رنگ پریدگی زبان: علل مهم

به آیینه نگه کنید، دهان خود را باز کنید و زبانتان را بیرون بیاورید. چه می بینید؟ اگر سالم باشید، زبانتان باید صورتی باشد. گاهی به دلیل بروز مشکلی در بدن یا زبان، رنگ زبان تغییر می کند. اگر احساس می کنید که رنگ آن کمی روشن تر از حالت طبیعی است، ممکن است به یکی از چند علت زیر به رنگ پریدگی زبان دچار شده باشید.

علل رنگ پریدگی زبان:

کمبود ویتامین B12:

مهمترین علت های رنگ پریدگی زبان علل خونی هستند. نوع اول کم خونی مهلک است که از کمبود ویتامین B12 ناشی می شود و یا روده قادر به جذب ویتامین از غذا نیست. در بعضی موارد، کم خونی ناشی از اختلال خود ایمنی است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن سلول هایی را نابود کند که پروتئین عامل جذب ویتامین B12 را تولید می کنند.

رنگ پریدگی زبان تنها یک نشانه کمبود B12 است. نشانه های دیگر عبارتند از احساس خستگی، ضعف و احساس دشواری در تمرکز. چنانچه فکر می کنید دچار کمبود B12 هستید، برای تشخیص و درمان به یک پزشک مراجعه کنید.

خشک شدن دهان:

در برخی موارد، رنگ پریدگی زبان ممکن است به دلیل سفید بودن یا وجود بار زبان روی آن باشد. معمولا به دلیل خشکی دهان، پاپیلا روی زبان بزرگ می شوند و این امر باعث گیر افتادن باکتری و سایر آلودگی ها در بین آنها می شود. خشکی دهان نیز می تواند باعث سفید شدن زبان شود. زمانی که دهان فرد خشک است، غدد بزاقی رطوبت کافی برای دهان را تولید نمی کنند. بدون وجود بزاق کافی، شستشوی بقایای باکتری ها و مواد غذایی توسط بزاق دشوار است.

تغییر رنگ زبان تنها علامت خشکی دهان نیست. علائم دیگر عبارتند از گلودرد، بزاق غلیظ و نفس بد بو. اولین گام در درمان خشکی دهان، مبارزه با عامل آن است. به همین دلیل بهتر است هر چه سریع تر به دندانپزشک یا پزشک مراجعه کنید.

برفک دهان:

در حالی که برفک دهان به طور مستقیم رنگ زبان را تغییر نمی دهد، اما باعث ایجاد تکه های سفید روی آن می شود که در نتیجه زبان روشن تر یا رنگ پریده به نظر خواهد رسید. برای تشخیص برفک دهان باید به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. درمان معمولا شامل تجویز دارو و دهان شویه می شود.

بهداشت دهان و دندان ضعیف:

زبان سفید زمانی ایجاد می شود که فرد بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کند. در صورتی که فرد روزی دو بار مسواک نزند، تجمع باکتری ها می تواند رنگ سطح زبان را تغییر دهد.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *