دندان مصنوعی قابل انعطاف چیست؟

از دست دادن دندان های طبیعی به معنی خداحافظی با لبخندی جذاب نیست. دندان مصنوعی و ایمپلنت دو گزینه ای هستند که برای جایگزینی دندان توصیه می شود. گاهی ممکن است دندانپزشک به شما استفاده از دندان مصنوعی قابل انعطاف را توصیه کند. این نوع پروتز که از مواد نرم تری نسبت به پروتز معمولی ساخته شده است، ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

دندان مصنوعی از چه ساخته شده است؟

ترکیبی از پرسلین، رزین های اکریلیک، نایلون و کبالت کروم برای ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرند. پرسلین ماده ترجیحی برای ساخت دندان های پروتز بوده است، اما اخیرا رزین به دلیل وزن و هزینه کمتر جای آن را گرفته است.

پایه اغلب پروتزها از رزین اکریلیک یا کبالت کروم ساخته می شوند. از مزایای استفاده از رزین این است که می توان آن را همرنگ لثه رنگ کرد. اما در عوض در صورتی که پروتز از دست شما بیوفتد، پایه های فلزی کمتر دچار آسیب می شوند. سومین گزینه استفاده از دندان مصنوعی قابل انعطاف ساخته شده از نایلون است.

مشکل اغلب پروتزها:

دندان مصنوعی قابل انعطاف از بسیاری از مشکلات ناشی از پروتزهای معمولی پیشگیری می کند. عادت به پروتز دندان مصنوعی که پایه رزین یا فلزی سختی دارد زمان بر است و طول می کشد تا بیمار یاد بگیرد تا آن را با گونه و زبان خود در جای خود نگه دارد. دندان مصنوعی جدید باعث زخم و التهاب لثه در روزهای اول می شود. در عین حال، تمیز کردن آنها به مراقبت بیشتری نیاز دارد تا از شکستن آن پیشگیری شود.

مزایای دندان مصنوعی قابل انعطاف:

پروتزهای انعطاف پذیر برای بیمارانی که نمی خواهند یا نمی توانند از دندان مصنوعی رایج استفاده کنند راه حل خوبی است. شکننده نبودن از مهمترین مزیت آنها است. به طوری که اگر از دستتان بیوفتد به احتمال کمتری ممکن است دچار آسیب شوند.

در عین حال، این نوع پروتز به لثه ها می چسبد و نیازی به چسب یا اتصالات مخصوص برای ثابت ماندن ندارد.

مواد مورد استفاده در آن شفاف است و به رنگ طبیعی لثه در می آید.

تولید آنها به اندازه پروتزهای معمول زمان بر نیست.

مهم ترین مزیت این نوع پروتزها راحتی در استفاده است. بسیاری از بیماران معتقدند که جویدن مواد غذایی با استفاده از آن بسیار راحت تر از دندان مصنوعی معمولی است. برخی از بیماران نیز به رزین اکریلیک یا نیکل حساسیت دارند و نمی توانند از پروتزهای سنتی استفاده کنند. برخی دیگر نیز نمی توانند دهان خود را به قدر کافی باز کنند. دندانپزشک می تواند بسته به شرایط شما بهترین نوع پروتز یا ایمپلنت را توصیه کند.

معایب پروتز انعطاف پذیر:

اگر چه پروتزهای انعطاف پذیر با افتادن از دست فرد دچار آسیب نمی شوند، اما تمیز کردن آنها به دقت بیشتری نیاز دارد. این نوع پروتز نسبت به مدل های سنتی بیشتر مستعد تجمع پلاک و باکتری است. هر روز باید پروتز خود را از دهان خارج کنید و آن را تمیز کنید.

دندان مصنوعی قابل انعطاف تنها یکی از گزینه های موجود برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. برای بررسی سایر گزینه های موجود با متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما تماس بگیرید.

منبع:

colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دندان مصنوعی برس خاصی است که به طور خاص برای تمیز کردن پروتز طراحی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *