیب بزند. در این مورد دندانپزشک می تواند شما را راهنمایی کند.

اگر سعی کنید، پروتز خود را تعمیر کنید ممکن است به آن و سلامتی خود آسیب جدی وارد کنید. اگر دندان مصنوعی شما به خوبی تناسب ندارد می تواند موجب درد و التهاب شود. استفاده از روش های خانگی برای حفظ تناسب آن بیشتر می تواند موجب تخریب شود. چسب هایی که توسط دندانپزشک تجویز نشده اند نیز ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر باشد. برای تعمیر یا ترمیم دندان مصنوعی از دندانپزشک خود کمک بگیرید.

اگر دندان مصنوعی شما شکسته است، ترک خورده یا لب پر شده است، هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. در بسیاری از موارد دندانپزشک می تواند در همان روز کار ترمیم را برای شما انجام دهد. تعمیرات جدی باید در آزمایشگاه انجام شوند.

منبع:

colgate

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] صورتی که بیمار دارای دندان مصنوعی یا اوردنچر متحرک باشد، بیمار باید آن را از دهان خارج […]

  2. […] دندان مصنوعی قابل انعطاف از بسیاری از مشکلات ناشی از پروتزهای معمولی پیشگیری می کند. عادت به پروتز دندان مصنوعی که پایه رزین یا فلزی سختی دارد زمان بر است و طول می کشد تا بیمار یاد بگیرد تا آن را با گونه و زبان خود در جای خود نگه دارد. دندان مصنوعی جدید باعث زخم و التهاب لثه در روزهای اول می شود. در عین حال، تمیز کردن آنها به مراقبت بیشتری نیاز دارد تا از شکستن آن پیشگیری شود. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *